Село Долни Бошняк се намира на около 20 км от Видин, в долината на река Тополовец. Местните жители са около 70 и както навсякъде по селата- предимно в пенсионна възраст. За по-младите работа няма, само двама души са наети по
програмите за временна заетост, като се грижат за чистотата в селото. Труден е животът и за пенсионерите, разказа в рубриката "Добро утро, кмете!" в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН кметският наместник Стефан Фиров:
"Да погледнете в местния магазин, тетрадката на магазинерката- пълна е с вересии. И тези по временната заетост- единият е само на четири часа, малко пари взима, но няма друга възможност."
Проблем и за Долни Бошняк са домовите кражби. През последните три години са
разбити необитаемите къщи в селото. Обикновено се търси желязо, но покрай него се взимат и вещите от дома. Заради това, кметският наместник предприема мерки, за да спре набезите. Обявява публично, че е поставил камери за видеонаблюдение.
"Спираха ни често тока на трафопоста. Крадяха ни. Мисля, че са си наши хора. Казвам им- извиках хората от енергото, те ни монтираха камери, снимат кой идва и кой пипа. И край- повече токът не спря, никой повече не отиде да краде" - разказва Стефан Фиров.
В края на миналата година в Долни Бошняк е правен ремонт на пътя. Дни преди първия сняг са закърпени всички дупки. Лекарят живее в съседното село- Градец. Имат и транспорт до областния център Видин, но три пъти седмично. А това е така заради нелегалните т.нар. "черни" таксита.
"Малко преди да мине автобусът, минават нелегалните таксита и обират пътниците, като возят на цената на билета. Аз им казвам, хора- тези днес ги има, но утре може да не дойдат. Ама като закрият автобусната линия до село, после какво...Тях обаче не ги интересува."
Коренът на местните е от Босна, оттук е и името- бошнаци. С този си произход местните се гордеят. И се радват на красотата на родното си място. А от кмета искат, ако може да се уреди да имат пенсионерски клуб, където да се събират на приказки. И да чакат събота и неделя, и ваканциите, когато идват внучетата и улиците се огласяват от детска врява.
Хората са доволни от работата на своя управник и казват, че той прави всичко, което е по силите му. А по-младите се оплакват, че нямат постоянна работа и сигурни доходи.
"Засега е добре, като че ли няма вече кражби. Кметът и той работи добре. Подредено ни е, кофите за смет се изхвърлят редовно. Но парите не стигат"- казват жителите на селото.
Местната забележителност в Долни Бошняк са трите семейства англичани, които живеят тук. Докато разговаряхме с кмета, през селото минаха с каруца и кон Саймън и Аманда- едни от заселниците. Отиваха за изворна вода на "Хайдук чешма".
"Те от конете си не се делят. Аз ги оприличавам на трапери, те с това и се занимават- коне, кучета. Харесва им природата- пролетно и лятно време тук е нещо прекрасно"- казва селският кмет. И допълва, че и съседите им ги приемат нормално. Понаучили са и по някоя и друга дума на български.
Какво привлича чужденците в китните села на България? Този въпрос зададохме на Аманда и нейния спътник в живота- Саймън, избрали Долни Бошняк за място, в което да живеят далече от родната си Англия.
"Харесва ни всичко- хората, селото и околните села. Чудесно живеем тук, откакто се преместихме преди година нямаме проблеми. Отлеждаме коне, с които работим. Имаме земя, отглеждаме царевица и други насаждения за храна на животните. Живеем като местните. Да се живее в Долни Бошняк е релаксиращо, вашите политици не ни безпокоят"- казват чуждите жители на селото. И са категорични, че никога няма да се върнат в Англия.
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..
"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..
Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..
На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..