Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Назад към природата

В еко къща от естествени материали живее архитект Георги Георгиев. Построил я е сам в белоградчишкото село Извос. След година обикаляне, пленен от природата, избира на това място да изгради сам своя дом. Технологията на градеж е от древността и включва глина, камък и дърво.

"Имах шанса да работя за много богати хора. Започнах да си задавам въпроса, дали това е единственият път... Малко по малко започнах да търся алтернативни начини на строителство, които да са по- добри за здравето на хората"- разказва арх. Георгиев за това как идва идеята за нетрадиционното строителство. Известен период от живота на архитекта преминава зад граница, за това време той казва: "Това беше един период, през който натрупах опит".
 
Арх. Георгиев е специализирал в Англия строителство с глина и слама, в Индия изучава строителство с глинени блокове. Изучавал е и други строителни техники в Германия, САЩ, Ню Мексико. Архитект Георгиев се надява да постигне енергийна независимост на дома си. Според него интересът към строителството с глина се засилва през последните години.

 
 
 
"Материалите са много евтини, те са почти без пари, но труда, който е необходим, е много повече, отколкото при традиционното строителство... Ако се прави с нормално заплащане на труда- нещата се изравняват с разценките при традиционното строителство"- така арх. Георгиев отговаря на въпроса дали е по- икономично това строителство.
"Да строиш с глина има както предимства, така и недостатъци. Предимство е, че създаваш по- благоприятна среда за живеене... При използването на глина се регулира влажността на въздуха в помещението, постига се и баланс на температурата... В тези материали няма никакви токсини и никаква химия. Стените предпазват и от весокочестотни излъчвания, каквито са излъчванията при използване на мобилни апарати. Основният недостатък, е че това е един материал, който трудно се стандартизира"-
споделя архитектът. Съветът му към онези ентусиасти, които искат да си построят еко къща: "Трябва внимателно да прецените качеството на материала, който ползвате и имайте предвид, че глината не поврежда ръцете, а усещането е много приятно. Но най- важното- нашето спасение е в природата, затова трябва все по- често да се връщаме към нея!"
По публикацията работи: Милвана Игнатова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56