Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Витко Витков: "Съдиха ме, защото Асен Балкански беше в квартирата ми"

11 април е Международен ден на бившите политзатворници и концлагеристи, и на пострадалите от фашизма и войната. На 11 април 1945 година, при настъплението на американската армия в Тюрингия, лагеристи от Бухенвалд нападат стражевите кули и предизвикват бягството на германските войници. В същия ден американски части освобождават лагера. През Бухенвалд са преминали над 240 хиляди концлагеристи, умъртвени са над 56 хиляди души- немски комунисти, социалдемократи и представители на антифашистките сили от целия свят. През 1958 година там е открит величествен мемориален комплекс в памет на загиналите в лагера на смъртта.

Витко Витков от видинското село Макреш е бивш политзатворник. Роден е през 1924 година. Описва живота си в книга- "Живот през жаравата", но казва, че:

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"Книгата на живота ми остава недописана. Както и на всеки човек, няма значение дали се е осмелил да изложи на показ преживяното, или го носи скътано в душата си."

Витко Витков е съден заради партизанина Асен Балкански:

"Съден съм, защото Асен Балкански е бил 20 дни при мен в квартирата, докато беше болен от остър ставен ревматизъм. Ходеше с два басутна, краката не ги повдигаше. Боян Чонос го беше настанил в квартирата, докато бях на панаир в Макреш. Така го заварих, без да знам, че в квартирата ми има партизанин. Това се случи през 1942 година."

 
Убитите партизани във Видинско са 17, политзатворниците са били около 260 души, като в това число не са включени концлагеристите, разказва мъжът:

"Следствието по моя случай продължи 52-53 дни. Четири пъти са ме извличали като парцал. И не от героизъм не съм признал за Асен Балкански, а от страх."

В днешно време Витко Витков е подел инициативата за преместването на костите на Асен Балкански от сръбското село Топли дол в Чупрене, където родният му дом е превърнат в музей.

"Така хората, които отиват да посетят дома му, ще могат да се поклонят и на гроба му", добавя бившият полизатворник.

И историята на Белоградчишко е осеяна с имената на родолюбиви българи, дали живота си за свободата и по-добрия мирен живот на родния край. Това разказа сътрудникът ни в града на скалите Иванка Петрова.
 
През 1938 година Георги Георгиев и Трифон Стоянов от Белоградчик, заедно с Живко Пешев от с.Салаш са интернирани в Несебър.
  

© Снимка: РАДИО ВИДИН

      Денят бе почетен и от видинчани, които днес положиха цветя пред паметника на Боян Чонос.
А в периода от 1941 до 1944 година Йордан Иванов, Стоян Стоянов и Трифон Найденов от Белоградчик, както и Борис Димитров от с.Праужда, Живко Пешев и Тасо Кръстев от с.Салаш, Еленко Пекачев от с.Стакевци, Мито Живков и Тодор Тодоров от с.Боровица са затворени в концлагера в Еникьой.
 
Много интересна е съдбата на Александър Миленков от с.Чупрене, който през 1936 година заминава доброволец в Испания, където участва в боевете при Мадрид и на Южния фронт. А през 1939 година попада във френски концлагер. След завръщането си в България- през 1941 година, Александър Миленков е затворен в лагера в Еникьой.
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дунавци чества 50 години от обявяването си за град

Дунавци празнува 50 години от обявяването на населеното място за град. Честването съвпада с 10-ия Международен фолклорен фестивал "Дунавци пее и танцува". Тържествата ще продължат три дни, каза кметът Димо Скорчев:  "Това са два празника в едно, затова ще продължат в рамките на три дни. Имаме поканени състави - танцови и певчески групи...

публикувано на 04.10.24 в 08:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Необходима е всеобща реформа във всички области от безопасността на движението

По-малко ранени и загинали по пътищата на страната през настоящата година, но повече катастрофи, отчита статистиката. Намалява пътният травматизъм в област Видин, но тежките пътни инциденти в Монтана се увеличават.  МВР обяви засилване на контроа и административнонаказателната дейност.  Мисия възможна ли е пътната безопасност в България?  Качествена..

публикувано на 03.10.24 в 10:00

Българите избират да живеят самостоятелно, когато са на 30, сочи проучване

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, сочат данните на Евростат за миналата година. С редната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно, за страните от Евросъюза, е 26,3 години. Според психолога Николай Нетов , изследването дава един по-широк поглед, при който важните детайли често се губят...

публикувано на 02.10.24 в 15:48

На добра воля

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности. Това е близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. На фона на..

публикувано на 01.10.24 в 11:53

За съживяване на региона във Видин възлагат надежди на бизнеса

Общо 18% от българите през миналата година са били изправени пред тежки материални и социални лишения, сочат данните на Евростат. По този показател България е на второ място в дъното на класацията, след Румъния. У нас делът на хората, живеещи в лишения, е почти три пъти по-голям от средния за страните от Европейския съюз, който е 6,8%. В..

публикувано на 30.09.24 в 15:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45