Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

2011- година на протестиращия човек

За 2011 година протестиращият човек да бъде обявен за "Човек на годината"- решиха капацитети от списание "Таймс". И не само защото протести сложиха началото на политически промени в Арабския свят. Но и защото наред с тях протести през 2011 се случваха почти ежедневно и на Стария континент- където протестиращият човек бе човекът, който отстоява постигнатите социални придобивки и открито заяви, че не желае справянето с икономическата криза да е за сметка на надграждания с десетилетия и стабилизиран през последните години свой социален статус. Работещите хора протестираха срещу рестриктивните мерки на работодатели, монополи, концерни, правителства... За да напомнят, че трудът по конституция е право. Не средство за оцеляване. В този политически пейзаж се вписа и България, а с нея и хората от ветровития Северозапад. Но новото всъщност бе не толкова готовността на гражданите да заявяват своето недоволство в публичното пространство- това човечеството прави от Сътворението насам. Нов бе начинът, по който ставаше организирането на протестите. През 2011 година "невидимият лидер" на протестите бяха социалните мрежи. Интернет се превърна във виртуален "Хайд парк", в който се търсеха и намираха хората със сходни интереси, идеи, намерения. Новосформирани групи в социалните мрежи през изминалата година станаха ядра на узаконени по-късно неправителствени организации и граждански сдружения.

Железничарите от Северозапада през март се включиха в протестите на колегите си от страната, насочени към неспособността да се намери общ език между правителството, мениджърските екипи, НКЖИ и синдикатите за изясняване на задълженията към Световната банка, което щеше да доведе до намаляване на разходите за работни заплати с 30% и съкращаването на 5744 заети в сектора.

Последваха протести на земеделците, които организираха шествия със земеделска техника. Те протестираха срещу забавените национални плащания и европейски субсидии.

Във Видин на 23 март колона от 500 коли, с развети български знамена, тръгна от входа на града и премина по булевард "Панония". Протестното шествие спря на площад "Бдинци", където под лозунга "Да спрем унищожаването на Видин" се събраха повече от 1000 човека. Хората носеха плакати, на които бе изписано: "Да върнем децата си във Видин"; "Не на дупките"; "Не на лошото управление на Видин"; "Ние не сме резерват Северозапад"... През май втори протестен митинг под същото мото отново изведе на градския площад жителите на крайдунавския град.

През април на протест излязоха над 200 медицински сестри, лекари и пациенти от Видин, които се събраха пред главния вход на МБАЛ "Света Петка". Протестът бе срещу ниските заплати, получавани в лечебното заведение- 280 лева основна заплата за медицинска сестра и 360 лева за лекар. След преговори с ръководството на болницата на 12 май те постигнаха 70 лева увеличение на заплатите си. Сумата не бе кой знае каква, но хората бяха чути.

В средата на август собственици на земеделски земи от Дунавци блокираха главен път Е-79 за час. Причина за недоволството- частна земеделска фирма неправомерно навлезе в земите им, а всички институции с отношение към проблема дружно бездействаха...

Октомври мина под знака на изборите...

А през ноември в най-бедната община във Видинско- Бойница, стъпи първата за България инвестиция на китайска държавна компания- "Тянджин агробизнес къмпани", която взе под аренда за 10 години 20 000 земеделска земя в Северозападна България. Така е, като няма кой да обработва българската земя, ще го направят чужденци...

Годината изпратихме отново с протести- на железничари и земеделци.

Какво да прибавим към общата картина? Продължилата почти четири месеца суша "изпи" реки и язовири, но създаде условия за отлично вино. Напредна строителството на Дунав мост 2. Бедният Северозапад събра пари и изпрати на лечение деца от Видин, Монтана, Враца, Берковица. Момичешки баскетболен отбор от Монтана се класира за Световните ученически игри `2011, а през 2012 волейболистки от видинско училище ще представят България на същия форум. След като близо десетилетие във видинската болница на Рождество не се бе раждало дете, тази година в Рождественската нощ първа глътка въздух поеха пет нови живота. Дано това да е добро предзнаменование!

Бабините приказки отидоха в раклите- колкото и да не ни се иска. Ние, от РАДИО ВИДИН, правим всичко възможно те- бабините приказки- да бъдат помнени и пазени. Но нямаме нищо против и новия i-фолклор. Затова нека ви подарим за Нова година една i-рецепта:

"Вземете 12 месеца от годината и добре ги почистете от завист, ненавист, огорчения, ревност, егоизъм и равнодушие. Всеки месец разрежете на три равни части, при това внимателно съблюдавайте пропорциите, така че всеки ден да бъде запълнен с работа, но не повече от 1/3, а останалите 2/3 да са пълни с радост, хумор и веселие. Добавете три пълни лъжици оптимизъм, голямо парче вяра, лъжичка жизненост, няколко зрънца търпимост и шепа добронамереност към всеки- и основно към близките ви. Така получената смес залейте обилно с много любов. Сервирайте ястието ежедневно, с гарнитура от топли думи, сгряващи сърцето и душата."

Ние от РАДИО ВИДИН ви желаем здрава, пълноценна и щастлива 2012!
По публикацията работи: Ваня Минева и Ани Цекова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32

Защо е необходима реформа в районите за планиране в страната

На страната ни е необходимо ново райониране за нуждите на европейската статистика и кохезионната политика. Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Обособяването на районите..

публикувано на 09.12.24 в 14:50

Роман - градът с многото мостове

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Роман, който се намира в пределите на област Враца. Градът е административен център на общината, в която попадат 12 населени места. Името на Роман идва от средновековната Романова крепост.  Релефът на общината е ниско планински и хълмист, като територията ѝ изцяло попада в пределите на Западния Предбалкан...

публикувано на 06.12.24 в 13:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Предлаганите промени в Закона за движение по пътищата са от пусто в празно

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за..

публикувано на 05.12.24 в 10:00

Алекси Кесяков: Скоростта е наркоманията на пътя

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за обществото?..

публикувано на 05.12.24 в 10:00