Преди седмица екип на РАДИО ВИДИН посети едно от живописните села във Видинско, което е част от община Макреш- село Вълчек. Първите сведения за селото датират от XVIII век. Формирало се е като населено място на важен път, свързващ Видин с Кула и днешна Република Сърбия.
Предимно търговци и кираджии (превозващи товари с каруци- бел. ред.) са използвали хана на дядо Вълчо, който е първият заселник. До 1961 година селото се казва Вълчак, а след това с указ на Министерския съвет се приема името Вълчек. Според преброяването от 1926 година в селото е имало 537 души. През 2005 година са регистрирани 88 души, днес са около 60. Някои от тези трудолюбиви и упорити хора открихме в местния магазин, играеха шах. Казаха ни, че така минава ежедневието им.
Оказва се, че гостоприемството е типично за видинските села. И във Вълчек кметският наместник Веселин Василев ни посрещна с широко отворени врати и ни нагости с домашно направен тиквеник, чай и кафе. Научихме, че първият кметски наместник след 9 септември 1944 година е Цеко Митов. По време на кметуването на Герго Веков се строи първото училище на Вълчек, първият мост на река Видбол. Оттогава е и първият план на селото. Името на кметицата Иванка Нечова е свързано със строежа на обществената постройка за кметството, магазин, киносалон. През своя мандат Петър Любенов изгражда градината пред кметството и паметника на загиналите селяни във войните. Най-дългогодишен кмет на Вълчек е Димитър Вълчев- избиран за четири мандата, оставил спомена за грижлив стопанин на селото. Тези факти са отбелязани и в книгата "Вълчек. Исторически очерк в документи, спомени и легенди" на Иван Петков, който е родом от Вълчек. Творбата е дар на обичаните му съселяни. В днешно време селото се ръководи от кметски наместник.
"В едно село трябва да има представител на властта, добре зареден магазин и автобусите да са редовни. Магазинът ни е прекрасен, но автобусът ни е само един- сутрин тръгва от Видин в 7:00 часа, минава през село Раковица, след това идва във Вълчек, на обед се връща. То хората и не пътуват много, те са предимно възрастни, има и над 80-годишни. Само едно момче е ангажирано по временната заетост, защото е по-младо. Лекар в селото нямаме, затова местните ходят в Димово или във Видин. Имаме проблеми с водата, защото канализацията ни е остаряла. Имаме и кражби, разбиват предимно необитаеми къщи, всичко, което съдържа желязо, го прибират. Като цяло селото запада, младите хора ги няма. Дипломатическият корпус не успя да мине навремето през нашия край, затова сме на този хал. Там, където е минал, са се оправили. При нас, аха да дойде, но демокрацията го изпревари", разсъждава Веселин Василев.
Мечтата му е след време във Вълчек да има изграден параклис. Сигурен е, че и след 10 години селото ще го има, защото хората си го обичат.
"Само да сме живи и здрави. А държавата с каквото може, да помага", казва в края на разговора ни кметският наместник.
Още от и за живота във видинското село Вълчек чуйте в звуковия файл.
Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз. Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология. Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..
Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..
Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..
Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..
Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в община Георги Дамяново, област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия. Селото има древна история. Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..
С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол. От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..
Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..