Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петър Дулев, кмет на Белене: "Убеден съм, че хората в Белене и съседните общини ще гласуват на референдума заради работните места около едно бъдещо строителство"

© Снимка: bgonair.bg

"Жилищата, изградени в Белене за българските и руските специалисти, за служителите и работниците са в готовност да ги приемат", каза в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН кметът на Белене Петър Дулев. Според него целта, която е заложена в стратегията за развитие на енергетиката в България - да се пуснат в експлоатация нови 2000 мегавата мощности до 2020 година, трябва да се следва неотклонно, като приоритет трябва да се даде на АЕЦ "Белене" пред изграждането на седми блок на АЕЦ "Козлодуй".

"Въпросът- да има ли атомна енергетика е правилно зададен, за да има евтин ток за пенсионерите. След като решиха да има референдум започнаха да разсъждават да има ли или не, кой трябва да си каже тежката дума. Специалисти- инженери трябва да решат този въпрос, а не да ни питат на референдум. Как ще оценим дали да има референдум като нямаме достатъчно информация". Това са част от мненията на видинчани, събрани в анкета по въпроса трябва ли да има референдум за ядрената енергетика и правилно ли е зададен въпросът за него.

"Хората не са запознати с темата очевидно. Инициативният комитет, чийто въпрос е приет, би трябвало да прави разяснителна кампания", коментира отоговорите от анкетата видинският депутат от Коалиция за България Михаил Миков.

"Аргументиран отговор на тези въпроси не може да се даде по принцип, защото в договорите, които са подписани, стои гриф "Строго секретно" и те не могат да бъдат разкрити от никого, без съгласието на двете страни- България и Русия. Данъкоплатците ще платят за референдума и няма как да се разминем с това плащане", обясни депутатът от ГЕРБ Владимир Тошев.

"На референдума едва ли ще излязат и наполовината от хората, които гласуваха на изборите, но парите така или иначе ще бъдат похарчени" коментира Тошев мнението на анализаторите, че референдумът за ядрената енергетика ще се провали. По закон, за да бъде признато допитването за валидно, на него трябва да гласуват поне толкова хора, колкото на последния парламентарен вот. Според почти всички политически наблюдатели е много малко вероятно това да се случи, защото тогава гласа си дадоха над 60% от гражданите, което прави около 4,3 милиона души.

"Ако беше лесен отговорът, той щеше да бъде даден бързо и то от експерти. И българските и международните институции, които само с това се занимават, и те нямат ясен отговор. Токът от Козлодуй е евтин, защото централата се е изплатила още преди 20 години. А токът от новата централа ще бъде неколкократно по-скъп от козлодуйския, защото той трябва да включи цената за построяването й, нови данъци и т.н. " допълни Тошев.

"Това е спекулация. Токът в цял свят от ядрените централи е по-евтин от всички други видове енергия. Когато има такова голямо количество възобновяеми източници, които увеличават цената на тока, трябва да има източници на евтина енергия. Не случайно се крие от правителството докладът от HSBC, защото там ясно се вижда, че дори при най-песимистичния критерий, ядрената централа е печеливша. В най-лошия вариант парите от кредитите ще се възстановяват за по-дълъг период", контрира Миков.

Днес комисията "Белене" ще разгледа финансовите доклади за проекта. Още на първото заседание директорът на агенцията - Теменужка Петкова, обяви, че най-голямото нарушение е по Закона за обществените поръчки. Експертите са констатирали, че по време на Тройната коалиция е подписано споразумение НЕК и "Атомстройекспорт" да продължат преговорите без да има договор за изграждането на АЕЦ "Белене". Преди седмица бившите директори на Националната електрическа компания отхвърлиха обвиненията и заявиха, че споразумението има сила на договор. Днес се очаква да бъдат изслушани и други бивши длъжностни лица.
По публикацията работи: Екип на "ПОСОКИТЕ НА ДЕЛНИКА"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00