Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"За" и "против" военното обучение в училище

Военното обучение в IX и X клас предстои да бъде въведено от 1 декември, обяви министърът на отбраната Ангел Найденов. Тази подготовка ще се провежда в рамките на пет часа. Обучението ще бъде в часа на класа и ще се провежда от класния ръководител и военнослужещ, цивилен служител от териториалните структури на Централното военно окръжие или преподавател на граждански договор. Старши лейтенат от запаса Станислав Георгиев, бивш преподавател по Начално военно обучение (НВО) и сегашен кмет на видинското село Майор Узуново е обучавал децата в продължение на четири години:

"За четирите години, през които съм бил преподавател по НВО имам само хубави спомени, защото децата се учеха на ред и дисциплина. Никога няма да забравя прегледите на маршовата и строева подготовка, както и военно полевите лагери, които се провеждаха тогава. В училищата имаше норматив, който децата трябваше да покриват целогодишно и те имаха много солидна подготовка по много дисциплини. Искам да споделя, че голяма част от учениците познаваха отлично устройството и работата с автомат "Калашников" и умееха за норматив да го разглобяват и сглобяват. Подкрепям изцяло идеята за връщане на часовете по военно обучение в училище."

Някои от темите, които се предвиждат за военното обучение в IX клас са: "Същност и съдържание на гражданско-военните отношения", "Действия за оцеляване при актове от терористични, екстремистки и престъпни групировки и военни действия, както и при откриване на невзривени бойни припаси", "Задължения на гражданите на Република България по отбраната на страната".
Учениците от X клас ще учат: "Въоръжените сили на Република България- история и настояще", "Въоръжения и екипировка на военнослужещите във видовете въоръжени сили", "Мисия и задачи на въоръжените сили на Република България". Учениците от IX и X клас в Белоградчик приемат разнопосочно тази идея. Сътрудникът ни Иванка Петрова разговаря с част от тях.
 
"Не мисля, че е необходимо въвеждането на военното обучение, тъй като образователната ни система се нуждае от много подобрения и не смятам, че да се добавят нови неща ще бъде най-доброто, което могат да направят в момента... Мисля, че е необходимо, за да имаме познания за българската армия... Смятам, че е добре, но такова обучение е по-подходящо за момчетата..."

Още по темата можете да чуете в аудио файла.
По публикацията работи: Пламен Коцев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Европа ни отряза за еврото - какви са реакциите у нас?

Преди дни стана ясно, че приемането на еврото в България със сигурност се отлага. Страната ни ще поиска извънреден конвергентен доклад догодина, като очакванията на Министерството на финансите са да покрием критериите за членство в еврозоната в края на 2024 г. Най-ранната дата за присъединяване на България към еврозоната се очертава 1 януари..

публикувано на 03.07.24 в 10:45

Проф. Маруся Любчева: Преодоляването на кризите започва от знанието

В нестабилен, несигурен и страдащ от редица кризи свят живеят съвременните общества. Подготвени ли сме да се справим и как да овладеем заплахите, които ни притискат? В "Посоките на делника" потърсихме мнението на проф. Маруся Любчева, университетски преподавател, бивш народен представител и евродепутат : "Обществото ни наистина се намира в една..

публикувано на 02.07.24 в 13:35

Климатичните промени ще доведат до нарастване на бедността

В България всеки пети човек е беден - страната ни е на дъното на класацията за издръжка на живот в Европейския съюз. У нас се очаква увеличение на реалните цени в цялата икономика, което вероятно ще доведе до значително намаляване на реалните доходи и до увеличаване на бедността за домакинствата. Доходите също ще се променят - приходите от..

публикувано на 01.07.24 в 14:45

Делейна - селото с бистри извори и сърцати хора

Днес ще посетим село Делейна в община Брегово. Намира се на 25 км от Видин и само на километър и половина от границата със Сърбия.  Селото води началото си още от римско време. Споменава се за първи път под името Даляйна в турски данъчен регистър от 1560 г. По време на турското робство селото се е намирало на 2 км на изток от сегашното си..

публикувано на 28.06.24 в 16:52

Тома Ушев: Скептиците първи ще кажат, че България без евроатлантизъм огън ще я гори

Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическата ситуация дискутираме с  Тома Ушев , автор в дясната платформа Консерваторъ. Радио ВИДИН : Как стигнахме дотук, това се чудя? Според..

публикувано на 27.06.24 в 10:00

Можем ли да си позволим пълноценна лятна почивка?

Повечето работещи българи имат възможността да почиват само веднъж годишно, а както добре знаем нищо не може да бъде по-приятно от една спокойна лятна почивка. След дълга година на работа, ограничения и стрес е хубаво ваканцията ни да бъде пълноценна, с необходимите удобства и дори малки глезотии. Разбира се, след това идва основният въпрос -..

публикувано на 26.06.24 в 10:45

Димитър Петров: Политическата криза ще свърши, когато се успокои международната обстановка и се появи достатъчно добра алтернатива у нас

Започнаха консултациите при президента Радев преди връчването на първия проучвателен мандат за съставяне на редовно правителство.  Първата среща на държавния глава бе с представители на политическата сила, спечелила най-голяма подкрепа на изборите, а именно - ГЕРБ-СДС . "Ще предложим правителство на малцинството с първия мандат", обяви лидерът..

публикувано на 25.06.24 в 13:15