Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Справят ли се общините с опасните сгради

Снимка: РАДИО ВИДИН

Фактите сочат, че с течение на годините проблемът с опасните сгради не се решава. Във Видин стари и рушащи се здания, частна собственост, някои от които паметници на културата, продължават бавната си разруха. Някои от тях са в центъра на града- старата поща, стена от която се срути преди години, остава оградена, но нищо повече. Бившата туристическа спалня тъне в разруха също, а на фасадата й все така стои надписът, че се продава. Проблемът продължава да бъде в липсата на средства и в прехвърляне на собствености, казаха преди време в "Посоките на делника" от видинската община. Прави ли местната власт необходимото за справяне с проблема- това попита видинчани Весела Асенова:

"Новият кмет откакто е, като гледам доста се е пооправил градът. Не е в това състояние, в което беше... До момента- нищо... Нищо не прави, защото и старата поща, която се руши, вече 4-5 години стои в това състояние..."

Проблем с опасни сгради имат в селата на Община Кула, където имотите и сградите са изоставени. Христела Александрова се срещна с инж. Илинка Найденова, директор на Дирекция "Специализирана администрация" в Община Кула.
 
"При нас периодично със заповед на кмета се назначава комисия, която по сигнали или без такива преглежда състоянието на обектите, които си нуждаята от ремонтно-възстановителни дейности, след което се изготвя протокол отново адресиран до кмета и се предприемат следващите дейности" - заяви инж. Найденова.

"Местната управа на Враца успешно се справя с опасните сгради на територията на града под Околчица и 20-те села от общината и ги привежда във вид, който не крие опасности за живота и здравето на хората" - това каза заместник-кметът по устройство на територията на Община Враца инж. Николай Йорданов в разговор със сътрудника ни Жоро Александров.

Опасните сгради са проблем на всяка местна управа, но е въпрос на умения и знания да се решат проблемите в това отношение. Основният проблем при обезопасяването на сгради, застрашаващи живота и здравето на хората, е липсата на желание у самия собственик да предприеме необходимите действия. Това твърди заместник-кметът Николай Йорданов. Пред местната власт обаче има решение на този казус и общините не бива да бавят разрешаването му. Законодателят е разрешил на местната власт да действа, а след това по съдебен  път да си събере направените разходи. Как става това- разказва Николай Йорданов:

"Въз основа на влязла в сила заповед за премахване и възстановяване на сгради, и протокол за извършените работи, се издава заповед за изпълнение по член. 418 от ГПК, което ще рече, че направените разходи от Общината се събират от съдебен изпълнител… Жалбите или протестите пред съда не обезсилват заповедите на кмета за премахване или отстраняване на опасни сгради." Заместник-кметът на Враца е убеден, че в началото на настоящата година е невъзможно да се планират проверките, които ще извършат той и подчинените му, за да намалят опасните сгради в града.

"Ще извършим периодично няколко проверки на сградния фонд и където е необходимо, ще се препоръчат съответните действия на собствениците. Ние не планираме средства, тъй като процедурата е утвърдена в Закона за устройство на територията…"

През 2013-а година във Враца са били издадени 6 заповеди за премахване и възстановяване на сгради, от които 4 са били бутнатите стари или опасни постройки. Средно по около 2 000 лева излиза отстраняването на едно малко здание. Изпълнените предписания в рамките на м.г. са били 16.
 

В община Монтана няма опасни общински обекти. Единственият, който притеснява жителите, е стара недостроена сграда, собственост на Министерството на здравеопазването, предназначена за хирургична клиника. Тя събира от години бездомници и наркомани. Строителството на Хирургичния блок е спряно още в началото на 90-те години. Сега там могат да се видят стари дюшеци, бутилки от алкохол и следи от пален огън.

"Пълно е. Вечер много пъти съм ги виждал да идват тук. Огън съм виждал да палят и кой знае какво друго правят още. Идват да спят тук, влизат да спят на топличко. Влизат хора, но какви са- не знам"- така коментираха ситуацията живеещите наблизо пред сътрудника ни Биляна Борисова. Хората от квартала се страхуват за безопасността си, но въпреки това, досега инциденти не е имало. Постройката се използва няколко пъти в годината за учения на Гражданска защита. Преди две години в изоставената сграда беше открит и труп на клошар.

В Община Лом също имат проблем със старите сгради, паметници на културата, които се рушат и са опасни за хората.

"Има сгради, частна собственост, за които единствената мярка, която Общината може да предприеме, е да пише предписания до собственика" - това каза пред Владимир Недев главният архитект на Община Лом Владислав Владимиров.

Още по темата можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Екип на "Посоките на делника"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дунавци чества 50 години от обявяването си за град

Дунавци празнува 50 години от обявяването на населеното място за град. Честването съвпада с 10-ия Международен фолклорен фестивал "Дунавци пее и танцува". Тържествата ще продължат три дни, каза кметът Димо Скорчев:  "Това са два празника в едно, затова ще продължат в рамките на три дни. Имаме поканени състави - танцови и певчески групи...

публикувано на 04.10.24 в 08:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Необходима е всеобща реформа във всички области от безопасността на движението

По-малко ранени и загинали по пътищата на страната през настоящата година, но повече катастрофи, отчита статистиката. Намалява пътният травматизъм в област Видин, но тежките пътни инциденти в Монтана се увеличават.  МВР обяви засилване на контроа и административнонаказателната дейност.  Мисия възможна ли е пътната безопасност в България?  Качествена..

публикувано на 03.10.24 в 10:00

Българите избират да живеят самостоятелно, когато са на 30, сочи проучване

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, сочат данните на Евростат за миналата година. С редната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно, за страните от Евросъюза, е 26,3 години. Според психолога Николай Нетов , изследването дава един по-широк поглед, при който важните детайли често се губят...

публикувано на 02.10.24 в 15:48

На добра воля

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности. Това е близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. На фона на..

публикувано на 01.10.24 в 11:53

За съживяване на региона във Видин възлагат надежди на бизнеса

Общо 18% от българите през миналата година са били изправени пред тежки материални и социални лишения, сочат данните на Евростат. По този показател България е на второ място в дъното на класацията, след Румъния. У нас делът на хората, живеещи в лишения, е почти три пъти по-голям от средния за страните от Европейския съюз, който е 6,8%. В..

публикувано на 30.09.24 в 15:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45