Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В мездренското село Люти дол искат отново да имат телевизия

Село Люти дол се намира в община Мездра, на около 12 км от общинския център. Там живеят около 200 души по постоянен адрес. Безработицата прогонила преди години младите хора, а липсата на деца довела и до затваряне на училището. От 1 октомври в селото нямат и телевизия, след спирането на аналоговия сигнал, а от декодерите полза няма.

"Откакто ни спряха аналоговия сигнал всеки се оправя както може. Хората си получиха декодерите, но те са безполезни. При нас не се приема цифровият сигнал. Някои ползват сателитни чинии, но е скъпо. Надяваме се някак си проблемът да се реши"- разказа в "Добро утро, кмете!" в "Посоките на делника" кметският наместник на село Люти дол Бисерка Драганова. Както всеки кмет на малко село, тя живее с проблемите на хората. И споделя, че ежедневно идват в кметството хора с различни молби.

"Аз живея с проблемите на селото. Някои се жалят от съседи, на някого магарето влязло в чужд имот, на друг козите смачкали лука... Така е на село, наглед дребни проблеми, но това е животът на хората. Иначе с кражбите проблемът не е голям. Имаме от време на време дребни домови кражби, но са рядко."

В село Люти дол децата са само две. Преди години затворили и училището, чиято сграда сега пустее и бавно се руши. Безработицата прогонила младите далече от родното им място. Бисерка Драганова си спомня времето, когато е имало работа за всички:

"Преди имаше производствен цех, стопанство, хората работеха. Имаше деца, към училището функционираше общежитие."

Радост за хората от селото е тяхното читалище, в което самодейците са 80. Идеята на кметския наместник е да се обособи и музей на народното творчество. Експонатите вече са събрани, сега подготвят помещенията. Искат да си направят и екопътека, която да води до близката забележителност "Ритлите".

Повече подробности за живота в село Люти дол може да научите от звуковия файл.

По публикацията работи: Ани Цекова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00

Расте броят на българите с доходи под линията на бедност

Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..

публикувано на 30.04.25 в 10:45

Какви са приоритетите на Видин, Враца и Монтана тази година?

С рекордни проектобюджети се похвалиха местните власти на трите областни града в Северозапада . За какво приоритетно ще харчат през тази година общинските ръководства във Видин, Враца и Монтана?  Проектобюджетът на община Община Видин бе подложен на обществено обсъждане. Мотото на финансовата рамка тази година е "Инвестираме в бъдещето -..

публикувано на 29.04.25 в 11:25

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23