Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дойде ли време да направим България различна?

Дойде ли време да направим България различна? Това е основната ни тема днес в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН. Народното събрание гласува и прие оставката на правителството на премиера Бойко Борисов, която бе подадена вчера след няколкодневни масови протести. Хората обаче заявяват, че ще продължават да излизат на улицата, за да изразят недоволството си. Снощи протести имаше във Враца и Монтана. В Мездра около 50-60 младежи излязоха по улиците, предаде оттам сътрудникът ни Петко Котларски, който коментира и ситуацията в странта:

"Не трябва според мен министър-председател да говори само в единствено число. Не може всяко решение за събдата ни да е само негово. Не искам децата и родителите ни да бъдат смятани за тежест, а не за минало и бъдеще."

Какво искат от следващото правителство да направи най-напред- това попита Боби Борисов видинчани:

"Ние не сме доволни от правителството, но ни притеснява и кой ще дойде след него. Няма алтернатива. Кой ще управлява държатва сега тези три месеца? Не очаквах Бойко да си подаде оставката, мислех, че ще постъпи по-мъжки. ... Приоритетите на новото правителство трябва да бъде безработицата, високите сметки за тока, да се увеличат заплатите и пенсиите. Двамата с мъжа ми живеем със 190 лева. ... Приоритетно трябва да се открият нови работни места. ... Трябва да се наблегне на това да е добре народът. ..."

Необикновеното е, че всичко е разпокъсано, няма една ръководна идея, всеки протестира заради нещо. Така коментира в "Посоките на делника" журналистът и собственик на видинския вестник "Ние" Владимир Савов:

"Ежедневното нарастване на протестиращите показва обаче, че има за какво да се протестира. Истината е, че всички сме безкрайно бедни. Това, което ме радва е, че през последните три дни медиите станаха медии- чувството на страх у колегите изчезна. Радва ме това, защото живеем в общество, в което медиите имат голямо значение", каза видинският журналист и добави:

"Хората почувстваха нещо, което рядко са изпитвали досега- че от тях зависи всичко. А пък политиците изведнъж чувстват, че са нищо."

Не само високите сметки на тока изкараха хората на улиците, е мнението на видинчани. Това показва анкета на РАДИО ВИДИН:

"Безработицата. ... Грабежът- от 90-та година досега България я разграбиха. ... Дойде ми до гуша, 22 години вече нищо хубаво не се случва. Не съм забелязал външни подстрекателства. ... Натрупаното напрежение от няколко години насам. ... Аз не виждам и кого ще изберем сега, няма никой способен да управлява. ... Всичко, което се случва в държавата изкара хората, сметките бяха само поводът. ..."
По публикацията работи: Екип на РАДИО ВИДИН


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42

Грамотността днес - знания, умения и способности

На първия учебен ден отделяме внимание на грамотността, за да разберем какво означава да си грамотен днес и защо е важно да сме грамотни.  Според Димитър Тодоров - учител по български език и литература, сега пенсионер, г рамотността основно се разделя на две части- едната е базовата, която се определя като умения, способност за четене, писане и..

публикувано на 16.09.24 в 15:24

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула.  Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в..

публикувано на 13.09.24 в 17:05
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45