Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Социалната политика във Видинско дебатираха политици

Социалната политика в региона е темата, по която говориха кандидати за депутати и представители на политически партии и формации от Видин в "Посоките на делника". Гости в студиото на РАДИО ВИДИН бяха Владимир Тошев от ГЕРБ и водач на листа, Николина Ванчева от Коалиция за България, на трето място в листата, Емил Лилов от Атака и водач на листа, Мартин Дончев от Център- Свобода и достойнство и лидер на НДСВ във Видин, седми в листата, Пламена Вълчева от СДС, Николай Тодоров, председател на Областния съвет на ДПС, Петър Кичашки, Гражданска листа- Модерна България и водач на листа.

"Как Вие, като бъдещ депутат, ще участвате в правенето на социалната политика?"- това бе първият въпрос на РАДИО ВИДИН, на който отговаряха политиците. Ето и част от техните изявления:

"Социална политика може да има тогава, когато държавата и общините дадат възможност на гражданите да работят. "Атака" има програма, която включва 20-те точки на партията. Програмата гласи първо, че българската държава е длъжна да осигурява здравето, социалната сигурност и условията за духовен и материален просперитет на всички българи",
заяви Емил Лилов.

"За Коалиция за България социалната политика трябва да е един постоянен и цялостен процес с няколко основни компонента, защото социална политика не може да се прави на парче. Както е въженият мост- при него всяка дъсчица трябва да е здрава, ако някоя се счупи- може да се пропадне. Основен компонент в социалната политика, който ние виждаме, е стимулирането на раждаемостта. Искаме подмладяване на нацията", каза Николина Ванчева.

"Няма да има добра социална политика, ако не разрешим икономическия проблем в региона- проблема с безработните. Ако няма работа и финансови средства, няма как да се подпомогнат хората от уязвимите групи. Подкрепям проектите на общините за регионалното развитие и програмите за заетост и квалификация, защото те създават работни места. Защото само да се дават някакви финансови средства на нуждаещите се, не е ефективно", е позицията на Пламена Вълчева.

"За каква социална политика може да се говори, когато знаем, че тя е свързана с една работеща икономика. Партиите, които управляваха България през последните 20 години волно или неволно провеждаха геноцид към хората в Северозападна България и конкретно в област Видин. Единственото, което ще ни спаси, е една национално отговорна правителствена програма за региона, както се прави в други държави", категоричен бе Николай Тодоров.

"Коалицията ни ще се бори да участва в следващото управление и да гарантира последователност и предвидимост в управлението. Второто, което искаме да направим, е разхлабване на примката върху малкия и среден бизнес, защото социална политика не може да се прави без да се развива предприемачеството. Върху средната класа има в момента нечовешко издевателство от страна на държавната администрация- непрекъснати проверки, глоби, с които се правят опити да се запълнят дупките в бюджета", каза Мартин Дончев.

"За три години и половина във Видинско са реализирани обекти за над 600 милиона лева, което е дало работа, а не помощи, на 4280 души. Това е и нашата идея за развитието на региона. Тези обекти са Дунав мост 2, бул. "Панония", пътят Бела- Белоградчик- Извос, пристанището, пътят Арчар- Дунавци, 12 улици в Белоградчик, пътят Кула- Бойница, Кръстата казарма, Белоградчишката крепост, видинската болница. Депото за твърди битови отпадъци в момента се работи- 330 души ще работят там, като и в момента има заети по обекта", заяви Владимир Тошев.

"Докато слушах моите опоненти, останах с усещането, че за пореден път, за съжаление, партийните централи взимат връх над гражданските искания. Фактът, че партийните лидери се налага да говорят за това какво са свършили, показва, че то не е видимо и осезаемо. Занимавам се със социална политика от години, смея да твърдя и на европейско ниво, и изпитвам дълбоки съмнения, че това, което се говори от партиите, ще се изпълни. За да е качествена социалната политика в сферата на хората с увреждания, по която дълго време съм работил, трябва да има ясна визия за това от какво имат нужда хората. За да се напълнят хладилниците ни, трябва да има ясна структура на работата на държавата", каза Петър Кичашки.

"Какво искате да направят бъдещите депутати за Видин?"- това попитахме в анкета на РАДИО ВИДИН жители на областния град:

"Много неща трябва да се правят за Видин. То какво всъщност е направено?! Никой пръста си не мръдна за този град, въпреки че имахме и депутати и министри от Видин. ... Искам да попитам кандидатите за депутати как ще задържат младите хора в града. ... Искаме да има работа и сигурност за хората. Но смятам, че тях не ги интересуват хората от Видин. Обезверени сме. ... Искам да се направи университет в града. ... Видин е прекрасен град, но не останаха хора..."

"Няма да говоря за моста и университета, защото всички си правят пиар с тях. Искам да говоря за земеделието, защото имаме над 1 милион и 500 хиляди декара обработваеми земеделски земи. 5 фирми обработват близо 80 процента от обработваемата земя на област Видин. Това не е перспектива за видинчани. Ако за останалите 20 процента от земята има някаква перспектива, аз предлагам държавата да помогне тук да се направи стокова и зеленчукова борси. Защото хората няма къде да си пласират продукцията", коментира анкетата Николай Тодоров.

Политиците в студиото на РАДИО ВИДИН отговаряха и на слушателски въпроси. Ето и някои от въпросите:

От къде ще вземе пари, за да ми плати 1000 лева заплата?- въпрос на Николай Илиев към Емил Лилов.

"Отговорът е в нашата програма, според която трябва да има незабавно разваляне на концесионните договори за златодобива и връщане на печалба от 3 милиарда евро годишно в български ръце. Също така трябва да се развалят договорите с ЧЕЗ, EON, EVN", отговори Емил Лилов.

Като представител на БСП какво направихте, докато управлявахте, за град Брегово и за областта, за сигурността на гражданите срещу кражбите?- въпрос на Стоян Петров към Николина Ванчева, която отговори:

"Най-важното нещо е разработената конкретна социална политика. Ние сме общината, в която запазихме във всички селища целодневните детски градини, като наша общинска отговорност. Разработените проекти с европесйки средства също се знаят от бреговчани. Трябва обаче да се имат предвид конкретните условия по регионите, когато се предлагат възможностите за заетост по програмите. За Брегово бяха отпуснати 10 работни места, при 700 души безработни!"

Защо след като говори за предвидимост в политиката не поема отговорност да е начело на листа, а говори от седма позиция?- въпрос на Надка Иванова към Мартин Дончев.

"Водачът на листа не е в региона, иначе щеше да бъде на дебата. Предложили сме млад човек, прибрал се от Щатите и завършил там, с перфектен английски език. На 31 години е, шеф е на ветеринарна клиника и председател на общинския съвет в Грамада", отговори Мартин Дончев.

Владимир Тошев отговаря на въпросите защо "Напотелни системи" е във Враца, защо има 4 хиляди работни места по-малко в региона, за задължението от 22 милиона лева на Община Видин и за датата на откриване на Дунав мост 2:

"Проблемите на региона започват със строежите на големите предприятия във Видин- Химкомбината, ЗРИ, ДИП-а и т. н. Това са структурни грешки, последиците от които ги носим вече три поколения, ще ги понесе още едно."
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00