Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Анелия Иванова, библиотекар: "Акаунт и айпод трябва да са в новия речник"

Новият официален правописен речник, който се оказа рай за учениците- противоречи ли си? Това е темата ни днес. С новото издание езиковедите от Българската академия на науките узакониха и слятото, и разделно писане на цели класове от думи. Това означава, че хлапетата по- рядко ще грешат на тестовете, тъй като речникът вече им дава правото да пишат и "бизнесцентър", и "бизнес център". Езиковедите сложиха ред и в писането на малки и главни букви, които сега българинът масово греши. Новият речник се отличава от другите, които са на пазара, по това, че в някои от тях авторите дават своята гледна точка по някои по- неясни правила на правописа, а не книжовната норма. Объркване е предизвикало новото издание и у директорката на Регионалната библиотека в Монтана, Анелия Иванова, според която промените ще бъдат възприети с течение на времето:

"Речникът е в противоречие с нещата, които съм учила в училище и университета. Но от друга страна, езикът ни трябва да се развива."

Според директорката на библиотеката е добро решението на съставителите да включат в новото издание думи, които вече са се утвърдили в ежедневието ни, като акаунт, айпод, айфон, аквафитнес. Промяната в някои правила на писане обаче е трябвало да бъде обяснена в изданието, за да е по- ясно на читателите, които са свикнали с друг правопис, каза още в "Посоките на делника" Иванова:

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"Веднъж "душкабина" е една дума, а после "душ гел"- са две. Не става ясно защо в двата случая правилата са различни. Но новият правопис няма да затрудни хората, които добре са научени на старите закони в писането. По- скоро ще се затруднят подрастващите, при които процентът на неграмотните е изключително голям."


Можем да кажем, че учените езиковеди направиха революционна промяна в езика. Те разрешиха на жените да бъдат "колежки" и ги освободиха от досегашната догма на езика, която повеляваше, че думата има само мъжки род. Това задължаваше в официалната писмена и говорима реч дамите да бъдат в мъжки род- "колеги". Добро впечатление е направил новият речник на дългогодишната учителка по български език и литература от Белоградчик, Анка Стоянова, която дори е купила изданието за подарък на внука си.

"Не виждам почти никакви отклонения от правописа на българския език. По правило, при слято или полуслято писане, когато втората част на думата е членувана, трябва да се пише тире. Но както е случаят с "бизнес център" в новия речник, защо да не се пише и разделено, ако така думата се е утвърдила вече в езика ни. Новият речник е оформен много добре и е по- удобен за ползване от досегашните издания", каза още литераторката.

В новия правописен речник са включени над 90 000 думи. Те са с 20 000 повече от думите в досегашните речници. Повечето от запитаните видинчани обаче не знаят за изданието, което е на пазара от миналата година. В случаите, когато им се налага да проверят правописа на дадена дума, се допитват до старото издание, което имат у дома или правят справката си в Интернет.
По публикацията работи: Екип на РАДИО ВИДИН


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32

Защо е необходима реформа в районите за планиране в страната

На страната ни е необходимо ново райониране за нуждите на европейската статистика и кохезионната политика. Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Обособяването на районите..

публикувано на 09.12.24 в 14:50

Роман - градът с многото мостове

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Роман, който се намира в пределите на област Враца. Градът е административен център на общината, в която попадат 12 населени места. Името на Роман идва от средновековната Романова крепост.  Релефът на общината е ниско планински и хълмист, като територията ѝ изцяло попада в пределите на Западния Предбалкан...

публикувано на 06.12.24 в 13:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Предлаганите промени в Закона за движение по пътищата са от пусто в празно

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за..

публикувано на 05.12.24 в 10:00

Алекси Кесяков: Скоростта е наркоманията на пътя

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за обществото?..

публикувано на 05.12.24 в 10:00