Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Видин- от миналото до днес

Как се промени Видин от миналото до днес- това е тема в "Посоките на делника" в дните преди духовния празник на града- Димитровден. Времето променя не само хората, но и градовете около тях. С какво старите кметове на Видин остават в историята- потърсихме отговор там, където пазят зорко историята ни- държавния архив.

Сред кметовете, които оставят най-ярка следа след себе си е д-р Бърни Бончев, кмет на града от 1934 до 1938 г. По време на неговото управление градът се водоснабдява, пресушават се блатата. И до днес д-р Бърни Бончев се помни с делата си, за което свидетелства и неговият архивен фонд. Наскоро там получиха нови постъпления за делото му.

Част от архивен фонд за д-р Бърни Бончев- лекар, общественик, краевед

"Освен, че по времето на кметуването на д-р Бърни Бончев градът се водоснабдява, се взимат и редица мерки за благоустрояване на града- пресушават се блатата, изграждат се тротоари, именуват се улици. Общинският съвет приема правилници за вътрешния ред и управлението на пазара за животни и службата за борба с епизоотиите. Също и правилниците за седмичните и ежедневните тържища, и видинския ежегоден панаир. Тогава се взема решение за организиране на градски любителски театър, и превръщане на площад "Ташкюприя" в обществена градина. Одобрен е и гербът на града. В онези години е създадено Общинско стопанско предприятие "Водоснабдяване", благодарение на което се изгражда водопроводната мрежа, а водоснабдяването става факт за видинчани през декември 1938 г."- разказа за РАДИО ВИДИН Светлана Кръстева, началник на отдел "Държавен архив"- Видин.

През 1963 г. д-р Бончев дарява лично на видинския архив документите си, а впоследствие фондът се обогатява с нови постъпления. През месец септември доц. д-р Жан Гологанов- правнук, предава документи, събрани от дъщерята на Бърни Бончев- Магдалина.

© Снимка: Боби Недев

Никифор Недев- на снимката долу, вдясно

Във видинската община, кметът Никифор Недев ще остане като един от достойните градоначалници- интелектуалец, направил много за решаване на проблемите на града в трудните години след Първата световна война. Никифор Недев е бил кмет на Видин от юли 1922 г. до 7 февруари 1923 г. Съдейства на видинската земеделска катедра за създаване на опитно поле за доброкачествени семена. Негова заслуга е инсталирането на електрическо осветление по главните улици на Видин и продажбата на част от електрическата енергия на гражданите.

© Снимка: Боби Недев- личен архив

"Нещо, което малко се знае за Никифор Недев е, че неговата майка е била роднина на Иларион Макариополски. Нищо, че за малко време е бил кмет на Видин, но той остава в историята с електрификацията на града. В суровата зима, когато е кметувал е раздал на бедните жито и дърва за огрев, предоставил е общински имоти на бездомни. Бил е председател на видинското археологическо дружество, писал е статии, брошури на различна тематика, изнасял е множество сказки пред гражданството. Актуално и в днешни дни звучи наименованието на една от брошурките: "Виновно ли е училището за развалата на растящата младеж", разказа с гордост неговият правнук- Боби Недев.

Още по темата можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Ани Цекова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45