Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След протестите и оставката- сега накъде?

А сега накъде- за политическата ситуация в страната. Това е основната тема в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН. Политическата ситуация през изминалите дни беше особено динамична и наситена със събития, които изостриха общественото мнение. Според Асен Агов, народен представител от Синята коалиция за Врачанско е било любопитно да се наблюдава пленарната зала в деня, когато Бойко Борисов подаде оставка. Лиляна Рашкова разговаря с депутата:

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"Оставката беше логично да се случи, като резултат на протестите. Бойко Борисов превърна социалната криза в политическа. Той изпълни това, което поискаха БСП и ДПС. Те му поискаха оставката и предсрочни избори и той се подчини. Лошото в тази ситуация е, че решенията, които трябваше да се вземат, за да се удовлетворят исканията на хората, сега се отлагат с месеци."

Непосилните сметки на тока са причината хората съвсем основателно да протестират, защото просто нямат пари да си платят електроенергията. Това е мнението на Рашо Първанов, лидер на ГЕРБ в Козлодуй. Друг е въпросът как могат да се свалят цените на тока в тази ситуация, в която е изпаднала енергетиката. С Рашо Първанов разговаря отново Лиляна Рашкова:

© Снимка: kozloduy-bg.info

"Напълно разбирам г-н Борисов, че подаде оставка, като се има предвид на какъв натиск беше подложен- нямаше друг вариант. Единият начин за намаляване на цените на тока е АЕЦ "Козлодуй" да бъде лишен от свободния пазар и да продава електроенергия изключитално и само на НЕК. Електроцентралата продава и сега на националната компания под себестойността на тока, който произвежда. Най-вероятно на АЕЦ-а ще й бъде намалена квотата за свободния пазар, но това няма да се отрази съществено на цената. Единственият начин това да се случи е рестартиране на блоковете 3 и 4 на електроцентралата, които са в прекрасно състояние."

След оставката на правителството на Бойко Борисов, потърсихме от народния представител от ГЕРБ за видинския регион Владимир Тошев коментар, и най-вече- отговор на въпроса- какво се случва оттук нататък и ще има ли изненади.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"Сега какво желаят хората- да остане този парламент, в който всички политически лидери декларираха, че в този формат повече не могат да работят? Това, което искат гражданите- обединение на 2/3 от парламента не може да се случи. Дори и обикновено мнозинство от 50 процента сега не може да се постигне сред депутатите. Не мисля, че при тези условия- на тежко икономическо и политическо състояние в света и най-вече в страната ни, сега е моментът да си променяме Конституцията. ... Всеки от улицата може да влезе в парламента, като това не е задължително да става през определена партия. Но въпреки това трябва да мине през процедура, защото иначе ще настъпи анархия. ... Хората не са единни в мненията си."

Протестите започнаха с икономически искания, които сега се превръщат в политически, каза в "Посоките на делника" Емил Лилов, областен координатор на "Атака" във Видин и бивш депутат в 39-ото Народно събрание:
 

© Снимка: bnr.bg

"Това измества същината на въпроса защо излязоха хората на улицата. А причината за всичко е тежкото икономическо състояние на страната и бедността на населението. ... Затова решаването на икономическите въпроси ще доведе до решаването на политическите проблеми. ... Правителството, което ще се създаде сега, според мен трябва да се доминира от квалифицирани икономисти."

Ние от социалистическата партия категорично смятаме, че парламентът е изчерпан, заяви заместник председателят на "Коалиция за България" и депутат от видинския регион Михаил Миков:

© Снимка: БГНЕС

"Затова нов парламент трябва да поеме отговорността за решаването на всички въпроси. Дневният ред на парламента е внасяне на законопроект за енергийната ефективност и узаконяване на таксите, въведени за фотоволтаичните централи. Таксите бяха въведени от ДКЕВР, без комисията да има законово правомощие за това. ... Хората трябва да кажат това, което искат чрез гласуването на изборите. Трябва да отидат да чуят всеки от кандидатите и разумно да преценяват какво им се обещава. ... Задължение на лявото сега е да успокои обстановката и да даде разумни алтернативи за изход. ... Трябва да бъде възстановен парламентаризмът, да бъде проведена сериозна политическа дискусия, да се възстанови мястото на институциите ..."

В сряда президентът ще връчи мандат за съставяне на правителство на БСП, ако те го върнат- в петък ще връчи на ДПС. В четвъртък ще направи обръщение към нацията в Народното събрание. Ако и ДПС не съставят кабинет, ще се върви към служебно правителство, като хората за него може да бъдат ясни между сряда и петък, следващата седмица.
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как да се предпазим като потребители от некоректни туроператори

Сивият сектор в туризма- онези случаи, когато пътувания се организират без регистрации, договори, застраховки, засяга не само потребителите, но и коректните фирми в бизнеса. Една част от тези туроператори изпълняват все пак някакво пътуване, но по-неприятният случай е когато потребителите остават излъгани- хората се подлъгват, плащат и не..

публикувано на 19.05.25 в 15:25

Село Сираково – малко, но задружно

Сираково е село в Северозападна България. То се намира в община Борован, област Враца.   Днес в него са останали около 180 жители.  Селото е малко, но китно и красиво. Възникнало е в древността. В местността Пчелиня има останки от тракийско селище. Това са могили гробници на местни тракийски владетели. По време на римското..

публикувано на 16.05.25 в 12:00
Епископ Мелетий Знеполски

Епископ Мелетий Знеполски: Духът на безбожния комунистически режим не е разобличен и все още присъства в обществото

Защо и днес продължава да бъде актуална, независимо от дистанцията на времето, проблематиката за отношенията между Българската православна църква и държавата по времето на тоталитарния комунистически период?  Продължава ли да рефлектира тази връзка върху актуалните проблеми, с които се сблъскват Църквата и православните християни?  Могат ли да..

публикувано на 15.05.25 в 10:00

Ще се вдигнат ли осигурителните вноски и възрастта за пенсиониране?

Ocигypитeлнaтa внocĸa зa пeнcия да бъдe yвeличeнa c 1 пpoцeнтeн пyнĸт пpeз 2027 гoдинa и c oщe 2 пpoцeнтни пyнĸтa пpeз 2028 гoдинa. Toвa e зaлoжeнo в aĸтyaлизиpaнaтa cpeднocpoчнa бюджeтнa пpoгнoзa, пpиeтa oт пpaвитeлcтвoтo. Bъзpacттa зa пeнcиoниpaнe ce yвeличaвa плaвнo, ĸaтo ĸpaйнaтa цeл, cпopeд ceгaшнoтo зaĸoнoдaтeлcтвo, а мъжeтe и жeнитe дa..

публикувано на 14.05.25 в 10:45

Петко Петков, "Галъп": Този "подарък" от президента допълнително стабилизира правителството и го сплотява за еврото

Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..

публикувано на 13.05.25 в 12:38

Защо е необходим спешен ремонт на пътя Добри дол - Козлодуй

Граждански протест се проведе през декември м.г., заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом , част от републикански път II-11. В началото на януари т.г. последва втори .  На 9 януари от АПИ съобщиха , че предприемат действия за трайно и дългосрочно подобряване на експлоатационното състояние на второкласния път II-11 в участъка Лом -..

публикувано на 12.05.25 в 16:07

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27