Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Станимира Манджукова: "От четири бебета вчера във Видин, три са извънбрачни"

Оказва се, че сключваме брак най-рядко в Европейския съюз. Изследване на статистическата служба на Общността- Евростат нарежда страната ни на последно място по брой бракосъчетания и в челото на родените извънбрачни деца. След 90-та година у нас има трайна тенденция към намаляване на браковете, а през 2011-та са се състояли по-малко от 3 бракосъчетания на 1000 души. За сравнение в съседен Кипър, който оглавява класацията, сватбите са били почти 3 пъти повече. България попада сред нациите с най-много извънбрачни деца- 56 на 1000 души. Това ни нарежда близо до естонците, които заемат първото място, но далеч от гърците, при които едва 7 от 1000 деца се раждат в семейства без брак.

"Във Видинско сключените бракове от началото на годината са 34", каза в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН Станимира Манджукова- служител "Актосъставяне и ритуали" към Общината:

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"Това е малко повече от миналата година към същата дата. Но през последните три години нямаме рязко спадане в годишното актосъставяне на гражданския брак, както беше от 1990 г. до 1993 г. В началото на 90-те спадът беше на година с 50 акта. Сега е с по 2-3 броя разлика между последните 3 години."


Все повече са хората, които живеят без граждански брак, разказва още Станимира Манджукова:

"Вчера в болницата "Св. Петка" бяха родени 4 бебета. От тях- едно беше с неизвестен баща, едно- на родители с граждански брак, а другите две бяха припознати."

Много често вече се случва видинчани, които живеят зад граница, да представят актове за раждане на децата си от чужбина, посочи още служителката.

През последните 10 години живеещите на семейни начала в страната са се увеличили двойно, сочи статистиката. Расте и възрастта за сключване на брак- днес мъжете вдигат сватба на 30 години, а жените на 27.

"Не са малко хората, които сключват църковен брака, въпреки че напоследък се говори за съжителство без брак", каза архимандрит Поликарп, председател на катедрален храм "Св. вмчк Димитър Солунски" във Видин:

"Има хора, които си държат на брака и правят всичко възможно да възпитават своите деца в такова отношение към духвония живот и семейните ценности."

Друга тенденция е и сватбите да стават по-скромни, разказа Нина Петрова- собственик на ритуална агенция във Враца:

"Правила съм големи сватби, като наблюдението ми беше, че една сватба стигаше до 100-150 души. Сега рядко се правят такива сватбени празненства."

© Снимка: Уикипедия

И още статистика - отчетено е, че съжителството без брак у нас е характерно само за по-младите и свободни двойки- при появата на бебе повечето партньори все пак правят решителната крачка. Евростат отбелязват и нарастване на броя на разводите у нас- два на всеки 1000 души.

Въпреки всичко, съхраняването на живота и продължаването на рода са най-важните ценности, а създаването на ново семейство, си остава особено голямо събитие за всеки от нас.
По публикацията работи: Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56