Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Грижата за здравето на човека, като неуважаван труд в България

За намаляващия брой на специалистите по здравни грижи, които масово напускат както професията, така и страната ни е Нашата тема днес. Близо 1000 медицински сестри годишно се отказват от работата си, каза в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи. Най- често специалистите отиват във Великобритания, Италия, Испания и Малта.

"Липсва политика за задържане на професионалистите по здравни грижи. Този проблем, който е от 20 години, не може с един замах да се реши. Но, ако не се предприеме нещо за задържането на кадрите в България, ще стане драматично положението. Трябва да бъдат дадени нормални заплати, да има възможност за нормално обучение и реализация", каза още Василева. Заплатите в България на медицинските сестри, според Колективния трудов договор, трябва да започват от 480 лева. Реално възнагражденията са от 320 до 480 лева, като първоначална заплата, допълни председателят на асоциацията. Повечето медицински сестри казват, че могат да станат продавачки в супермаркет или секретарки с по- висока заплата. Но тогава кой ще върши тяхната работа?

"В момента, в който прекрачиш прага на медицинското заведение, вече забравяш за собствените си проблеми и желания", твърди Камелия Димитрова, медицинска сестра от Видин. Работният й ден започва рано сутрин, в 7:30 часа, и когато е редовна смяна работи 12 часа- до 19:30 ч. Камелия винаги е искала да помага на хората и предполага, че това я е накарало да избере професията на медициснката сестра. А мечтата й е била да работи като психолог или детски лекар, която обаче не се сбъдва. Това, което я разочарова в работата й е отношението към труда на специалистите по здравни грижи, както от страна на обществото, така и от страна на лекарите, с които работят.

"Има много манипулации, които трябва да извърши медицинската сестра, заради което лекарят няма как да работи без нас. По отношение на заплащането също има много недоволни колежки. Специално за Видин е много ниско и някои от сестрите са принудени да работят на още едно място", разказва специалиста. Жената е обмисляла да напусне професията. Това, което спира по- възрастните й колежки да го направят е, че с напредването на възрастта смяната на работата става по- трудно. И въпреки всичко, засега Камелия няма да сменя професията, а обмисля да се хване на още една работа. На колегите си пожелава:

"Въпреки трудния живот, да са с гордо вдигната глава, да са добри към пациентите си, които понякога имат нужда само от една усмивка."

Според някои от запитаните видинчани, ниското заплащане на труда е причина за лошото отношение, което срещат понякога пациентите от страна на медицинските сестри. Други са доволни от работата им, като смятат, че специалистите по здравни грижи заслужават по- високо заплащане за нелекия си труд.
По публикацията работи: Екип на "Посоките на делника"

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00