Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жителите на село Рабиша искат Център за стари хора

Белоградчишкото село Рабиша се намира на около 45 км от Видин, разположено на р. Арчар. Населението е предимно от възрастни хора. Тяхното желание е да се направи домашен социален патронаж и Дом за стари хора, за да се подпомогнат възрастните и немощни местни жители. Това разказаха в "Добро утро, кмете!" в "Посоките на делника" живеещите там.

"Искаме да се направи социален патронаж и център за стари хора, имаме спонсори. Дали ще се направи дневен център, или постоянен, няма значение. Като се разкрият тези две институции, ще се открият и допълнителни работни места и ще бъдат ангажирани безработни хора. Поддържаме и идеята да се развива туризмът в селото. Езерото Рабиша е пусто и празно. Няма къде да пиеш една студена лимонада, няма лодка да се повозиш. А в селото няма къде закуска да си купиш, или топло мляко да намериш. Проблем ни е и транспортът до близките общински центрове"- разказаха хората от Рабиша пред Иванка Петрова.

Кметският наместник- Мария Николова пък разказа какво е постигнато в годините, откакто е начело на кметството. Почти завършен е проектът за подмяна на водопроводната мрежа. Преди месец са закърпени и дупките по улиците. Усилията на ръководството на Община Белоградчик са насочени към привличане на инвеститори към района на езерото.

"Това е една от нашите цели- да привлечем фирми, които да направят по някоя лавка- да има закуски, студени напитки, да инвестират и в забавления за туристите по езерото. Друга цел ни е реконструкцията на бившия детски дом в център за стари хора. При нас вече деца не се раждат, населението е застаряло, а повечето от тях са сами. Всички имат желание да си останат тук, ако има такъв център. Имам уверението на кмета на Белоградчик за новия програмен период да изработим проект за тази цел. Най-проблемно за селото обаче остава това, че нямаме връзка с гарата в Димово. Местният превозвач се отказа заради нерентабилност на линията. Единственият превоз, който имаме до общинския център е сутрин и обед до Белоградчик, а за Видин- само в четвъртък. Но нямаме връзка за влака. За да се иде до Димово, трябва частна кола, за 10 км даваш 10 лв."- разказа Мария Николова.

Повече за живота в село Рабиша може да научите от звуковия файл.

По публикацията работи: Екип "ПОСОКИТЕ НА ДЕЛНИКА"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Над 1,6 млрд. лева годишно е ползата за България, ако влезе в Шенген

На 31 март тази година страната ни влезе в Шенген по въздух и вода, а следващата седмица - на 12 декември, се очаква решението на вътрешните министри на ЕС България и Румъния да влязат в общото Шенгенско пространство и по суша от 1 януари. Шенген представлява група от 29 европейски държави, които са премахнали граничния контрол помежду си. Почти..

публикувано на 03.12.24 в 12:08

Справедливо ли е въвеждането на такса "водомер"

Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет.  Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14