Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петя Ангелова, КНСБ в "Напоителни системи": "Ако не ни се изплати дължимото, ще сме в стачна готовност"

Служителите от "Напоителни системи" излязоха на протест миналата седмица заради неизплатени заплати. В момента дружеството дължи 1,847 млн. лева за заплати и осигуровки на 1898 работници. На 6 ноември бе проведена среща между синдикатите, изпълнителния директор на "Напоителни системи" - инж. Стайко Ганчев и министъра на земеделието и храните Мирослав Найденов. На срещата обаче не бе намерено решение за изплащане на дължимите работни заплати.

В протестния митинг на 14-ти ноември, от Хидротехнически район (ХТР) - Видин се включиха 10 човека и по 20 души от ХТР - Монтана и Враца. Представители на протестиращите внесоха декларации до министъра на финансите, на земеделието и в Министерски съвет.

"Беше ни казано, че Мирослав Найденов се е чул с г-н Дянков и ще имат среща, на която ще се реши. Сега е получено по 60% от заплатите за юли и август. Ако до края на ноември не ни бъдат изплатени дължимите заплати вече ще сме в стачна готовност. Също така настояваме за изплащане на средствата за дейността ни по опазване от вредното въздействие на водите, които от миналата година са в размер на 2,4 милиона лева, за тази година вече са извършени разходи за 4,5 милиона лева, а за охраната на язовирите са похарчени 800 хиляди лева. Тези дейности не са ни разплатени от държавата", каза в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН синдкалният лидер на КНСБ в ХТР Видин, клон Мизия, Петя Ангелова.

"През цялата 2012 г. прехвърлянето на отговорността от министерство на министерство и липсата на реално финансиране за държавната дейност "Опазване от вредното въздействие на водите", извършвана от "Напоителни системи", доведоха до решението за организиране на протестната акция", заявиха преди дни от синдикатите.
 
      Язовир "Божурица", община Видин
"53 души работят в ХТР - Видин, от тях 8 души са с висше образование, останалите са със средно и основно. Месечното им възнаграждение на повечето служители е малко над минималната заплата. Във Видин стопанисваме 8 язовира, като основното им предзназначение е за напояване. Обемите в тях позволяват поливането на по-големи площи, но има малко потребители. Причината е във високата цена на водата. В региона има 14 помпени станции - напоителни, като те не са работили през последните 17 години", каза ръководителят на звено "Хидротехнически район Видин" към "Напоителни системи", клон Мизия - Димитър Йоцов.

Изградените годни площи за помпено поливане в региона са над 90 хиляди декара от общо над 125 хиляди дка поливни площи за района. Гравитачната поливка в момента е на цена 34 лева на декар с ДДС, а помпената поливка, в зависимост на кое стъпало е, варира между 60 и 90 лева на декар. За последните две години не са демонтирани тръбопроводи от напоителната система на територията на региона.

      Високите води на Дунав при Видин през лятото на 2010 година.
"С наличния персонал, ефективна "жива" охрана не може да се извършва. Съръженията ги охраняваме със СОТ, заради което невинаги посегателствата могат да бъдат избегнати. Основната ни дейност е насочена към поддържане на обектите за предпазване от вредното въздействие на водите. За сега помпените станции и дигите са в задоволително състояние. Но повечето отводнителни станции са построени и пуснати в експлоатация в средата на миналия век, което прави поддръжката им трудна. Има проект за възстановяване на три от помпените станции, но за това са необходими средства. Поддръжката на съоръженията по защитата е целогодишна и те са в необходимите технически параметри, но може да се направи и много повече, ако бъдат осигурени достатъчно пари от държавата", допълни Йоцов.
 
В региона има 3 отводнителни пункта в три населени места и 50 километра диги. Съръженията защитават над 125 хиляди декара площи и 11 населени места от високите води на река Дунав.
По публикацията работи: Екип на "ПОСОКИТЕ НА ДЕЛНИКА"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Над 1,6 млрд. лева годишно е ползата за България, ако влезе в Шенген

На 31 март тази година страната ни влезе в Шенген по въздух и вода, а следващата седмица - на 12 декември, се очаква решението на вътрешните министри на ЕС България и Румъния да влязат в общото Шенгенско пространство и по суша от 1 януари. Шенген представлява група от 29 европейски държави, които са премахнали граничния контрол помежду си. Почти..

публикувано на 03.12.24 в 12:08

Справедливо ли е въвеждането на такса "водомер"

Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет.  Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14