Днес отбелязваме Mеждународния ден на семейството. Семейство е социална институция, характеризира се с определени социални норми, наказания, образци на
поведение, права и задължения, регулиращи отношенията между съпрузите, родителите и децата- така пише в дебелите книги. Едва ли някой ще отрече, че човек без дом е като дърво без корени, че домът и семейството са най-важната опора за един човек. Защото домът ни дава сигурност, а семейството- подкрепа.
Не всички семейства, обаче, са като това в стихчето: "Колко мило, колко сладко е при мама и при татко"- сплотени и изпълнени с любов и разбирателство. Има и деца, за които сълзите са по-чести от усмивките. Това са деца, които често имат нужда от
помощ. Колко важно е да се възпитават деца в здрава семейна среда и как помагат на деца и семейства в риск разказва в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН директорът на Комплекса за социални услуги за деца и семейства във Видин Силвия Славчева.
"14 специалисти, от които двама психолози и социални работници се трудят в Комплекса. Предлагаме различни социални услуги, разделени в Център за обществена подкрепа, Кризисен център за жертви от домашно насилие, Център за работа с деца на улицата и Наблюдавано жилище. През Кризисния център до сега са преминали 21 клиента- жени жертва на домашно насилие. В Центъра за обществена подкрепа сме работили по 122 случая, предлагаме и юридическо консултиране за семейства в развод. Имали сме случаи на настаняване на жена, жертва на домашно насилие, която сама потърси нашата помощ, насочена от приятели. В такива случаи се предприемат законовите мерки по настаняване, ако има деца, се сезират органите по закрила на детето, които ги извеждат от мястото, където е упражнено насилие. Следват специалните грижи в т.нар. кризисна интервенция. Времето, в което се преодолява травмата при дете е специфично, няма рецепта за това"- разказа Силвия Славчева.
В Комплекса за социални услуги за деца и семейства работят по различни програми за деца и родители, като най-новата е груповата "Позитивно родителстване"- за работа с родители в квартал "Нов път".
Най-голяма отговорност за възпитанието на децата носят самите родители, както и техните учители. Понякога обаче родителите са изправени пред трудности в
поведението на детето, които не могат да преодолеят сами. И тук идват на помощ специалистите- психолозите и логопедите. Ден на отворените врати с консултации за деца и родители провеждат и от Ресурсния център във Видин, който се помещава в ПТГ "В. Левски".
"Вече шест години и половина подпомагаме деца със специални образователни потребности. Това са деца, които имат различен начин и потребност за усвояване на учебното съдържание. Организирахме консултации за деца, ученици и родители. Те са с диагностична цел за установяване на езиково-говорни, слухово-
речеви, или познавателни нарушения в учлищна възраст. Можем да бъдем полезни на всички родители, които имат някакъв проблем със своето дете. Необходимо е да има присъствие на родителя, но всичко е напълно безплатно. В първия ден на консултациите най-много работа имаха логопедите"- разказа директорът на Ресурсния център Ася Петрова.
Кога е време един родител или настойник да обърне по-специално внимание на детето си, ако има затруднения в говора, или в друго поведение- в училище или навън, попитахме и специалист- Лора Ангелова, логопед от Ресурсния център.
"Към мен се обърнаха родители на деца, които са със специални образователни потребности и децата им изпитват трудности в речевото си общуване. Едно от децата е живяло дълго време в Гърция, сега е във Видин, трудно общува на български език и среща трудности в обучението. Другото дете, което диагностицирах, е дете с нарушения в речта и трудности в мотивацията за учене. Най-добре е при проблем родителят да се обърне към специалист, докато детето е още малко- в предучилищна възраст. При нарушения в речта обикновено родителите смятат, че това ще отшуми, че детето е още малко, дори му се радват, когато говори с дефекти. Да, понякога звуконарушенията отшумяват сами, но при по-тежките случаи се отразяват на детето. И то започва да изостава"- обясни логопедът.
Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му. В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..
Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година. Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство. Ще завършат ли преговорите с успех? Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет? Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..
Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...
Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..
България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...
На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..
Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора. До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..