Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Колко улични дупки ще закърпят общините

Със сигурност повечето от нас се интересуват, кога ще започне ремонтът на улиците, по които се движим ежедневно. За Видин попитахме Добромир Дилов, заместник-кмет по устройство на територията и развитие на инфраструктурата в Общината:

"За 2013 година усилията са ни насочени главно към подобряване на инфраструктурата. От средствата ни за ремонтни дейности за тази година, които са 3 милиона и 800 хиляди лева, 2 милиона и 100 хиляди ще отидат за оправяне на улиците, междублокови пространства и закърпване на дупки. От тях, 1 милион и 600 хиляди лева са за цялостен ремонт на улиците, около 200 хиляди са за поправки или т. нар. кръпки, 216 хиляди лева са за ремонт на четвъртокласната пътна мрежа. Една част от средствата са осигурени. Фирмата е започнала изкърпване на дупките."

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

Колко улични дупки ще закърпи община Кула- какви средства са заделени и в какви срокове ще се правят ремонтите и рехабилитацията на уличната мрежа? Това попита сътрудникът ни Христела Александрова кмета Владимир Владимиров.

"За тази година имаме предвидени повече пари за ремонти по улиците и ще можем да подобрим повече метри от уличната или пътната мрежа в общината. За тази година е предвидено с целеви пари да бъде асфалтирана отсечката към с. Коста Перчево и отсечката, която свързва разклона от Връшка чука със селото. Друга пътна отсечка, която ще се ремонтира по оперативна програма, това е разклонът от пътя Кула- Видин до Чичил и пътя между Старопатица и Раковица. Има и пари, които са заделени за изкърпване на уличните дупки в Кула и населените места в общината", каза кметът на Община Кула Владимир Владимиров.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

В Белоградчик кв. "Милеви" ще стане най-модерният не само в града, но и в цяла Северозападна България. Това предаде сътрудникът ни Иванка Петрова, която се срещна и разговаря с кмета Борис Николов.

"Имаме около 140- 150 хиляди лева и тече процедура за избор на изпълнител за изкърпване на четвъртокласната пътна мрежа, която е общинска и улиците в населените места, основно в града. Заделили сме около 40 хиляди лева за изкърпване на улиците, като това е най-малката част от заделените пари, защото до края на май и началото на юни ще бъде готов цял квартал с нови улици и тротоари. Така отделен от града, този кв. "Милевите" с прави и хубави улици, с нови къщи, след завършването на този ремонт ще имаме един прекрасен квартал. Не се сещам за друг такъв квартал в Северозападна България. Другият проект, за който сега текат процедури по избор на изпълнители е за трите довеждащи улици до крепостта, на които по същия начин ще бъде направен капитален ремонт с нови пътни платна и тротоари", каза кметът на Община Белоградчик Борис Николов.

В бюджета на Община Враца за преасфалтиране на улици през 2013 година са заложени 501 995 лева без ДДС. Други 219 416 лева без ДДС са планирани да отидат за пълнене на дупки в четвъртокласната пътна мрежа.

© Снимка: Жоро Александров

Истината, която прозира зад тези цифри, е друга, коментира сътрудникът ни във Враца Жоро Александров. Лечението на проблема с огромните дупки по пътищата в града под Околчица може да бъде решен едва след 2 години, когато се очаква да приключат дейностите по интегрирания воден цикъл. Дотогава кърпенето на дупки ще става на парче и качеството на оправените трасета ще е съмнително. От тук и медицинският израз, който ми идва за сравнение в тази ситуация- решението на проблема с дупките във Враца е като лечението от рак- дават се пари само за палиативни грижи, но не и за кардиналното решение на проблема. Любопитна подробност, с която малцина са запознати, е, че въпреки заделените над 130 милиона лева за подмяна на водопровода във Враца, в тази сума няма заделен и лев за поправяне на щетите след голямото разкопаване. Т.е. след голямото копане и зариване, не е предвидено да се асфалтира. Преди време един общински съветник от Враца се опита да измисли ново име на града под Околчица най-вече заради многобройните кратери по градските улици. Та, същият този сенатор предложи две нови имена- "Самоями" и "Дупка сити". И двете са подходящи, а който не вярва, може да се убеди в това, щом мине табелката с надпис "Враца". Пътуването с кола през града може да се предложи и като успешна практика за разбиване на бъбречни камъни, а може би и за по-бързо износване на зъбни пломби. Всичко дотук звучи смешно, макар да е тъжно, защото общинските управи от последните 15-ина години не са направили нищо, за да спестят многото нерви на шофьорите във Враца. А казват, че 30% от парите, които са нужни за цялостно преасфалтиране на една улица, отиват за нейното изкърпване. Така, ако Враца имаше мъдри управници през последните години, щеше да изгради поне 10 чисто нови отсечки, вместо да ги дава за кърпежи. Вместо това- дупките по градските улици стават все по-големи и все по-дълбоки. Градът спокойно може да се прекръсти, а за химн да си вземе онова чалга парче, в което се пееше за "дупка до дупка".
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42