Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цар Петрово- историята и съдбата на българското село

Снимка: РАДИО ВИДИН

В "Добро утро, кмете" продължава обиколката ни из видинските села. Екип на РАДИО ВИДИН реши да отиде на гости в още едно село от Кулска община- Цар Петрово. Легенда гласи, че накрая на селото е загинал цар Петър и оттам то носи името си. Според други източници, селото е възникнало през втората половина на 19 век. В него се заселили бежанци от Тетевен, които били принудени да напуснат родните си места от османска орда, която опожарява града. Отказалите да приемат мюсюлманската вяра били прокуждани, а къщите им опожарявани. Група от тези бежанци потърсили убежище в земите северозападно от Видин и получили разбиране и земя от тамошния турски владетел. В негова чест кръстили селото Турчин. По-късно, след Освобождението, е прекръстено на Цар Петрово.

Днес селото е опустяло, тук-там срещнахме някой и друг човечец и толкоз. Часовникът в центъра беше спрял на два и половина. Никой не можа да ни каже, кога точно е монтиран върху сградата, където днес е кметството. И кога е спрял да работи.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

Освен часовниковата кула, другата забележителност в Цар Петрово е внушителният им храм. Историческата справка за църквата показва, че около 1850 година в селото е живял един пришълец от Кула, някой си Лило Ковача. След като напуснал селото, той продал къщата, в която в една стая се помещавало училището, а другата служела за параклис. И всяка неделя или празничен ден са донасяли камбаната от манастира "Св. Петър", който се намирал на 6 км от селото, а след службата отново я връщали в манастира. Строежът на църквата в Цар Петрово е започнат през 1903 година и е завършен през 1912 година. На 28 август 1922 година черквата е осветена от тогавашния Видински митрополит Неофит. В днешно време храмът е ремонтиран, но само донякъде.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"Обещаха, че ще ни включат в проектите за селските църкви, великите уговорки и обещания и накрая нищо",
не скрива раздразнението си кметският наместник на Цар Петрово Валентин Вътов. Той е дългогодишен учител, но по стечение на обстоятелствата става управник на селото. Приема ни с отворени врати и ни разказва за живота в селото. Разбираме, че само през миналата година в Цар Петрово са починали 20 души. От пет години няма нито един родил се. 90% от хората са над 60-годишна възраст. Авариите с водата са ежедневие, защото водопроводът е от 1956 година. Кражбите в селото не са рядкост. Училището е закрито през 2006 година, а местните деца- 8 на брой, учат в Кула. Лекар идва два пъти в седмицата и то до обяд. Автобуси в селото влизат в понеделник, сряда и петък- един сутрин и един на обяд. Кметският наместник не пропуска да ни спомене и за паметника, който се намира между църквата и читалището.

"Не му е мястото там, не сме го махнали, защото съм против да се руши каквото и да е. Въпреки, че не изповядвам точно тези ценности на колективното начало", казва Валентин Вътов. Иска му се на кметския наместник управляващите да си стъпят на краката и да помислят, че и в Цар Петрово живеят хора.

"Ако така продължават нещата, си мисля, че ще станем като резерват", казва в края на разговора ни местният първенец.

Още за живота в село Цар Петрово чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Лилия Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41