Фактите сочат, че с течение на годините проблемът с опасните сгради не се решава. Във Видин стари и рушащи се здания, частна собственост, някои от които паметници на културата, продължават бавната си разруха. Някои от тях са в центъра на града- старата поща, стена от която се срути преди години, остава оградена, но нищо повече. Бившата туристическа спалня тъне в разруха също, а на фасадата й все така стои надписът, че се продава. Проблемът продължава да бъде в липсата на средства и в прехвърляне на собствености, казаха преди време в "Посоките на делника" от видинската община. Прави ли местната власт необходимото за справяне с проблема- това попита видинчани Весела Асенова:
"Новият кмет откакто е, като гледам доста се е пооправил градът. Не е в това състояние, в което беше... До момента- нищо... Нищо не прави, защото и старата поща, която се руши, вече 4-5 години стои в това състояние..."
Проблем с опасни сгради имат в селата на Община Кула, където имотите и сградите са изоставени. Христела Александрова се срещна с инж. Илинка Найденова, директор на Дирекция "Специализирана администрация" в Община Кула.
"При нас периодично със заповед на кмета се назначава комисия, която по сигнали или без такива преглежда състоянието на обектите, които си нуждаята от ремонтно-възстановителни дейности, след което се изготвя протокол отново адресиран до кмета и се предприемат следващите дейности" - заяви инж. Найденова.
"Местната управа на Враца успешно се справя с опасните сгради на територията на града под Околчица и 20-те села от общината и ги привежда във вид, който не крие опасности за живота и здравето на хората" - това каза заместник-кметът по устройство на територията на Община Враца инж. Николай Йорданов в разговор със сътрудника ни Жоро Александров.
Опасните сгради са проблем на всяка местна управа, но е въпрос на умения и знания да се решат проблемите в това отношение. Основният проблем при обезопасяването на сгради, застрашаващи живота и здравето на хората, е липсата на желание у самия собственик да предприеме необходимите действия. Това твърди заместник-кметът Николай Йорданов. Пред местната власт обаче има решение на този казус и общините не бива да бавят разрешаването му. Законодателят е разрешил на местната власт да действа, а след това по съдебен път да си събере направените разходи. Как става това- разказва Николай Йорданов:
"Въз основа на влязла в сила заповед за премахване и възстановяване на сгради, и протокол за извършените работи, се издава заповед за изпълнение по член. 418 от ГПК, което ще рече, че направените разходи от Общината се събират от съдебен изпълнител… Жалбите или протестите пред съда не обезсилват заповедите на кмета за премахване или отстраняване на опасни сгради." Заместник-кметът на Враца е убеден, че в началото на настоящата година е невъзможно да се планират проверките, които ще извършат той и подчинените му, за да намалят опасните сгради в града.
"Ще извършим периодично няколко проверки на сградния фонд и където е необходимо, ще се препоръчат съответните действия на собствениците. Ние не планираме средства, тъй като процедурата е утвърдена в Закона за устройство на територията…"
През 2013-а година във Враца са били издадени 6 заповеди за премахване и възстановяване на сгради, от които 4 са били бутнатите стари или опасни постройки. Средно по около 2 000 лева излиза отстраняването на едно малко здание. Изпълнените предписания в рамките на м.г. са били 16.
В община Монтана няма опасни общински обекти. Единственият, който притеснява жителите, е стара недостроена сграда, собственост на Министерството на здравеопазването, предназначена за хирургична клиника. Тя събира от години бездомници и наркомани. Строителството на Хирургичния блок е спряно още в началото на 90-те години. Сега там могат да се видят стари дюшеци, бутилки от алкохол и следи от пален огън.
"Пълно е. Вечер много пъти съм ги виждал да идват тук. Огън съм виждал да палят и кой знае какво друго правят още. Идват да спят тук, влизат да спят на топличко. Влизат хора, но какви са- не знам"- така коментираха ситуацията живеещите наблизо пред сътрудника ни Биляна Борисова. Хората от квартала се страхуват за безопасността си, но въпреки това, досега инциденти не е имало. Постройката се използва няколко пъти в годината за учения на Гражданска защита. Преди две години в изоставената сграда беше открит и труп на клошар.
В Община Лом също имат проблем със старите сгради, паметници на културата, които се рушат и са опасни за хората.
"Има сгради, частна собственост, за които единствената мярка, която Общината може да предприеме, е да пише предписания до собственика" - това каза пред Владимир Недев главният архитект на Община Лом Владислав Владимиров.
Още по темата можете да чуете в звуковия файл.
Правителството набеляза 37 мерки срещу войната по пътищата. На съвещание при премиерът Росен Желязков министри и представители на неправителствения сектор, както и семейства, загубили близките си в катастрофи, обсъдиха организационните проблеми в работата на институциите, отговорни за контрола на трафика по пътищата. Реализацията на..
Броят на фалитите в България ще нарасне с по 2% през тази и следващата година, тъй като все повече компании изпитват затруднения да изплащат задълженията си, а проблемните сектори се увеличават. Бавните и сложни процедури за обявяване на несъстоятелности още повече усложняват положението. Това се посочва в изследване на глобалния застраховател..
Ако беше пуснат пътят Ботевград-Мездра, вероятно Сияна щеше да е жива. Това призна регионалният министър Иван Иванов. Именно заради продължаващия вече 4 години строеж на пътя, тежкотоварният трафик е отклонен по обходни маршрути. Нелепата загуба на 12-годишното момиче разтърси България. На редица места в страната се организират протести срещу лошото..
На 7 април се отбелязва Световният ден на здравето. В България се чества професионалният празник на работещите в здравеопазването. Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България е Ден на здравния работник от 1964 г. Всяка година на тази дата глобалната здравна инициатива приканва всички да се..
Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината. То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..
Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания. Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...
Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания. Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...