Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Големаново повечето от къщите са останали без покриви

Снимка: РАДИО ВИДИН

Неотдавна екип на РАДИО ВИДИН реши да посети видинското село Големаново, разположено недалеч от границата със Сърбия. Намира се на 7 км. от главния път Видин- Кулa. Пристигайки в селото, по улиците не срещнахме нито един човек. Пред кметството ни посрещна Ваня Янкова, кмет на селото от 1999 до 2003 година. Веднага побързахме да я попитаме, как се е живяло по нейно време, когато тя е управлявала Големаново.

"Тогава като че ли се живееше малко по- добре. СДС беше на власт, смятам, че именно по времето на Иван Костов живяхме най-добре. Имаше и повече хора в селото, и деца се раждаха. Когато аз бях кмет, Големаново се телефонизира, беше голямо постижение", хвали се Ваня Янкова. В същото време има и "недовършена" работа, за което съжалява:

"Един проект за изграждане на водопровод се направи от Община Кула. Трябваше обаче да се намерят 330 хиляди лева, за да се сменят етернитовите тръби с такива от ПВЦ. Ходих при всички видински депутати, молих ги за съдействие, но те ми казаха, че Големаново се води селище със затихващи функции. Проектът си остана само проект, а сега вече е късно, защото ги няма хората, няма за кого да се прекара вода. И за черквата питах, тя ни е много хубава, през 2011 година се навършиха 125 години от строежа й. Покривът обаче е разрушен, всичко е протекло. И за църквата ми отговориха по същия начин. Е, не можахме да направим ремонта."

В разговора се включва и настоящият кметски наместник Георги Найденов, за да ни каже, че в Големаново са останали 100- тина души. Ние пък го питаме защо в селото повечето от къщите нямат покриви.

"Така ги заварих и аз тези къщи. С кражбите трудно се справям и това е причината те да останат без покриви. Това са необитаеми къщи. Много от хората са се изселили навремето, няма пазари за тези имоти. Дори и да има, те са на минимална цена- една къща от порядъка на 100 кв., на два етажа се купува за 2 000 лв. с дворното място, с кладенците, със селскостопанските сгради", казва кметският наместник.

Историята на Големаново е интересна- в селото е имало хан, повечето от хората са били преселници от Тетевенския край. През 1934 година Големаново е било в апогея си- 2 134 души са живеели в селото. Днес хората почти ги няма, училището отдавна е закрито, за възрастните хора се грижи самият кметски наместник. Купува им лекарства, мери им кръвното.

"Аз съм ветеринарен фелдшер, но мисля не само за животните, а и за малкото останали хора. Най-много кражби има в нашето село, най-много са и хората от малцинствата- има побоища, пиянски истории. Сега и с тези бежанци се занимавам, защото тук им е коридора за минаване. Наскоро бяха заловени 8 души", разказва Георги Найденов.   

Така преминава ежедневието на кметския наместник на Големаново, а нашият екип му благодари за топлото посрещане и за гостоприемството.

Още за живота в село Големаново чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Лилия Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00