Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Туристическите атракции- възможност за повече приходи в общините

Редица културно-исторически паметници от различни исторически епохи има във Видин. Крепостта "Баба Вида", Крепостни стени "Калето", Турски конак, Джамията на Осман Пазвантоглу, Кръстатата казарма- това са само част от туристическите атракции в града. Видин предлага на привържениците на религиозния туризъм възможността да посетят църквата "Св. Преподобна Петка", църквата "Св. Николай Мирликийски чудотворец", катедралния храм "Св. вмчк Димитър Солунски", мавзолея на "Антим I", в който се намира саркофагът с останките на първия български екзарх, джамията и библиотека на Осман Пазвантоглу и Еврейската синагога, както и много манастири в региона. Как обаче се възползва Община Видин от тази възможност за приход в бюджета? Популяризираме както историческите обекти, така също и цялата община, каза заместник- кметът на община Видин Борислава Борисова.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"Видин е най-популярен със средновековната крепост "Баба Вида", която привлича туристи от цял свят. През 2012 година е посетена от над 50 хиляди души. Оттам идват и най-много допълнителни приходи в общинския бюджет. Ние работим за популяризиране както на историческите обекти, така и на цялата община, като атрактивна туристическа дестинация. И тази пролет открихме туристическия сезон с организирането на инфо тур с над 40 представители на Асоциацията на екскурзоводите в България и туроператорски фирми. Участвахме със собствен щанд на междунардоното изложение "Културен туризъм" във Велико Търново през месец април. Повече от 600 души разгледаха нашия щанд."

Видин, Монтана и румънската област Долж ще работят по разработването на ефективни модели за културен туризъм, предаде сътрудникът ни в града на Огоста Биляна Борисова. Проектът е по трангранично сътрудничество, а водещ партньор е "Агенцията за регионално развитие и Бизнес център 2000"- Монтана. Целта е подобряване на икономическото развитие на сектор туризъм в трансграничния район на Монтана, Видин и област Долж в Румъния. Ще бъде разработен и въведен иновативен модел за насърчаване на културния туризъм в региона, съобщи Георгия Димитрова- изпълнителен директор на "Агенцията за регионално развитие и Бизнес център 2000"- Монтана:

"Ние ще опишем всички културни, природни и исторически забележителности и туристическата инфраструктура в трансграничния регион. Ще създадем интерактивен уебсайт. Ще създадем туристически информационни офиси в Монтана и Крайова."
Обучение по културен туризъм ще преминат най-малко трийсет предприятия от трите области, работещи в тази сфера, допълни Георгия Димитрова. Най-атрактивните културно-туристически дестинации ще бъдат включени в специално изработен сайт, с информационна част и видео материали. Като част от проекта е предвидено да се проведе и туристическо изложение в град Монтана. Проектът е със срок на действие 18 месеца и трябва да приключи през месец октомври 2014 г.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

В Белоградчик пък, в стремежа си да направят посещението на града незабравимо, двама приятели решават да създадат клуб за екстремни спортове и да организират за посетителите незабравими приключения. Това ракзаза за РАДИО ВИДИН сътрудникът ни там Иванка Петрова. Предприемачите са Филип и Юлиан, които организират пейнтбол битки край скалите, надпревара с АТВ-та в гората, пещерен туризъм и конна езда. Те основават клуба, след като напускат големия град, в който живеят и се връщат в родния Белоградчик. Филип напуска София, а Юлиан се връща след години на емиграция в Чикаго. Заедно решават, че освен красивите гледки туристите имат нужда и от приключения, за което се оказват прави, разказва още Иванка Петрова.

В Мездра, само преди няколко дни, историческата крепост "Калето" стана достъпна за туристи. С 4 милиона лева европейски пари тя се превърна в атрактивен археологически и архитектурен паметник. Тук са открити артефакти от преди 7 хилядолетия, които свидетелстват, че мястото е било не само крепост, но и светилище на траки, римляни и прабългари. Художествени ателиета, амфитеатър и експозиционна зала с макет на крепостта са част от туристическите атракции. Тук са открити 10 нови работни места, а очакваните ежегодни приходи са в размер на над 80 хиляди лева.

© Снимка: Мирослав Гетов

"Очакваме да има туристически поток към нашия обект, защото се намира на възлово място- тук минава главният път Е-79, железопътната линия. Ще наблегнем на рекламната кампания и на това, че обектът е със 7-хилядолетна история",
каза пред Ани Цекова екскурзоводът в комплекса Паулина Цанова.

Доста години трябва да минат преди общината във Враца да започне да печели от атракциите, които в момента строи край най-голямата природна забележителност в Балкана- пещерата "Леденика". Това разказа сътрудникът ни Жоро Александров. Дейностите се реализират по проект, финансиран от оперативна програма "Регионално развитие" на Европейския съюз с 5 282 000 лева, от които местната управа отделя малко над 200 000 лева.

