Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Геройка и Вилсон живеят в село Меляне, Кошута и Сефоренима- в Гаврил Геново

Село Меляне, община Георги Дамяново, Монтанска област. Селото е известно в миналото с бъчварски поминък и най- чистия си въздух. Това е мястото, където живее и твори дърворезбарят Чавдар Антов. Това, обаче е и мястото, където се срещат най- нестандартните и дори странни имена в Северозапада- Телефонка, Океан, Първа, Матрона, Галитона, Филисина, Графиня, Либкнехт, Сталинка, Нефталина, Есперина, Малихерка, Геройка, Вилсон и още много други.

 

"Детската смъртност в миналото е провокирала семействата да кръщават децата си така, вярвало се е, че ако името е нечувано досега и единствено, прокобата няма да ги стигне" - каза за РАДИО ВИДИН кметският наместник Ботьо Петков. Той даде пример с името Витоша- име, с което се кръщава едно дете, за да е здраво като едноименната планина.

Някои от хората, с изброените ексцентрични имена, вече са покойници, други пък живеят извън Меляне- в другите села на общината. Океан, например, живее в с. Дълги Дел, а известният график проф. Галилей Симеонов, от съседното Гаврил Геново, днес вече носи името Никола. В селото на Професора живеят още Кошута и Сефоренима. Телефонка пък се е устроила в Монтана. Родена е през 1941- ва година и е трябвало да се казва с хубавото българско име Калина- име, което според акушерката, която я е израждала - било "партизанско".

"Не съм срещал друг с моето име"- казва гордо дядо Вилсон, който дойде на среща с екипа на РАДИО ВИДИН с подходяща тъмносиня шапка, на която бе изписано името му- WILSON. Идеята за име е на неговия дядо, който първоначално е искал внукът му да се казва Вилсонов или просто Иван. "Винаги ми е било трудно с това име, всеки пита за него, като малък ми казваха Сонката, в казармата по фамилия Трифонов, а един учител веднъж ме нарече Чърчил" - казва още дядо Вилсон.

"Аз не съм Галилей и не мисля да се прекръстя, а и няма вече за кога", казва с усмивка Вилсон, който по професия е физик, бил е преподавател и зам.- началник на полигона за борба с градушките в с. Долно Церовене.

 

Бяхме в Меляне, разгледахме старите регистри на населението, срещнахме се и с една смела жена- баба Геройка. Геройка, позната още като Гере, е кръстена на своя братовчедка и каза, че много си харесва името. Затова дори и за миг, не си е помисляла да го сменя.

А и защо ли? Нека всеки да си носи... името!

По публикацията работи: Десислава Андреева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дунавци чества 50 години от обявяването си за град

Дунавци празнува 50 години от обявяването на населеното място за град. Честването съвпада с 10-ия Международен фолклорен фестивал "Дунавци пее и танцува". Тържествата ще продължат три дни, каза кметът Димо Скорчев:  "Това са два празника в едно, затова ще продължат в рамките на три дни. Имаме поканени състави - танцови и певчески групи...

публикувано на 04.10.24 в 08:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Необходима е всеобща реформа във всички области от безопасността на движението

По-малко ранени и загинали по пътищата на страната през настоящата година, но повече катастрофи, отчита статистиката. Намалява пътният травматизъм в област Видин, но тежките пътни инциденти в Монтана се увеличават.  МВР обяви засилване на контроа и административнонаказателната дейност.  Мисия възможна ли е пътната безопасност в България?  Качествена..

публикувано на 03.10.24 в 10:00

Българите избират да живеят самостоятелно, когато са на 30, сочи проучване

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, сочат данните на Евростат за миналата година. С редната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно, за страните от Евросъюза, е 26,3 години. Според психолога Николай Нетов , изследването дава един по-широк поглед, при който важните детайли често се губят...

публикувано на 02.10.24 в 15:48

На добра воля

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности. Това е близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. На фона на..

публикувано на 01.10.24 в 11:53

За съживяване на региона във Видин възлагат надежди на бизнеса

Общо 18% от българите през миналата година са били изправени пред тежки материални и социални лишения, сочат данните на Евростат. По този показател България е на второ място в дъното на класацията, след Румъния. У нас делът на хората, живеещи в лишения, е почти три пъти по-голям от средния за страните от Европейския съюз, който е 6,8%. В..

публикувано на 30.09.24 в 15:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45