Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Емил Миланов, планинар: "Малко туристи познават планинския регион в Северозапада"

Днес е Международният ден на планините. Почти няма човек, който да не обича чистия въздух и разходките в планината. Може би за това и с цел да подчертае значението на развитието на планинските региони, през 2002 г. ООН решава да обяви 11 декември за международен ден на планините. Планините заемат около една четвърт от земната суша и са източник на средства за съществуване на почти 12% от населението на планетата. Няма да ви съветваме да отпразнувате деня в реални условия, тъй като времето не е много подходящо. Но пък се надяваме да се разходите до най-близката планина в първия удобен момент.
 
"При преход в планината трябва да се тръгва сутрин рано, за да може да се стигне по светлата част до крайната дестинация. Препоръчително е да се носят топли напитки в термоси и за алкохол въобще да не става дума. Да се носят топли дрехи за преобличане, защото през зимата времето се променя бързо. Преди да тръгнат, да се обадят в хижата, където е крайната дестинация, за да се знае времето им на пристигане, и ако се забавят, да се вземат мерки. Телефоните им да са заредени, в планината опараторите имат покритие. Лавиноопасните места трябва да се преминават, като планинарите се движат по един, без да се вдига шум, стъпка в стъпка".
Това посъветва в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН Сергей Рангелов, началник на Планинската спасителна служба в Берковица.

Малко преди идващите почивни дни около Коледните празници и началото на зимния ски-сезон запитахме видинчани за техните намерения за посещения на планини и зимни курорти. Повечето от тях искат да посетят зимен курорт, но немалка част отговарят, че предпочитат да бъдат вкъщи със семействата си. Почитателите на планината съветват младите хора, които по цял ден прекарват пред компютъра, да посетят някой висок връх.

"Емоциите са само положителни от пребиваването в планината, тя ни зарежда със сили и енергия. През лятото гледката е невероятна - човек вижда върхове, долини, гори. Около Белоградчик, най-интересни са маршрутите от връх Ком на запад. Там има няколко двухилядника, красивите върхове Копрен, Вража глава, биосферният резерват "Чупрене", с най-голямото находище на смърчови гори в България. Малко са българските туристи, които познават планинския регион в Северозапада", каза любителят планинар Емил Миланов.
По публикацията работи: Екип на "Посоките на делника"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31