Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Заминават, за да се завърнат

"Над 42 000 бели щъркели от Европа и България са излетели към Северна Африка. Към тях са се присъединили и ято от 350 бели щъркели от защитената зона "Рибарници Орсоя". Данните от наблюденията на миграцията на редките и застрашени видове птици, съобщи в предаването на РАДИО ВИДИН "Еко Свят" орнитологът от БДЗП Свилен Чешмеджиев.
 
Прелетните птици преминават през два миграционни коридора- "Виа Понтика" и "Виа Аристотелис" от Северна Европа към България през зимата и от Африка към България и Европа през пролетта, и обратно през лятото.  
 
"Виа Понтика" (лат. Via Pontica, Черноморски път) е древен римски път, който минава покрай Черно море. Започва от Константинопол и минава през Аполония до Истрос (днес в Румъния). Днес "Виа Понтика" е наименованието и на един от главни маршрути на миграция на птиците от Европа към Африка. Минава през територията на България- над Странджа и по бреговата ивица на Черно море. Този маршрут следват много видове грабливи, водолюбиви и пойни птици. 78% от всички бели щъркели и цялата популация на розов пеликан в Европа, както и изключително редките видове царски орел, египетски и белоглав лешояд преминават по този маршрут. Един от пунктовете по "Виа Понтика", където мигриращите птици традиционно спират да почиват, а някои и остават да зимуват и гнездят, са Поморийското езеро и трите езера край Бургас- Атанасовското, Мандренското и Бургаското езеро (Вая).
 
 
Освен "Виа Понтика", през България минава и още една въздушна магистрала на прелетните птици "Виа Аристотелис" (лат. Via Aristotelis, Задбалканския път) през долината на река Струма, Софийското поле и Искърското дефиле. Близо до този миграционен път БДЗП извършва наблюдения на редки и застрашени видове птици в района на Ломското село Сливата- в защитената зона "Рибарници Орсоя".
 
Целта е да съберат достоверни данни за значението на рибарниците по време на пролетната и есенната миграция на птиците. Събраните резултати ще бъдат обобщени и анализирани, което ще е в помощ за бъдещото опазване на тази влажна зона.
 
"Трите най-многобройни вида по време на наблюденията ни през пролетта бяха: черният щъркел, белият щъркел и обикновеният мишелов, а най-инетресните: речен орел, морски орел и черна каня", подчерта орнитологът от Свилен Чешмеджиев.
По публикацията работи: Милен Димитров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32