Задължителното гласуване може да бъде въведено със закон, заяви наскоро проф. Михаил Константинов, математик и бивш заместник-председател на Централната избирателна комисия. По думите му това няма да наруши Конституцията или демократичните принципи, но партиите в парламента са против промените.
Още в периода между 2005 г. и 2009 г. депутати от НДСВ неведнъж поставяха от трибуната на Народното събрание искането си за въвеждане на задължително гласуване, като най-ефикасна мярка срещу порочните практики за търговия с гласове и изборни манипулации. През 2007 г., в нощта след местните избори, тогавашният лидер на НДСВ Симеон Сакскобургготски официално обяви, че партията му ще инициира референдум и ще попита хората дали искат представителството им в парламента да бъде максимално широко и обективно и това да става чрез задължително гласуване. Тази инициатива тогава беше блокирана. Сега, от същата политическа сила, започнаха мащабна национална кампания за събиране на подписи за въвеждането на задължително гласуване.
Трябва ли да бъде въведено задължителното гласуване на избори у нас? Видинчани са разделени в мненията си по темата.
"Според мен не трябва да бъде въведено задължително гласуване, защото по този начин се нарушават човешките права... Човек трябва да реши лично за кой ще гласува и дали изобщо да гласува... Мисля, че трябва да се въведе, защото човек като не си даде мнението, решава другият... Против съм. Няма да гласувам и не ме интересува..."
Против въвеждането на задължителното гласуване е и народният представител от "Коалиция за България" от Видинския регион Филип Попов, с когото разговаря Лилия Димитрова:
© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив
© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив
Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му. В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..
Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година. Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство. Ще завършат ли преговорите с успех? Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет? Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..
Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...
Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..
България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...
На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..
Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора. До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..