Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Тодоров:"Най-честите жалби са за ранно пенсиониране"

Повечето от запитаните видинчани в анкета на РАДИО ВИДИН дали знаят за съществуването на Комисията за защита от дискриминация отговарят отрицателно. Част от тях твърдят, че при нужда биха се обърнали за помощ към Комисията, други - че по-скоро ще разчитат на себе си, за да решат дадения проблем. Според някои от запитаните, дискриминацията по етнически признак се среща най-често.

"Не ми допада това, което чух в анкетата, въпреки че за последните 4 години, откакто съм регионален представител, имам презентации пред над 4500 жители в областта. Годишно правя около 1000 консултации. Притесняват ме отговорите на хората, че в случай на дискриминация не биха се обърнали към комисията. Това означава, че са дистанцирани от държавните институции, които са ангажирани да защитават интересите им. У нас битува стереотипът, че дискриминацията е проява само на етническо разделение и нетърпимост", каза в "Посоките на делника" регионалният представител на Комисията за защита от дискриминация във Видин Димитър Тодоров.

© Снимка: novini.bg

Според действащото законодателство признаците, по които можем да бъдем дискриминирани са 19 - пол, раса, народност, етническа принадлежност, човешки геном, гражданство, произход, религия или вяра, образование, убеждения, политическа принадлежност, лично или обществено положение, увреждане, възраст, сексуална ориентация, семейно положение, имуществено състояние.

В Комисията най-чести са жалбите за дискриминация при упражняването на правото на труд по различни признаци - възраст, пол, увреждане, образование, лично положение, синдикална или политическа принадлежност. По-често те са заради ранно пенсиониране. В много случаи работодателите уволняват или съкращават хората, придобили правото на ранно пенсиониране.

"Липсват обективни и законови критерии при подбора на кадрите - не се отчита образователния ценз, професионалните умения и опит. Предпочитат се по-младите, с по-малък трудов стаж, но и с по-малки заплати. Има и оплаквания за постоянен тормоз на работното място от страна на работодателя, за да се създаде обстановка, която да накара служителя сам да напусне. Това се нарича според закона "подбуждане към дискриминация", защото понякога се включват и останалите членове от екипа. Правят се и щатни промени, за да се освободят нежеланите служители и да се назначат други, подбрани по политически, роднински и приятелски признак", допълва Тодоров.

Най-честите оплаквания в община Видин са в рамките на личните и обществени отношения. За последните три месеца сигналите до комисията са свързани с промените в изискванията за назначаване по програмите за заетост, които трудно се покриват от хората в малките населени места. В комисията има постъпили оплаквания за лишаване на децата в социалните заведения от пълния размер на полагащите им се за месеца джобни пари; по-късно включване и по-ранно изключване на уличното осветление в селата в сравнение с общинските центрове; неправомерно определяне на категориите труд и размера на пенсиите при пенсиониране; оплаквания за начина на провеждане на конкурси за работа в общинските администрации; недоволство на гражданите от услугите на мобилните оператори и доставчиците на други стоки и услуги заради принуда за заплащане на неосъществени или неконсумирани услуги; проява на субективизъм при определянето на безработните за участието им в програмите за квалификация и преквалификация.

Санкциите за дискриминация са между 40 и 20 000 лева. От началото на годината от регион Видин в Комисията са постъпили 30 жалби, като 22 от тях са по признаците лично и обществено положение. 4 жалби са по признак имуществено състояние, като към една от тях има и твърдение за сексуален тормоз.
По публикацията работи: Екип на "Посоките на делника"

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49