Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лиляна Павлова: "Река Дунав трябва да сближава, а не да разделя България и Румъния"

Дебати на тема Дунавската стратегия- възможност за изграждане на регионите в Европа, се проведе във Видин с участието на евродепутати, народни представители и представители на местната власт, официални гости и бизнесмени.
 
Това се случи в рамките на конференция от инициативата "Дунавски тур". Какво си казаха официалните лица и гости и как тази стратегия може да помогне на бедните региони по поречието на Дунав- това бе основната тема в "Посоките на делника" по Радио ВИДИН.

"Една от първите официални европейски институции, създадена преди повече от 150 години, е Европейската дунавска комисия. Река Дунав, обединяваща толкова много държави, един ден ще стане изцяло вътрешна плавателна река на Европейския съюз. Това ще помогне да излязат от мизерното си положение най-бедните региони по поречието на реката като България, Молдова и Румъния"- каза народният представител от Видин Владимир Тошев.

"Имаме шанс Видин и Калафат да бъдат пресечна точка на два трансевропейски коридора- №4 и №7. България и Румъния трябва да настояват тези коридори да имат и прилежаща инфраструктура, която дава възможност на регионите да се развиват. С тези два коридора двете държави имат възможност да станат свързващо звено между богатите на петрол близкоизточни държави и с мощните икономики на Централна и Западна Европа. Затова съвместните ни усилия трябва да са насочени към такива проекти- единият е за пътя Е-79, който и от двете страни- в България и Румъния, е едно двулентово шосе. В предишния планов период проведохме отчуждителните процедури на земята от Видин до Ботевград и така пътят да се разшири и стане четирилентов скоростен път. Политиците и бизнесмените- трябва да помогнем на обикновените хора около реката да излязат от мизерното положение, в което се намират. Не може в 21 век по река Дунав да живеят най-богатите хора в Европа- в Бавария, и най-бедните- в Молдова, Румъния и България"- подчерта Владимир Тошев.

Основните приоритети в духа на Дунавската стратегия, които Община Видин разработва, са свързани с борба с безработицата, задържане на младите хора в града, и подобряване на градската среда. Подробности за следващия програмен период пред видинската администрация обяви секретарят на общината Орлин Василев:

"Един от основните приоритети за Община Видин е развитието на туризма. Стратегията на ЕС за реката Дунав ще обедини туристически организации с цел оптимизиране на възможностите за пътувания. Във връзка с транспортната, техническа и социална инфраструктура се предвижда създаване на свободна търговско-индустриална зона във Видин за експорт, освободен от мита и данъци. С цел развитие на зеленчукопроизводството се предвижда възстановяване на напоителните канали и съоръжения. Предвиждаме още изграждане на център и алея на занаятите, на индустриален парк за малки и средни предприятия и създаване на гаранционен фонд в подкрепа на бизнеса."

Какво е постигнато до момента в Дунавската стратегия и кои са пропуските- това обясни народният представител и бивш министър на регионалното развитие Лиляна Павлова:

"За две години- от стартирането си до днес- Дунавската стратегия се превърна от една идея в реалност и затова наименoванието на "Дунавския тур" е "Възможност за изграждане на региони". Често обаче се забравя, че стратегията е тази, която трябва да ни сближава със съседите ни, а река Дунав трябва да е тази, която сближава, а не да разделя."

"Има няколко важни проекта за региона, които трябва да се довършат. В проекта за Трансевропейски коридор №7- река Дунав, е включено подобряване на корабоплаването, анализ на местата за изграждане на интермодални терминали, разширение на ж.п. мрежата Крайова-Калафат-Видин-Медковец, като част от коридор №4. На следваща фаза трябва да се създаде европейско обединение за териториално сътрудничество, защото това е инструмент, по който тези проекти ще могат да бъдат реализирани"- обясни още Лиляна Павлова. По думите й, местните власти и Асоциацията на дунавските общини трябва да се концентрират върху добрата комуникация по между си за определяне обединител на местно ниво. Това ще позволи по-добро усвояване на финасовия ресурс по новата транснационална програма "Дунав" от 2014 година. В нея ще има поне 1 млн. евро за подготовка на проекти и техническа помощ, срещи и комуникация с бенефициентите. И друга възможност предоставя Програмата за трансгранично сътрудничество България-Румъния, с около 250 млн. евро, като проектите трябва да бъдат степенувани по важност. Възможности има и по инструмента за свързаност с Европа, с 360 млн. евро за България.
По публикацията работи: Ани Цекова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43

Хората от Орсоя искат да бъде изградена чешма в селото

Село Орсоя се намира по пътя Видин-Лом и е част от населените места на община Лом. Населеното място  стана известно с голямото си свлачище, което през 1978 година поглъща част от къщите там.  В селото в миналото е имало рибарници, хората се занимавали със земеделие и риболов. Открай време местните работят в близките градове, както и в..

публикувано на 20.09.24 в 12:00

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42