Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Витков: "Хората помагаха с доброволен труд при строежа на всяка важна за селото сграда"

Георги Андреев Витков е пенсионер от с. Раковица. По професия е строителен техник, бивш кмет на селото. Сега Георги със сълзи на очи си спомня какво е построил в своето село и каква е неговата съдба днес. Училището, детската градина, болницата, селкопа, всички тези сгради са минали през неговите ръце...

"Най-много се гордея с читалището. То е с 350 места, голям салон, съблекални. А на долния етаж- магазин. След тая сграда построихме болницата с родилното отделение и училището"-
разказва в рубриката "Памет нашенска" Георги Витков и продължава:

"По същото време прекарвахме и 12 км. водопровод. Най-трудно беше през 1960 година, когато се строяха най-големите обекти едновременно. Но хората от селото са работливи и помагаха с доброволен труд. Когато строехме училището, заваля и хората излязоха да помагат да се покрие бързо. Мисля, че Раковица заслужава уважение"- обобщава бай Георги, но не вижда бъдеще за своето село... Младите са го напуснали. Останали са само възрастни хора.

Тъжно е да гледаме сълзи в очите на човек, отдал целия си съзнателен живот за да построи в буквалния смисъл "всичко, което е необходимо"- както сам казва, за едно населено място. А сега, когато трябва да се наслаждава на постигнатото, му остава единствено да гледа неговото рушене и пустеене. Не ми се иска да завършвам песимистично, но това е съдбата на Северозападнала България- пустеещи села, необработени ниви, затворени училища и болници... Дано все пак се намерят предприемчиви хора, които да върнат живота в нашите села.
По публикацията работи: Иванка Петрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42