Терор, това е най-често срещаното определение на берковчани за изпитанията, на които са подложени през лятото и есента. Става въпрос за шумни демонстрации с мотори по главните улици и граничещи с вакханалия нощни сбирки на младежи в центъра. Това е и темата днес в рубриката "Абсурдизми". Какво точно се случва по берковските улици?
"Жестоко е, от месеци нямаме сън. Нищо не помага. Не се издържа!”, споделят берковчани пред сътрудника ни Петя Генова. Те са единодушни, че това трябва да спре.
"Толкова ли е трудно да се спрат няколко, явно комплексирани младежи", се питат всички. В неформален разговор пред сътрудника ни полицаи разказват, че тъй като мотористите са с каски, не могат да ги легитимират. От друга страна пък, ако ги подгонят, младежите могат да паднат и да се пребият.
Звучи логично донякъде, и все пак доста смехотворно. Повечето граждани предлагат поне да се поставят легнали полицаи. Да, ама не! Според служителите от КАТ, властите не можело да се самосезират- трябвало гражданите да имат писмени оплаквания, тогава органите на реда да изпратят писмена препоръка до кметството и чак тогава градоначалникът да нареди поставянето на препятствията.
"Знаем за проблема, има и писма от граждани, но парите ги няма. В момента имаме възможност и работим по хоризонталната и вертикалната маркировка- поставяме пешеходни пътеки, знаци. Като комисия ще внесем предложение за отделяне на средства от Бюджет 2013 година за закупуване на легнали полицаи", каза заместник-кметът Радослав Найденов, който е и председател на Общинската комисия по безопасност на движението.
Само че това няма да успокои днешния ден на хората, нито да предотврати пътно-транспортно произшествие, не дай Боже, с жертви. И с какво да се успокояваме- с това, че не сме изключение от картинката в страната, или с това, че евентуално в следващия бюджет ще се гласуват средства за лежащи полицаи, или пък с това, че скоро европейските маниери трябва да дойдат и тук.
Оказва се, че не само младежи, ами и доста по-възрастни джигити надуват мотори по градските улици. Почти всяка вечер и дори нощем любителите на високите скорости могат да ни докарат инфаркт само с адския шум. Чудно е как дежурната полиция не ги чува и вижда?
Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..
България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...
На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..
Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора. До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..
Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет. Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН. Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица. Част от втората парламентарна..
От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..
След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..