Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дойде ли време да направим България различна?

Дойде ли време да направим България различна? Това е основната ни тема днес в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН. Народното събрание гласува и прие оставката на правителството на премиера Бойко Борисов, която бе подадена вчера след няколкодневни масови протести. Хората обаче заявяват, че ще продължават да излизат на улицата, за да изразят недоволството си. Снощи протести имаше във Враца и Монтана. В Мездра около 50-60 младежи излязоха по улиците, предаде оттам сътрудникът ни Петко Котларски, който коментира и ситуацията в странта:

"Не трябва според мен министър-председател да говори само в единствено число. Не може всяко решение за събдата ни да е само негово. Не искам децата и родителите ни да бъдат смятани за тежест, а не за минало и бъдеще."

Какво искат от следващото правителство да направи най-напред- това попита Боби Борисов видинчани:

"Ние не сме доволни от правителството, но ни притеснява и кой ще дойде след него. Няма алтернатива. Кой ще управлява държатва сега тези три месеца? Не очаквах Бойко да си подаде оставката, мислех, че ще постъпи по-мъжки. ... Приоритетите на новото правителство трябва да бъде безработицата, високите сметки за тока, да се увеличат заплатите и пенсиите. Двамата с мъжа ми живеем със 190 лева. ... Приоритетно трябва да се открият нови работни места. ... Трябва да се наблегне на това да е добре народът. ..."

Необикновеното е, че всичко е разпокъсано, няма една ръководна идея, всеки протестира заради нещо. Така коментира в "Посоките на делника" журналистът и собственик на видинския вестник "Ние" Владимир Савов:

"Ежедневното нарастване на протестиращите показва обаче, че има за какво да се протестира. Истината е, че всички сме безкрайно бедни. Това, което ме радва е, че през последните три дни медиите станаха медии- чувството на страх у колегите изчезна. Радва ме това, защото живеем в общество, в което медиите имат голямо значение", каза видинският журналист и добави:

"Хората почувстваха нещо, което рядко са изпитвали досега- че от тях зависи всичко. А пък политиците изведнъж чувстват, че са нищо."

Не само високите сметки на тока изкараха хората на улиците, е мнението на видинчани. Това показва анкета на РАДИО ВИДИН:

"Безработицата. ... Грабежът- от 90-та година досега България я разграбиха. ... Дойде ми до гуша, 22 години вече нищо хубаво не се случва. Не съм забелязал външни подстрекателства. ... Натрупаното напрежение от няколко години насам. ... Аз не виждам и кого ще изберем сега, няма никой способен да управлява. ... Всичко, което се случва в държавата изкара хората, сметките бяха само поводът. ..."
По публикацията работи: Екип на РАДИО ВИДИН


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Трябва ли да пестим енергия?

Енергийното потребление на домакинствата в ЕС и България спада през 2023 г., отчита Евростат. През същата година домакинствата в евросъюза са използвали 9,6 милиона тераджаула енергия. Това представлява намаление от 5,6% спрямо 2022 г., когато са регистрирани 10,1 милиона тераджаула, показват най-новите данни на Евростат, публикувани на..

публикувано на 02.07.25 в 10:45

Може ли държавата да се справи с насилието между деца?

Постоянната комисията за взаимодействието с гражданското общество към Народното събрание инициира национална кампания за преодоляване на агресията между деца . Поводът е последният случай от Видин, при който 13-годишен младеж нанесе средна телесна повреда на 12-годишно момче. Случаят предизвика вълна от възмущение и протести в крайдунавския град...

публикувано на 01.07.25 в 13:40

Ще подпомага ли санирането Националният декарбонизационен фонд

Започва саниране на блокове по първия етап от Плана за възстановяване и устойчивост. Над 4 млрд. лв. ще бъдат инвестирани в енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради в страната до края на 2029 г. В тази сметка са включени средствата от Плана за възстановяване и устойчивост, Фонда за справедлив преход на Програма "Развитие на..

публикувано на 30.06.25 в 14:07

Пътят към еврото: Какво предстои за Северозапада

Какви възможности разкрива еврото в Северозапада? Ще донесе ли предимства или не? Това беше коментирано по време на дискусия с граждани "Пътят към еврото: възможности за Северозапада" от икономиста Владислав Панев .  Своето мнение изрази и депутатът от Видин Любен Иванов по чиято покана гостува Владислав Панев. "През изминалите няколко..

обновено на 26.06.25 в 11:30

Намалява ли материалното благосъстояние на домакинствата?

През 2024 година страната ни е била на предпоследното място в ЕС заедно с Естония по фактическо индивидуално потребление на човек от населението. Това е един рядко цитиран, но важен индикатор за материалното благосъстояние на домакинствата, съобщиха от Евростат и НСИ. Този показател варира силно между държавите в съюза - от 72% в Унгария..

публикувано на 25.06.25 в 10:45

Имаме ли нормален достъп до информация?

"Това, което се случва по света и у нас през последната година, не е от най-вдъхновяващите събития. Неща, за които имахме надеждата през последните 35 години, че никога няма да се завърнат, започват да се завръщат и да се опитват да проникнат в нашия дом. Поставя се под въпрос ролята на гражданските организации, започнаха да се възобновяват фашистки..

публикувано на 24.06.25 в 13:24

Какви функции имат органите на съдебната власт

В Окръжен съд-Видин се проведе Ден на отворените врати . Специални гости на събитието бяха единадесетокласници от СУ "Цар Симеон Велики" в областния град. Проявата се организира всяка година и има за цел да допринесе за повишаване на правната култура на младите хора и на доверието на гражданите в съдебната система. "Има хора с по две- три..

публикувано на 23.06.25 в 14:06