Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подготвени ли са общините за пролетното пълноводие

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

Всяка пролет водите на реките Дунав и Тимок повишават нивото си. Жителите на община Брегово не са забравили бедственото положение от преди 3 години, когато градът бе застрашен от наводнение. Защитните диги в района на общината се наблюдават от дежурни доброволци, а на 16 и 17 март т. г. дигата при с. Куделин бе пробита. Под ръководството на кмета Милчо Лалов бяха взети незабавно мерки, които да предпазят хиляди декари обработваема земя от наводнение, предаде сътрудникът ни Елиза Борисова.

"Когато има повишение на Дунав е естествено да има и проблеми. Това е така, защото дигите не се поддържат своевременно. Те са държавна собственост, но потърпевши са хората от общината. Дигата при Куделин беше прекъсната на 2-3 места и имаше вероятност да бъдат залети хиляди декари засяти земеделски земи. Затова нямахме време да търсим отговорните за поддръжката държавни служби. Справихме се сами с проблема, като укрепихме дигата на двете места, където беше прекъсната. Помогнаха ни местни жители, доброволни формирования на кметовете на селата Куделин и Балей, с помощта на специалиста по мобилизационна подготовка и гражданска защита в общината и техника от частно лице", каза в "Посоките на делника" кметът на Община Брегово Милчо Лалов.  

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

Преди дни нивото на река Дунав при Видин достигна 746 см. и бе сформирана специална комисия, която да огледа защитните съоръжения по реката. При воден стоеж от 750 см. се привежда в изпълнение първият етап от Плана за действия при високи води.

"При опасност от високи води на река Дунав според общинския план за защита на населението при бедствия се организира уведомяване и оповестяване на населението от заливните зони за възможната опасност. При евентуална заплаха от скъсване на диги Общината има готовност за организиране на евакуация на населението. При покачването на нивото тези дни близо до 750 см., кметът издаде заповед за взимане на мерки за предотвратяване на евентуални щети. Бе сформирана междуведомствена комисия, която започна работа на 20 март с оглед на дунавските диги и защитни съоръжения на територията на община Видин. Комисията ще продължи работата си до 29 март, като ще направи анализ и протокол от огледа", каза пред Ани Цекова Стефан Цветанов, експерт от община Видин. Безопасното провеждане на високи води през язовири и реки при снеготопене и проливни дъждове се организира по план, изготвен от Напоителни системи, допълни експертът. Ангажимент на Общината са защитните диги, съоръженията и системите за укрепване на речните легла само в границите на населените места. Ежегодно общинската администрация прави оглед на реките и определя участъците с намалена проводимост. Въз основа на огледа, кметът издава заповед за сформиране на междуведомствена комисия, която набелязва мерки за почистване на речните легла.

Видинчани не се страхуват от високите води на Дунав в началото на пролетта, показва анкетата на РАДИО ВИДИН. Според жителите на крайдунавския град това е нормално състояние на реката по това време на годината, след топенето на снеговете в планините по поречието.

"Всяка година Дунав ни плаши. Живея във Видин вече 50 години и ежегодно има опасност от високите води. ... Въобще не се страхуваме, имало е много по-високи нива. Преди години се случи водата да стигне до къщата ми в село Кутово, така че сега не е страшно. ... В момента няма абсолютно никаква опасност за града. Дигата е най-опасна при село Сланотрън. ..."

Подготвена за пролетното пълноводие е и друга крайдунавска Община- Лом, съобщиха от местната администрация пред сътрудника ни Владимир Недев.

"Всички речни корита и брегоукрепителни съоръжения, от типа на земнонасипните диги, които са собственост на Общината са обходени и огледани от наши екипи, като са взети мерки за тяхното почистване. Проблемите не идват от р. Лом и съоръженията по реката, а от високите води на Дунав. През последната седмица, когато се покачи нивото, бе въведена първа степен на готовност на общината. Това означава повишено внимание от страна на службата по управление на кризи в Общината. Дигите се обхождат и се докладва, ако има нарушаване на целостта на съоръжението. На този етап нямаме такива сигнали", обясни Красимир Христов - старши експерт "Управление при кризи" в Община Лом.

Няма опасност от преливане на микроязовирите, собственост на община Монтана при предстоящото снеготопене и пролетни дъждове. Това каза за РАДИО ВИДИН Крум Крумов от общинската администрация. До момента са предприети всички мерки за предотвратяване на евентуални наводнения, предаде сътрудникът ни Биляна Борисова. Общинските язовири на територията на Монтана са 16. На 6 от тях предстои да бъдат извършени ремонти за близо 700 хиляди лева.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"Ремонтите, които предстоят, ще бъдат направени със средства от Междуведомствената комисия за подпомагане и възстановяване към Министерския съвет. В момента са подготвят документите за обявяване на обществена поръчка",
съобщи Крум Крумов. Речното корито на река Огоста, която минава през Монтана вече е почистено.

"Цялостна корекция е извършена на река Огоста, която е приета с Акт 16 и е почистена до регулационната граница на града. Почистено е коритото и в горния край на реката, под язовир Огоста. Осигурена е проводимост на дерето в кв. "Мала Кутловица", както и на канал "Парта" в Монтана", допълниха от общинската администрация. Речните корита са почистени и в селата на общината, което е било задължение на кметовете на малките населени места.
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27