Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Държат кон в общинско жилище, греят се с паркета

Общината във Враца разполага със 752 апартамента и 68 къщи във фонда, който раздава на крайно нуждаещи се жители. В ход е безпрецедентната акция по установяване на действителната бройка на имотите, които са общинска собственост. Инвентаризацията се налага, тъй като след демократичните промени у нас, много от държавните фирми, които са разполагали с ведмоствени жилища са били приватизирани, а служебните им апартаменти или къщи са останали без реален собственик, макар че продължават да се водят със статут на общински. Резултатите от тази акция ще станат известни към края на декември, съобщи заместник-кметът Светозар Луканов. В същото време, за едно общинско жилище има средно по трима кандидата, тъй като в картотеката на местната управа са записани три хиляди със статут на крайно нуждаещи се. Ниските наеми правят общинските жилища предпочитани за живот под наем във Враца.

"Наемът на общинските жилища е неколкократно по-нисък, отколкото пазарният наем. Нормално е да е така. Ние настаняваме крайно нуждаещи се жители. Според квадратурата на жилище, наемите вървят от 22 до 86 лева, като 40 лева е нормалната цена за едно двустайно жилище", каза в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН заместник-кметът на Враца Светозар Луканов. Целта на започналата акция е не само да установи броя на жилищата, но и състоянието им, както и натрупаните от некоректни обитатели сметки за наеми, вода, ток и парно, както и средствата необходими за ремонта на повреденото общинско имущество. Има получени сигнали за такива хора, които не са плащали с години наемите, но продължават да бъдат в общински жилища. Има и такива, които си плащат редовно наемите, но правят бизнес с получените като нуждаещи се имоти, т.е. отдават ги на трети лица, от което печелят пари.
 
В черния списък на неплатилите наемите си има хора с дългове от порядъка на 1000-2000 лева, което показва, че общината като собственик не им е потърсила сметка по 10 и повече години. За неплатените сметки, Общината е подготвила искове до съда, но според заместник-кмета това е изгубена кауза. Освен финансовите претенции към изведените семейства, Общината трябва да отдели сериозен финансов ресурс, за да ремонтира вредите, нанесени на имуществото й. В същото време градската управа на Враца е решила да извежда с наказателни акции всички некоректни наематели. 14 семейства вече са изведени от общински имоти. В едно от жилищата дори е имало кон, в друго- наемателите се топлели на огнище в една от стаите, запалено от дограмата и паркета. Очакванията на Луканов са, че до края на годината поне още 150 общински жилища ще сменят наемателите си поради подобни причини.

В Лом се оказва, че също има неплатени наеми от години. Общината разполага с общо 166 жилища, от които 152 са апартаментите и 14 са къщите, които са в централната градска част на Лом. Броят на картотекираните като нуждаещи се жители е 437, настанените са 170 семейства.

"Състоянето на общинските жилища в Лом е незадоволително. Голямата част от жилищата са амортизирани и се нуждаят от ремонт. Те са обитавани от наематели с нисък социален статус, които нямат реална възможност да извършват сами ремонтните дейности. За последните 5-6 години има доста неплатени наеми. Разглеждаме програмите, които ще ни предоставят възможност за изграждането на социални жилища. С наличния бюджет на Общината, ние няма да можем да се включим в изграждането на такива жилища. Това може да стане единствено със средства от безвъзмездната финансова помощ от еврофондовете", каза кметът на Лом, Иво Иванов.

Преди 3 месеца общинското ръководство във Видин обяви старта на проекта "Съвременни социални жилища". С предвидените дейности трябва да бъде осигурена благоприятна среда за живеене на 280 социално слаби. Този проект е един от четирите пилотни за страната. Конкретната му цел е да бъдат изградени и обзаведени общински социални жилища, за социално слабите и изпадналите в бедност хора. Отпуснатите по Оперативната програма средства за тази инициатива са почти 4 млн. лева, като няма съфинансиране от страна на общината. Очаква се да бъдат изградени нови 30 жилища в 4 двуетажни жилищни сгради в к-с "Гео Милев" и реконструкция и вътрешно преустройство на 50 съществуващи жилища в 9 едноетажни блока в жилищен комплекс "Строител". В община Белоградчик пък се оказва, че няма общински жилища.

"Кадровият проблем в Общината ни кара да се замислим по този въпрос. Намерението ми е да внеса в Общинския съвет решение за следващата година да започнем да предвиждаме необходимите средства, за да изградим първите жилища за млади специалисти, предимно в областта на здравеопазването, образованието. Към момента няма възможност за изграждане на жилища за социално слаби хора", обяви кметът на Белоградчик Борис Николов.
По публикацията работи: Екип на "Посоките на делника"

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Европа ни отряза за еврото - какви са реакциите у нас?

Преди дни стана ясно, че приемането на еврото в България със сигурност се отлага. Страната ни ще поиска извънреден конвергентен доклад догодина, като очакванията на Министерството на финансите са да покрием критериите за членство в еврозоната в края на 2024 г. Най-ранната дата за присъединяване на България към еврозоната се очертава 1 януари..

публикувано на 03.07.24 в 10:45

Проф. Маруся Любчева: Преодоляването на кризите започва от знанието

В нестабилен, несигурен и страдащ от редица кризи свят живеят съвременните общества. Подготвени ли сме да се справим и как да овладеем заплахите, които ни притискат? В "Посоките на делника" потърсихме мнението на проф. Маруся Любчева, университетски преподавател, бивш народен представител и евродепутат : "Обществото ни наистина се намира в една..

публикувано на 02.07.24 в 13:35

Климатичните промени ще доведат до нарастване на бедността

В България всеки пети човек е беден - страната ни е на дъното на класацията за издръжка на живот в Европейския съюз. У нас се очаква увеличение на реалните цени в цялата икономика, което вероятно ще доведе до значително намаляване на реалните доходи и до увеличаване на бедността за домакинствата. Доходите също ще се променят - приходите от..

публикувано на 01.07.24 в 14:45

Делейна - селото с бистри извори и сърцати хора

Днес ще посетим село Делейна в община Брегово. Намира се на 25 км от Видин и само на километър и половина от границата със Сърбия.  Селото води началото си още от римско време. Споменава се за първи път под името Даляйна в турски данъчен регистър от 1560 г. По време на турското робство селото се е намирало на 2 км на изток от сегашното си..

публикувано на 28.06.24 в 16:52

Тома Ушев: Скептиците първи ще кажат, че България без евроатлантизъм огън ще я гори

Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическата ситуация дискутираме с  Тома Ушев , автор в дясната платформа Консерваторъ. Радио ВИДИН : Как стигнахме дотук, това се чудя? Според..

публикувано на 27.06.24 в 10:00

Можем ли да си позволим пълноценна лятна почивка?

Повечето работещи българи имат възможността да почиват само веднъж годишно, а както добре знаем нищо не може да бъде по-приятно от една спокойна лятна почивка. След дълга година на работа, ограничения и стрес е хубаво ваканцията ни да бъде пълноценна, с необходимите удобства и дори малки глезотии. Разбира се, след това идва основният въпрос -..

публикувано на 26.06.24 в 10:45

Димитър Петров: Политическата криза ще свърши, когато се успокои международната обстановка и се появи достатъчно добра алтернатива у нас

Започнаха консултациите при президента Радев преди връчването на първия проучвателен мандат за съставяне на редовно правителство.  Първата среща на държавния глава бе с представители на политическата сила, спечелила най-голяма подкрепа на изборите, а именно - ГЕРБ-СДС . "Ще предложим правителство на малцинството с първия мандат", обяви лидерът..

публикувано на 25.06.24 в 13:15