Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бомбоубежищата - отживелица или потребност

Снимка: РАДИО ВИДИН

Точно преди 70 години Враца е сполетяна от едно от най-тежките бедствия в историята си. През януари 1944 година, в резултат на бомбардировките над града, за няколко минути е разрушена голяма част от градския център и най-големия квартал- "Предградие". Тежко засегнати сгради има във всичките четири градски района. Близо 120 са официалните жертви, които дава градът, а хиляди остават без подслон. Центърът на Враца става почти неузнаваем след разрушенията, причинени на обществени, държавни, културни и жилищни постройки. Разчистването и спасителните акции продължават с месеци и поглъщат огромни средства. Организирането на нормалния административен и стопански ритъм на живот, електрозахранването, телефонните връзки и водоснабдяването става едновременно с изграждане на нови бомбоубежища в Балкана.

За щастие днес над България не дебне заплаха от война. В тази безконфликтна ситуация бомбоубежищата изглеждат като отживелица, но все пак така наречените колективни средства за защита са част от системата за национална сигурност и никак не са за подценяване. Какво е тяхното състояние, кой ги стопанисва и знаят ли хората къде и как да търсят убежища в случай на нужда? Това попита Петър Антонов жители на Видин.

"Бомбоубежищата служат за укрития при някаква заплаха... В нашия блок има такова помещение, до него има една стаичка със сирена, но сега всеки от нас използва част от нея за въглища... Ние използваме стаичката за стари колелета, въглища, дърва... Днес бомбоубежищата се използват за лични услуги..."- смятат видинчани.

"13 са големите т.нар. "обществени" бомбоубежища във Видин и те се проверяват периодично. Според нормативната база нямаме право да контролираме скривалищата в частните сгради. Можем да направим проверка и да дадем предписание, само ако сме сезирани за нарушение на изискванията", обясни гл. инспектор Стилиян Пешев, началник сектор "Планиране, превантивна дейност и контрол" в Областната служба "Пожарна безопасност и защита на населението" Видин.

След 1989 година повечето бомбоубежища бяха разрушени и изоставени. Собствеността им днес е децентрализирана. В подземната част на повечето панелни блокове навремето са строени противоракетни укрития. Те задължително е трябвало да имат метални капаци за херметическо затваряне. Недобросъвестни граждани обаче вече са прибрали всички метали за скрап, а онези капаци, които са останали, са повредени. Помещенията в жилищните блокове често се ползват и за складове за стари вещи. Укритията, до които достъпът е по-лесен, се използват за "обществени тоалетни" или място за подслон на бездомни. Бункери има под почти всяко училище, театър, предприятие, строени преди 1989 година. Само 291 от подземните съоръжения в България са държавни. Останалите са общински, областни, частни, ведомствени.

"Около 28 000 колективни средства за защита има в момента в страната и те могат да приютят към 2 милиона души. Според разчетите, ако всички скривалища във Видин са в добро състояние, те биха могли да поберат цялото население в случай на заплаха, най-вече при евентуална авария в АЕЦ "Козлодуй", допълни гл. инсп. Стилиян Пешев. Въпреки всичко е най-добре да не ни се налага да ползваме скривалищата, но от друга страна е редно и да сме подготвени, защото народът е казал: "Очаквай най-доброто, готви се за най-лошото".

Още по темата можете да чуете в аудио файла към материала.

По публикацията работи: Екип "Посоките на делника"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19
Мартин Дончев, зам.-кмет на Община Видин

Мартин Дончев: Средства има, очакваме съдействие от видинчани за оформяне на приоритетите за града

"Иска ми се малко по-рано да започнем планирането на следващия бюджет, където да включим и препоръки и идеи на жителите на Видин за развитието на града." Това каза в студиото на Радио ВИДИН заместник-кметът по "Финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо развитие" Мартин Дончев, след като изслуша анкета с жители на града.  "Ние от около 8..

публикувано на 25.10.24 в 16:13