Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цените на имотите в Северозапада ще падат, прогнозират икономисти

Събужда ли се пазарът на имоти? Това е основната тема днес в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН. Според данни от Националния статистически институт, през 2012 г. е регистрирано намаление на цените на апартаментите в 22 от областните градове, като по- значително е в Монтана- с 12%, Сливен- с над 8%, и във Враца- над 7%. През 2011 г., средната цена на квадратен метър жилищна площ във Враца е била 628 лв. при 582 лв. през 2012 г. В Монтана намалението е от 679 лв./кв. м на 597 лв./кв. м. Във Видин средната цена на апартаментите през 2011 г. е била 579 лв/кв.м, през 2012-та- 553 лв/кв. м.

В дългосрочна перспектива цените на недвижимите имоти не само във Враца, но и в Северозападна България като цяло неминуемо ще падат, прогнозира икономистът от Враца, Илиян Нисторов. Според него сделките ще намаляват още повече, стойността на имотите също ще намалява. Такава е трайната тенденция, която се очертава през следващите години.

"До 2018 година търсенето ще намалява, а цената на старите жилища в Северозападна България тотално ще пада", е мнението на Нисторов. Според икономиста, цените на панелните жилища ще падат и поради факта, че до 2020 година Европейският съюз ще наложи изискването да се издават и т. нар. паспорти за история на конструкцията.

"Предлагането във Враца в момента е 6 пъти по- голямо от търсенето. Хората, които си предлагат имотите за продажба държат те да определят цената, което не е правилно. Стойността трябва да се определя от експертите в недвижимите имоти. Не може човек по спомен от минали години да определя цена, когато не знае как се формира стойността на дълготраен актив", допълва Нисторов.

"Нито купувачът, нито продавачът определят цената. Тя се формира от пазара", категоричен бе собственикът на агенция за недвижими имоти във Видин и член на Управителния съвет на Националното сдружение "Недвижими имоти", Любчо Йонов. Предимно за малки апартаменти са сделките във Видинско от началото на годината. Брокерът обаче е оптимист за Северозападния регион:

"Икономиката ни ще се развива, защото имаме два важни приоритета- слабата земетръсна зона на региона и наличието на питейна и поливна вода."
 
Няма увеличение на сделките, отчита Йонов. Решението на правителството да облага депозитите обаче може да доведе до раздвижване на имотния пазар, смята брокерът:

"Инфлацията изяжда лихвите от депозитите, които допълнително ще се стопят и от данъка. Поради това хората, според мен, ще се насочат към инвестирането в имоти."

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

Земеделските земи
в региона се продават на цена около 300- 400 лева за декар, добави Йонов. С много добри показатели са пшеницата, царевицата и слънчогледът във Видинско, което е привлякло и големи арендатори към региона. Но в момента се правят сделки с малки масиви до 15 декара, които все още не са окрупнени.

Твърде скромни по обем и по бройка са сделките на пазара на недвижими имоти във Враца през последните месеци. Виновна за това е не само стагнацията в бранша, но и високата безработица, както и факта, че предлагането на жилища надвишава в пъти търсенето.

"Има малко раздивжване на тухлените апартаменти, като повечето от тях се купуват с кредити. Тези жилища, с площ около 100 кв. м, са на цена между 46- 50 хиляди лева, което е намаление в стойността на тухлените апартаменти. Панелните са между 20 и 30 хиляди лева", каза врачанският брокер Соня Нисторова. Новото строителство е на цена 400 евро/ кв. м. Слабо е търсенето обаче на тези жилища във Враца, допълни брокерът.

"При новото строителство, двустайният апартамент е като гарсониерата, защото са две стаи- хол, трапезария и кухня на едно, и една спалня", обясни Нисторова, като допълни, че е тенденция хората да търсят предимно старото строителство. Към имоти във Враца имат интерес и чужденци. Те обаче също търсят апартаменти старо строителство и то предимно в центъра на града, на тихи улици. Бумът в търсенето на къщи в селата е преминал. Прогнозата на брокера е, че цените на имотите ще падат.

"Не бих си купила имот, защото е криза. ... Имам наследствени имоти, а нов не мога да си позволя, защото нямам пари за това. ... Единственото, което мога и искам да си купя е лаптоп. ... Бих си взела къща, не по-голяма от 100 кв./м, с малък двор, но не мога да си го позволя, а банковият кредит не ми е изгоден, заради високите лихви. Всеки един човек би искал да има собствен дом"- това са отговорите, събрани в анкета сред жители от Белоградчик.
По публикацията работи: Екип на РАДИО ВИДИН


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56