Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петър Дулев, кмет на Белене: "Убеден съм, че хората в Белене и съседните общини ще гласуват на референдума заради работните места около едно бъдещо строителство"

© Снимка: bgonair.bg

"Жилищата, изградени в Белене за българските и руските специалисти, за служителите и работниците са в готовност да ги приемат", каза в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН кметът на Белене Петър Дулев. Според него целта, която е заложена в стратегията за развитие на енергетиката в България - да се пуснат в експлоатация нови 2000 мегавата мощности до 2020 година, трябва да се следва неотклонно, като приоритет трябва да се даде на АЕЦ "Белене" пред изграждането на седми блок на АЕЦ "Козлодуй".

"Въпросът- да има ли атомна енергетика е правилно зададен, за да има евтин ток за пенсионерите. След като решиха да има референдум започнаха да разсъждават да има ли или не, кой трябва да си каже тежката дума. Специалисти- инженери трябва да решат този въпрос, а не да ни питат на референдум. Как ще оценим дали да има референдум като нямаме достатъчно информация". Това са част от мненията на видинчани, събрани в анкета по въпроса трябва ли да има референдум за ядрената енергетика и правилно ли е зададен въпросът за него.

"Хората не са запознати с темата очевидно. Инициативният комитет, чийто въпрос е приет, би трябвало да прави разяснителна кампания", коментира отоговорите от анкетата видинският депутат от Коалиция за България Михаил Миков.

"Аргументиран отговор на тези въпроси не може да се даде по принцип, защото в договорите, които са подписани, стои гриф "Строго секретно" и те не могат да бъдат разкрити от никого, без съгласието на двете страни- България и Русия. Данъкоплатците ще платят за референдума и няма как да се разминем с това плащане", обясни депутатът от ГЕРБ Владимир Тошев.

"На референдума едва ли ще излязат и наполовината от хората, които гласуваха на изборите, но парите така или иначе ще бъдат похарчени" коментира Тошев мнението на анализаторите, че референдумът за ядрената енергетика ще се провали. По закон, за да бъде признато допитването за валидно, на него трябва да гласуват поне толкова хора, колкото на последния парламентарен вот. Според почти всички политически наблюдатели е много малко вероятно това да се случи, защото тогава гласа си дадоха над 60% от гражданите, което прави около 4,3 милиона души.

"Ако беше лесен отговорът, той щеше да бъде даден бързо и то от експерти. И българските и международните институции, които само с това се занимават, и те нямат ясен отговор. Токът от Козлодуй е евтин, защото централата се е изплатила още преди 20 години. А токът от новата централа ще бъде неколкократно по-скъп от козлодуйския, защото той трябва да включи цената за построяването й, нови данъци и т.н. " допълни Тошев.

"Това е спекулация. Токът в цял свят от ядрените централи е по-евтин от всички други видове енергия. Когато има такова голямо количество възобновяеми източници, които увеличават цената на тока, трябва да има източници на евтина енергия. Не случайно се крие от правителството докладът от HSBC, защото там ясно се вижда, че дори при най-песимистичния критерий, ядрената централа е печеливша. В най-лошия вариант парите от кредитите ще се възстановяват за по-дълъг период", контрира Миков.

Днес комисията "Белене" ще разгледа финансовите доклади за проекта. Още на първото заседание директорът на агенцията - Теменужка Петкова, обяви, че най-голямото нарушение е по Закона за обществените поръчки. Експертите са констатирали, че по време на Тройната коалиция е подписано споразумение НЕК и "Атомстройекспорт" да продължат преговорите без да има договор за изграждането на АЕЦ "Белене". Преди седмица бившите директори на Националната електрическа компания отхвърлиха обвиненията и заявиха, че споразумението има сила на договор. Днес се очаква да бъдат изслушани и други бивши длъжностни лица.
По публикацията работи: Екип на "ПОСОКИТЕ НА ДЕЛНИКА"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00