Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Големаново повечето от къщите са останали без покриви

Снимка: РАДИО ВИДИН

Неотдавна екип на РАДИО ВИДИН реши да посети видинското село Големаново, разположено недалеч от границата със Сърбия. Намира се на 7 км. от главния път Видин- Кулa. Пристигайки в селото, по улиците не срещнахме нито един човек. Пред кметството ни посрещна Ваня Янкова, кмет на селото от 1999 до 2003 година. Веднага побързахме да я попитаме, как се е живяло по нейно време, когато тя е управлявала Големаново.

"Тогава като че ли се живееше малко по- добре. СДС беше на власт, смятам, че именно по времето на Иван Костов живяхме най-добре. Имаше и повече хора в селото, и деца се раждаха. Когато аз бях кмет, Големаново се телефонизира, беше голямо постижение", хвали се Ваня Янкова. В същото време има и "недовършена" работа, за което съжалява:

"Един проект за изграждане на водопровод се направи от Община Кула. Трябваше обаче да се намерят 330 хиляди лева, за да се сменят етернитовите тръби с такива от ПВЦ. Ходих при всички видински депутати, молих ги за съдействие, но те ми казаха, че Големаново се води селище със затихващи функции. Проектът си остана само проект, а сега вече е късно, защото ги няма хората, няма за кого да се прекара вода. И за черквата питах, тя ни е много хубава, през 2011 година се навършиха 125 години от строежа й. Покривът обаче е разрушен, всичко е протекло. И за църквата ми отговориха по същия начин. Е, не можахме да направим ремонта."

В разговора се включва и настоящият кметски наместник Георги Найденов, за да ни каже, че в Големаново са останали 100- тина души. Ние пък го питаме защо в селото повечето от къщите нямат покриви.

"Така ги заварих и аз тези къщи. С кражбите трудно се справям и това е причината те да останат без покриви. Това са необитаеми къщи. Много от хората са се изселили навремето, няма пазари за тези имоти. Дори и да има, те са на минимална цена- една къща от порядъка на 100 кв., на два етажа се купува за 2 000 лв. с дворното място, с кладенците, със селскостопанските сгради", казва кметският наместник.

Историята на Големаново е интересна- в селото е имало хан, повечето от хората са били преселници от Тетевенския край. През 1934 година Големаново е било в апогея си- 2 134 души са живеели в селото. Днес хората почти ги няма, училището отдавна е закрито, за възрастните хора се грижи самият кметски наместник. Купува им лекарства, мери им кръвното.

"Аз съм ветеринарен фелдшер, но мисля не само за животните, а и за малкото останали хора. Най-много кражби има в нашето село, най-много са и хората от малцинствата- има побоища, пиянски истории. Сега и с тези бежанци се занимавам, защото тук им е коридора за минаване. Наскоро бяха заловени 8 души", разказва Георги Найденов.   

Така преминава ежедневието на кметския наместник на Големаново, а нашият екип му благодари за топлото посрещане и за гостоприемството.

Още за живота в село Големаново чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Лилия Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Делейна - селото с бистри извори и сърцати хора

Днес ще посетим село Делейна в община Брегово. Намира се на 25 км от Видин и само на километър и половина от границата със Сърбия.  Селото води началото си още от римско време. Споменава се за първи път под името Даляйна в турски данъчен регистър от 1560 г. По време на турското робство селото се е намирало на 2 км на изток от сегашното си..

публикувано на 28.06.24 в 16:52

Тома Ушев: Скептиците първи ще кажат, че България без евроатлантизъм огън ще я гори

Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическата ситуация дискутираме с  Тома Ушев , автор в дясната платформа Консерваторъ. Радио ВИДИН : Как стигнахме дотук, това се чудя? Според..

публикувано на 27.06.24 в 10:00

Можем ли да си позволим пълноценна лятна почивка?

Повечето работещи българи имат възможността да почиват само веднъж годишно, а както добре знаем нищо не може да бъде по-приятно от една спокойна лятна почивка. След дълга година на работа, ограничения и стрес е хубаво ваканцията ни да бъде пълноценна, с необходимите удобства и дори малки глезотии. Разбира се, след това идва основният въпрос -..

публикувано на 26.06.24 в 10:45

Димитър Петров: Политическата криза ще свърши, когато се успокои международната обстановка и се появи достатъчно добра алтернатива у нас

Започнаха консултациите при президента Радев преди връчването на първия проучвателен мандат за съставяне на редовно правителство.  Първата среща на държавния глава бе с представители на политическата сила, спечелила най-голяма подкрепа на изборите, а именно - ГЕРБ-СДС . "Ще предложим правителство на малцинството с първия мандат", обяви лидерът..

публикувано на 25.06.24 в 13:15

Кои са предизвикателствата пред транспортния сектор

Пакет "Мобилност" за сухопътния транспорт включва три ключови елемента: по-добро прилагане на правилата за каботаж, командироването на служители и времето за почивка на шофьорите. Каботажът е превозът на стоки в рамките на една страна, когато се прави от чуждестранен камион, след като той е осъществил международен курс от друга страна. Едно от..

публикувано на 24.06.24 в 15:10

Млади хора се заселват в село Трифоново

Съвсем близо до Монтана, само на 7 км, се намира село Трифоново. То е част от Западния Предбалкан. Природата тук е красива. През селото минава и река Шугавица. Къщите са нови, а старите са ремонтирани. Преобладават млади хора. Този процес се наблюдава отскоро. Възрастните, за съжаление, си отиват от този свят. Домовете им, обаче, се заселват от..

публикувано на 21.06.24 в 11:45

Книжните инфлуенсъри - ренесанс в света на литературата

В последните години наблюдаваме един ренесанс в света на литературата , воден от книжните инфлуенсъри , които преобръщат традиционните представи за четене. Тези новатори в света на книгите вдъхновяват не само младите, но и читатели от всички възрасти, създавайки мост между поколенията чрез споделената любов към литературата. Социалните мрежи се..

публикувано на 20.06.24 в 11:20