Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пъдари с оръжие да вардят в селата искат управници

Как се спарвят хората по селата с кражбите и могат ли доброволните отряди да помогнат за охраната им? Това е днешната тема в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН.

Апаши изправят всяка нощ на нокти хората от селата и малките градове. Заради липсата на патрули, възрастните стават жертва на крадци, които ги пребиват заради пенсиите им. Кметовете твърдят, че са безсилни и търсят помощ от държавата и хората. Освен че пазят къщите на възрастните хора, доброволците, събрани от кметове, помагат и при аварии и наводнения. Доброволни отряди, които дебнат вечер за бандити, има в почти всички по-големи села и малки градчета. Какво е положението в Северозападна България? Да се върнем година и половина назад. Тогава във видинското село Черно поле всекидневно се случваха кражби и безчинства. Повечето от извършителите на престъпленията там са малолетни и непълнолетни, затова прилаганите мерки се оказват неефективни. Съвсем пресен случай от същото това село- трима жители са задържани преди два дни с полицейска мярка за срок до 24 часа. Установено е, че 19- годишен младеж и две момчета- на 16 и 17 години, чрез счупване на прозорец са влезли в частен гараж в селото и са извършили кражба на лек автомобил. По случая е образувано досъдебно производство.

© Снимка: ОД на МВР Видин

      Преди дни, видинската полиция иззе от дома на задържан множество битови вещи, обект на посегателства в с. Новоселци.
"Възрастта на хората в селото не позволява да сформираме отряд. Разчитаме изцяло на полицията. На 80% от кражбите са разкрити. Не можем да разчитаме на младите хора, които живеят в селото, защото майките и бащите им се занимават с кражби. И така, техните деца продължават тази традиция. Още като са малки ги залавят, че крадат пиленца, кокошки и с възрастта им кражбите стават по-големи. Когато вече няма какво да се краде, вероятно ще се изселят оттук", каза в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН Тодор Тодоров, кмет на видинското село Черно поле.

Система за видеонаблюдение се бори с кражбите във врачанското село Баница. Камерите са поставени преди 4 години в населеното място. Благодарение на тях, са спрели кражбите на магазините в центъра на селото, каза кметът Любен Нинов, като не пожела да коментира, това че преди време и охранителните камери са станали обект на посегателство:

"Аз не мога да ги охранявам, трябва и мен да ме вържат за стълба, за да ги пазя. Затова сме направили така, че една камера охранява другите. Доброволческите групи, ако не са въоръжени, няма голяма полза от тях. Трябва да има общинска полиция, по двама души в едно село, униформени, за да има и респект".

Преди една година парламентът отхвърли предложения от лидера на "Атака" Волен Сидеров законопроект за доброволни формирования за обществена безопасност. Проектът беше внесен в разгара на събитията около Катуница с мотив "тежката криминогенна обстановка в страната".

"Аз съм категорично за доброволните отряди, защото това е една стара традиция в България. Навремето е имало т. нар. пъдари, които са пазели. Натоварвали са тези, които са въоръжени да охраняват продукцията в селата. Полицията това не й е работата. Опазването на благата трябва да бъде роля на самоохраната, защото полицията има доста задачи, които са й възложени със закон за опазването на реда. А собствеността трябва да се пази от друг тип формирования", е мнението на видинския общински съветник Емил Лилов от партия Атака
По публикацията работи: Екип на "Посоките на делника"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Наблюдаваме активно мероприятие, което цели да раздроби прогресивните сили

Скандали разтърсиха българската политика в средата на горещото лято.  Кирил Петков подаде оставка като председател на Продължаваме промяната след обвиненията за корупция от районни кметове на партията и ареста на зам.-кмета на Столична община Никола Барбутов.  Колко големи са сътресенията в дясната формация?  Освобождава ли ПП от тежестта на..

публикувано на 03.07.25 в 10:00

Трябва ли да пестим енергия?

Енергийното потребление на домакинствата в ЕС и България спада през 2023 г., отчита Евростат. През същата година домакинствата в евросъюза са използвали 9,6 милиона тераджаула енергия. Това представлява намаление от 5,6% спрямо 2022 г., когато са регистрирани 10,1 милиона тераджаула, показват най-новите данни на Евростат, публикувани на..

публикувано на 02.07.25 в 10:45

Може ли държавата да се справи с насилието между деца?

Постоянната комисията за взаимодействието с гражданското общество към Народното събрание инициира национална кампания за преодоляване на агресията между деца . Поводът е последният случай от Видин, при който 13-годишен младеж нанесе средна телесна повреда на 12-годишно момче. Случаят предизвика вълна от възмущение и протести в крайдунавския град...

публикувано на 01.07.25 в 13:40

Ще подпомага ли санирането Националният декарбонизационен фонд

Започва саниране на блокове по първия етап от Плана за възстановяване и устойчивост. Над 4 млрд. лв. ще бъдат инвестирани в енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради в страната до края на 2029 г. В тази сметка са включени средствата от Плана за възстановяване и устойчивост, Фонда за справедлив преход на Програма "Развитие на..

публикувано на 30.06.25 в 14:07

Пътят към еврото: Какво предстои за Северозапада

Какви възможности разкрива еврото в Северозапада? Ще донесе ли предимства или не? Това беше коментирано по време на дискусия с граждани "Пътят към еврото: възможности за Северозапада" от икономиста Владислав Панев .  Своето мнение изрази и депутатът от Видин Любен Иванов по чиято покана гостува Владислав Панев. "През изминалите няколко..

обновено на 26.06.25 в 11:30

Намалява ли материалното благосъстояние на домакинствата?

През 2024 година страната ни е била на предпоследното място в ЕС заедно с Естония по фактическо индивидуално потребление на човек от населението. Това е един рядко цитиран, но важен индикатор за материалното благосъстояние на домакинствата, съобщиха от Евростат и НСИ. Този показател варира силно между държавите в съюза - от 72% в Унгария..

публикувано на 25.06.25 в 10:45

Имаме ли нормален достъп до информация?

"Това, което се случва по света и у нас през последната година, не е от най-вдъхновяващите събития. Неща, за които имахме надеждата през последните 35 години, че никога няма да се завърнат, започват да се завръщат и да се опитват да проникнат в нашия дом. Поставя се под въпрос ролята на гражданските организации, започнаха да се възобновяват фашистки..

публикувано на 24.06.25 в 13:24