В редовната петъчна рубрика на РАДИО ВИДИН "Добро утро, кмете!" без покана влязохме в сградата на малката северозападна община Ново село, област Видин. За да попитаме добро ли е утрото за кмета Георги Стоенелов.
Преди това обаче нашите колеги пиха по кафе в пенсионерския клуб, където новоселяни ги убедиха, че срещите в клуба успешно борят самотата на възрастните хора.
Похвалиха се още, че през изминалата 2013 година и двата им християнски храма са били основно ремонтирани- буквално от подовете до кубетата. А и двата храма- "Свети Николай" и "Успение Богородично"- са паметници на културата! Има ли обаче хора в Ново село?
Има ли с какво кметът да излезе срещу демографската криза? И защо 80-годишната Лили Бондова общува с децата си само по интернет? За добро ли е това, че през последната година в селото е разкрит Център за настаняване от семеен тип за възрастни хора с деменция и е закрит Домът за деца, лишени от родителски грижи? Какви решения търсят в малката община, за да се справят с битовите кражби? Може ли безработицата да се овладее поне частично с помощта на проекти и социални програми?
Тези и още въпроси бяха приготвили колегите Ваня Минева и Анжела Каменова за кмета на Ново село Георги Стоенелов. А той в отговорите си изведе като основен приоритет грижата за преобладаващо възрастното население и разкриването на работни места за местни хора в трудоспособна възраст.
"Предстои ни ремонт на ветеринарната лечебница, която ще пригодим за Преходно жилище за хора с умствена изостаналост, ще разкрием 10 работни места. Само в разкрития през 2013 година Център за хора с деменция имаме 13 и половина нови щатни бройки персонал. В четирите Центрове от семеен тип работят други 40 души. Акцентирам на това, защото за нас е много важна всяка бройка работно място. Имаме идея и бившият шивашки цех да бъде преустроен в Дом за възрастни хора, защото хората от Ново село имат нужда най-много от такива услуги. Да, населението в общината застарява. Факт, който не е от вчера и няма от утре да се промени... Затова основна грижа на общинската администрация в Ново село е грижата за възрастните хора, но и търсенето на решения за разкриване на работни места- защото хората в трудоспособна възраст ще останат в селото, или, дай, Боже, ще се върнат, само ако имат работа. За съжаление регистрираните трайно безработни от местното население са предимно без професионална квалификация"- обяснява кметът и търси решения за тези хора в програмите за временна заетост. Като продължава и работата по европейски проекти- за разкриване на нови работни места. Защото програмите за заетост са само временно решение на проблема- казва Георги Стоенелов и дава пример:
"Лицата, наети в програми, не могат да се класират за работно място отново през цялата следваща година. Това трябва да се осмисли и промени на ниво държавна политика".
Друго предизвикателство за всеки кмет на малко населено място са битовите кражби. Към кметството вече работят 30 охранители. За опазване на имуществото на хората е сключен и договор с частна охранителна фирма.
"И тук обаче недомислицата е голяма. Защото при констатиране на нарушител, тези охранители могат само да извикат полиция, не и да задържат извършителя...", коментира кметът Георги Стоенелов. По-тревожна от проблемите с опазването на имуществото на хората си остава демографската криза.
"Деца се раждат рядко, а броят на смъртните актове година за година превишава в пъти раждаемостта. Как мислите се гледат деца при постоянен недоимък и невъзможност да се намери сигурна работа? Аз как да им помогна, като са без образование и никой не ги иска..."- казва кметът.
В читалище "Земеделец" нашите колеги се срещнаха с Лили Бондова- тя през есента на 2013 година отпразнува своя 80-ти рожден ден. Тя е една от жителките на селото, за която връзката с децата й е само чрез интернет- защото всичките й близки са в чужбина:
"Били сме над 30 деца в махалата, а сега нямам нито един комшия, нито едно дете. Моите деца са в чужбина също, имам четири правнука, това ми е цялото богатство. Живея сама, но ги чувам през компютъра."
Макар и да живеят трудно, хората в Ново село не са откъснати от света. В читалищната библиотека всеки ден пристига преса, получават като дарение и два вестника- обяснява сътрудникът на Радио ВИДИН в Ново село Светла Бондова.
Въпреки, че населението е предимно от възрастни хора, животът в Ново село не е спрял. Кмет, Общински съвет и администрация заедно търсят практични решения как населените места от малката община да станат по-удобни и по-приветливи за хората, които въпреки всичко остават да живеят в тях.
"Имаме одобрен проект за изграждане на Туристически дом зад лятното кино, искаме да направим и лодкостоянка, цех за ремонт на лодки и тържище за продажба на риба"- казва в заключение кметът Георги Стоенелов. И не се отказва да връзва с надежда една по една разкъсаните връзки с практикуваните някога тук занаяти. При това в крак с новото време. Защото животът не може да спре при вчерашния ден.
Фоторепортер: Пламен Генчев.
Повече подробности може да чуете в звуковия файл.
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..
"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..
Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..
На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..