Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петър Дулев, кмет на Белене: "Убеден съм, че хората в Белене и съседните общини ще гласуват на референдума заради работните места около едно бъдещо строителство"

© Снимка: bgonair.bg

"Жилищата, изградени в Белене за българските и руските специалисти, за служителите и работниците са в готовност да ги приемат", каза в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН кметът на Белене Петър Дулев. Според него целта, която е заложена в стратегията за развитие на енергетиката в България - да се пуснат в експлоатация нови 2000 мегавата мощности до 2020 година, трябва да се следва неотклонно, като приоритет трябва да се даде на АЕЦ "Белене" пред изграждането на седми блок на АЕЦ "Козлодуй".

"Въпросът- да има ли атомна енергетика е правилно зададен, за да има евтин ток за пенсионерите. След като решиха да има референдум започнаха да разсъждават да има ли или не, кой трябва да си каже тежката дума. Специалисти- инженери трябва да решат този въпрос, а не да ни питат на референдум. Как ще оценим дали да има референдум като нямаме достатъчно информация". Това са част от мненията на видинчани, събрани в анкета по въпроса трябва ли да има референдум за ядрената енергетика и правилно ли е зададен въпросът за него.

"Хората не са запознати с темата очевидно. Инициативният комитет, чийто въпрос е приет, би трябвало да прави разяснителна кампания", коментира отоговорите от анкетата видинският депутат от Коалиция за България Михаил Миков.

"Аргументиран отговор на тези въпроси не може да се даде по принцип, защото в договорите, които са подписани, стои гриф "Строго секретно" и те не могат да бъдат разкрити от никого, без съгласието на двете страни- България и Русия. Данъкоплатците ще платят за референдума и няма как да се разминем с това плащане", обясни депутатът от ГЕРБ Владимир Тошев.

"На референдума едва ли ще излязат и наполовината от хората, които гласуваха на изборите, но парите така или иначе ще бъдат похарчени" коментира Тошев мнението на анализаторите, че референдумът за ядрената енергетика ще се провали. По закон, за да бъде признато допитването за валидно, на него трябва да гласуват поне толкова хора, колкото на последния парламентарен вот. Според почти всички политически наблюдатели е много малко вероятно това да се случи, защото тогава гласа си дадоха над 60% от гражданите, което прави около 4,3 милиона души.

"Ако беше лесен отговорът, той щеше да бъде даден бързо и то от експерти. И българските и международните институции, които само с това се занимават, и те нямат ясен отговор. Токът от Козлодуй е евтин, защото централата се е изплатила още преди 20 години. А токът от новата централа ще бъде неколкократно по-скъп от козлодуйския, защото той трябва да включи цената за построяването й, нови данъци и т.н. " допълни Тошев.

"Това е спекулация. Токът в цял свят от ядрените централи е по-евтин от всички други видове енергия. Когато има такова голямо количество възобновяеми източници, които увеличават цената на тока, трябва да има източници на евтина енергия. Не случайно се крие от правителството докладът от HSBC, защото там ясно се вижда, че дори при най-песимистичния критерий, ядрената централа е печеливша. В най-лошия вариант парите от кредитите ще се възстановяват за по-дълъг период", контрира Миков.

Днес комисията "Белене" ще разгледа финансовите доклади за проекта. Още на първото заседание директорът на агенцията - Теменужка Петкова, обяви, че най-голямото нарушение е по Закона за обществените поръчки. Експертите са констатирали, че по време на Тройната коалиция е подписано споразумение НЕК и "Атомстройекспорт" да продължат преговорите без да има договор за изграждането на АЕЦ "Белене". Преди седмица бившите директори на Националната електрическа компания отхвърлиха обвиненията и заявиха, че споразумението има сила на договор. Днес се очаква да бъдат изслушани и други бивши длъжностни лица.
По публикацията работи: Екип на "ПОСОКИТЕ НА ДЕЛНИКА"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23