Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Снимка: Радио Видин


Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН старши икономистът в института Зорница Славова, която е автор на анализа. 

"Ние се опитваме на практика да съпоставим различните специалности, които се завършват и приема в тях с профила на икономиката. Дори и на областно ниво виждаме някакво несъответствие. Трябва може би първо да кажем, че около половината от децата от ежегодния прием е в професионално образование... Тоест, засяга огромна група от хора и влияе на половината работна сила след това. И ние разглеждаме всъщност съпоставяме профила на икономиката и виждаме, че несъответствието е много голямо. Все още продължава приемът в специалности, които не се търсят на пазара на труда. Обикновено в селскостопанските техникуми, в много специалности, свързани с хотелиерството и ресторантьорството и то на места, където не е развит туристическият сектор. В същото време, въпреки че най-голям е делът на заетите с професионална квалификация в преработващата промишленост, много малко са децата, които учат в такива специалности, малко са и в транспорта... Забелязваме в последните 1-2 години много специалности, които са свързани с IT сектора... Тазгодишният индекс всъщност показва, че за около половината от завършващите няма да има насрещно търсене на пазара на труда."

По-силната връзка между професионалното образование и бизнеса или т.нар. дуално обучение може да подобри съответствието на професионалното образование с профила на икономиката у нас, коментира старши икономистът в Института за пазарна икономика Зорница Славова. Допълни, че в Северозападна България са силно застъпени специалностите в селскостопанския, хотелиерския и ресторантьорския сектор за разлика от преработващата промишленост, която е с по-висок дял в икономиката. 

Първото училище с паралелка с дуално обучение в област Монтана е въведена в Професионалната гимназия по лека промишленост в града. Този начин на образование има безспорни предимства и се утвърждава в българското образование, коментира за Радио ВИДИН директорът на учебното заведение Мариана Стоянова. Допълни, че в училището се изучават професии, които се търсят от страна на бизнеса в региона на Монтана и през годините много от тях се реализират на пазара на труда по изучаваната специалност. 

"Като съществен елемент от дуалното обучение е, че то се организира въз основа на партньорство между училището и един или няколко работодатели, като учениците получават не само теоретични знания, но и практически умения, които след това да прилагат директно в професионалната среда... Като най-голямо предимство на професиите ни е, че те могат да получат веднага реализация на пазара на труда. Тъй като имаме и много професии, които са с очакван недостиг на пазара на труда... Всяка година училищата от Монтана имат среща с представители на бизнеса и от тях става ясно каква нужда има регионът като професии. В резултат на това нашата гимназия обучава по две специалности, които са с недостиг на пазара на труда. Това са "Оператор в производството на облекло" и "Помощник-възпитател в отглеждането и възпитанието на деца"... Мога да кажа, че в годините имаме доста ученици, които след това се реализират по избраните професии. Даже мога да кажа, че доста колеги, които са завършили нашето училище в момента работят като колеги в избраната професия. Ние правим всичко възможно да мотивираме нашите ученици да се развиват в избраната професия..."

Обучението в Професионалната гимназия по лека промишленост в Монтана се осъществява в различни направления, които не само, че отговорят на нуждите на бизнеса, а и са харесвани от учениците, допълни директорът Мариана Стоянова. 

Възпитаници на видински професионални гимназии коментираха, че след като завършат смятат да работят по специалността, която учат. Други казват, че може и да се ориентират към други сектори. 

"Избрах тази професия на готвач - защото ми харесва. Учим всичко, не смятам да продължа в тази сфера... Има много голямо бъдеще в професията, ако станеш готвач там, по морето, по други държави, перфектно... Хубава професия, можеш да си намериш някъде работа. Имаме практика, готвим... Избрах ресторантьорство, защото има много голямо бъдеще в тази професия. Да, мисля да продължа в сферата..." 

Изследването на Института за пазарна икономика за съответствието на професионалното образование с профила на икономиката у нас обхваща випуск от близо 22 хиляди ученици, които ще се обучават в следващите пет години в специалности от избрани шест сектора: селско стопанство, преработваща промишленост, строителство, транспорт, хотелиерство и ресторантьорство и ИКТ (Информационни и комуникационни технологии). Резултатите от индекса показват, че вероятно над 10 хиляди от тях няма да работят това, за което за учили. 

Повече може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45

Ани Арутюнян: Желая на всички видинчани повече мъдрост, обич и добрина

Като трудна и интересна определи 2024 година областният управител на Видин Ани Арутюнян: "Имахме наистина много трудна година и в международен, и в национален план. Все още нямаме редовно правителство, което да поеме отговорност за всичко, което се случва и в държавата, и в областите, и в общините. Гледам с надежда към новата година за това,..

публикувано на 24.12.24 в 11:34

Андрей Вълчев: Надежда е думата, с която можем да изпратим 2024 година

Динамична и напрегната бе 2024 година. Такава е равносметката на народния представител от Враца от БСП-Обединена левица Андрей Вълчев: "Динамична, напрегната, с предизвикателства. Надявам се и с нова надежда за нас като общество, за държавата, за всеки един български гражданин. Надежда е думата, с която можем да изпратим 2024 година. Надежда да..

публикувано на 24.12.24 в 11:22

Петър Петров: Изпращаме година на политическо пренареждане

2024-та бе година на пренареждане на политическите реалности. Това коментира за "Посоките на делника" народният представител от Монтана от Политическа партия "Възраждане" Петър Петров : "Най-важното е, че изпращаме година, в която се пренареди политическият спектър. Поредната година от т.нар. очистителен период в българската политика, в който..

публикувано на 24.12.24 в 11:09

Любен Иванов: Ще успеем да постигнем необходимия за България компромис

Дано 2025 година ни донесе стабилно и редовно правителство, за да преодолеем политическата криза. Това каза за "Посоките на делника" народният представител от Видин от Продължаваме промяната - Демократична България Любен Иванов : "Изпращаме поредната година на политическа криза, която се изразяваше в два поредни парламентарни избора и липса на..

публикувано на 24.12.24 в 11:05

Росица Кирова: Надявам се Новата година да ни донесе стабилност

Политическото безвремие силно ограничава развитието на страната през последните години. Това заяви народният представител от ГЕРБ от Видин Росица Кирова . Тя направи равносметка за свършеното и за изпуснатите възможности през изтичащата година: "Ще си плащаме цената на това, което преживяхме през последните три години с липсата на някакъв..

публикувано на 24.12.24 в 11:01

Какви традиции и обичаи спазваме на Бъдни вечер и Рождество Христово

За традициите и подготовката за празниците разказаха Биляна Иванова от Видин и Цеца Христова от видинското село Антимово. Дамите споделиха какви обичаи спазват на Бъдни вечер и Рождество Христово, какви ястия приготвят за празничната трапеза и защо е важно да предават традициите на своите деца. Няма други празници, които са така очаквани от..

публикувано на 23.12.24 в 14:23