Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"За" и "против" референдума за изборите

Снимка: РАДИО ВИДИН
Основната тема днес в "Посоките на делника" е референдумът за изборите. Преди дни президентът Росен Плевнелиев се обяви за провеждането на венародното допитване, което да реши дали да бъде въведено задължително гласуване на изборите; дали част от народните представители да се избират мажоритарно и дали да може да се гласува и дистанционно по електронен път. Президентът предлага референдумът да се проведе заедно с предстоящите избори за Европейски парламент през май. Петър Антонов попита видинчани какво мислят по този въпрос.

"Това е най-доброто и важно предложение. Трябва да има референдум, трябва да има задължителна избирателна система. Дава ти се право да гласуваш и трябва да се възползваш от него. Не може да критикуваш, когато не си гласувал и не си имал позиция... Хубаво е да има референдум, трябва да се съобразяват с мнението на хората... Купуването на гласове няма да спре и ще продължи докато има хора, които плащат много... Ако не се приеме задължителното гласуване, никога повече няма да гласувам през живота си... Рано е за избори две в едно, а и какво ще променят те, освен старите партии други няма... Не трябва да има референдум за задължително гласуване. Като гледам политиците какви са, защо трябва да съм длъжен да гласувам за тях."

По закон искането на президента за свикване на референдум трябва да бъде одобрено от Народното събрание, но не е указано в какъв срок. Ако обаче има гражданска подписка със същото искане, парламентът е длъжен да насрочи допитването, както стана с инициативата на БСП за съдбата на АЕЦ "Белене". Народният представител от Видинския регион Владимир Тошев коментира какво следва, ако мнозинството не приеме предложението на президента за референдум.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"Веднага ще организираме подписка и ще я внесем в Народното събрание, това каза и нашият председател и лидер Бойко Борисов. Както миналата година се случи с референдума за АЕЦ "Белене", така и сега Народното събрание ще бъде длъжно да организира референдум, защото въпросите, които президентът формулира в начален вид и които ще бъдат изчистени от юридическа гледна точка, са изключително важни... По отношение на задължителното гласуване и дали то е противоконституционно зависи от това как ще бъде формулиран въпросът и като формулировка в закона, ако бъде прието. Дали ще бъде всеобщо или задължително гласуването- това са различни формулировки, които касаят висока активност на изборите. Може да се изчисти, така че да се постигне съгласие... Ние, от ГЕРБ винаги сме били зад исканията на президента, които той формулира, мисля че и другите партии, като започнем от БСП и стигнем до "Атака", също са формулирали положителни искания и ако сега гласуват напук на президента, това ще бъде чисто политическо и няма да бъде в тенденция с това, което казваха по-рано."

Социалистите не приемат предложения от държавния глава референдум за нови изборни правила, който по идея на Росен Плевнелиев трябва да се проведе успоредно с вота за евродепутати през май. Народният представител от Видинския регион Филип Попов аргументира позицията на левицата с това, че част от предложенията на президента противоречат на Конституцията и добави:

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"Първоначално това бяха предложения на ГЕРБ и само два дни след това президентът под формата на рефенрендум се опитва да прокара тези предложения... По отношение за задължителното гласуване имаме Конституция, с която президентът за пореден път не желае да се съобрази, а в нея ясно е записано, че гласуването е право на гражданите. Безумно е да питаш хората дали ще се откажат от правото си на свободна воля... По отношение на мажоритарното избиране въпросът е много неясно формулиран... Освен това ни предстоят едни важни избори за Европейски парламент. Ако съчетаем референдума с тези избори, това ознчава, че ние отново отиваме на сега действащия кодекс, срещу който има толкова много критики... Провеждането на избори две в едно (Референдум и Европейски избори) веднага ще доведе до опашки пред секционните избирателните комисии, размъкването на чувалите... Считам, че това е удар по демокрацията."

Повече по темата чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Петър Антонов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45