"Надяваме се, че с изграждането на този проект ще привлечем много повече туристи във Врачански балкан и ще ги задържим за по-дълго време. Пещерата "Леденика", като природна атракция, и сега привлича туристи, но инфраструктурата около нея до този момент не беше изградена и посетителите идват до пещерата за половин час и си тръгват", каза заместник-кметът по европейските програми на Враца Красимира Георгиева.

© Снимка: Люба Филипова

Очаква се проектът във Врачанския балкан да бъде открит през ноември тази година. Обектът трябва да превърне пространството пред пещерата "Леденика" в развлекателен парк с атракции, амфитеатър и модул за забавления на малки и големи. В пещерата чрез модерни технологии се предвиждат звукови и светлинни ефекти за преоткриване красотата на недрата й. Рехабилитацията на информационния център и обзавеждането на съвременна прожекционна зала ще запознава посетителите със забележителностите на Врачанския балкан, флората, фауната и културно-историческото наследство на региона. Предвидени са изграждане на нов водопровод, пречиствателно съоръжение с биологично очистване и последващо използване на водата, обновяване на съществуващия паркинг, удължаване на алеята за хора с увреждания, оформяне на околни пространства, поставяне на указателни табели и изграждане на две екопътеки с туристически маршрути Горно Озирово- Леденика и Враца- Леденика. До пещерата ще се стига с атракционно влакче.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

Добре известна атракция в Козлодуй е корабът-музей "Радецки". Тази година сезонът за плавателния съд стартира на 17 май, с началото на Ботевите тържества. От тогава до сега корабът е извършил 15 пътувания в акваторията на козлодуйското пристанище, каза пред сътрудника ни Лора Инджова директорът на музей "Радецки" Людмила Дамянова.

"Тази година имаме доста повече посещения в сравнение с миналата. Корабът се радва на добра популярност, защото при нас идват хора от много отдалечени места", допълни Людмила Дамянова.
По публикацията работи: Ани Цекова и Пламен Коцев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Наблюдаваме активно мероприятие, което цели да раздроби прогресивните сили

Скандали разтърсиха българската политика в средата на горещото лято.  Кирил Петков подаде оставка като председател на Продължаваме промяната след обвиненията за корупция от районни кметове на партията и ареста на зам.-кмета на Столична община Никола Барбутов.  Колко големи са сътресенията в дясната формация?  Освобождава ли ПП от тежестта на..

публикувано на 03.07.25 в 10:00

Трябва ли да пестим енергия?

Енергийното потребление на домакинствата в ЕС и България спада през 2023 г., отчита Евростат. През същата година домакинствата в евросъюза са използвали 9,6 милиона тераджаула енергия. Това представлява намаление от 5,6% спрямо 2022 г., когато са регистрирани 10,1 милиона тераджаула, показват най-новите данни на Евростат, публикувани на..

публикувано на 02.07.25 в 10:45

Може ли държавата да се справи с насилието между деца?

Постоянната комисията за взаимодействието с гражданското общество към Народното събрание инициира национална кампания за преодоляване на агресията между деца . Поводът е последният случай от Видин, при който 13-годишен младеж нанесе средна телесна повреда на 12-годишно момче. Случаят предизвика вълна от възмущение и протести в крайдунавския град...

публикувано на 01.07.25 в 13:40

Ще подпомага ли санирането Националният декарбонизационен фонд

Започва саниране на блокове по първия етап от Плана за възстановяване и устойчивост. Над 4 млрд. лв. ще бъдат инвестирани в енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради в страната до края на 2029 г. В тази сметка са включени средствата от Плана за възстановяване и устойчивост, Фонда за справедлив преход на Програма "Развитие на..

публикувано на 30.06.25 в 14:07

Пътят към еврото: Какво предстои за Северозапада

Какви възможности разкрива еврото в Северозапада? Ще донесе ли предимства или не? Това беше коментирано по време на дискусия с граждани "Пътят към еврото: възможности за Северозапада" от икономиста Владислав Панев .  Своето мнение изрази и депутатът от Видин Любен Иванов по чиято покана гостува Владислав Панев. "През изминалите няколко..

обновено на 26.06.25 в 11:30

Намалява ли материалното благосъстояние на домакинствата?

През 2024 година страната ни е била на предпоследното място в ЕС заедно с Естония по фактическо индивидуално потребление на човек от населението. Това е един рядко цитиран, но важен индикатор за материалното благосъстояние на домакинствата, съобщиха от Евростат и НСИ. Този показател варира силно между държавите в съюза - от 72% в Унгария..

публикувано на 25.06.25 в 10:45

Имаме ли нормален достъп до информация?

"Това, което се случва по света и у нас през последната година, не е от най-вдъхновяващите събития. Неща, за които имахме надеждата през последните 35 години, че никога няма да се завърнат, започват да се завръщат и да се опитват да проникнат в нашия дом. Поставя се под въпрос ролята на гражданските организации, започнаха да се възобновяват фашистки..

публикувано на 24.06.25 в 13:24