Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Дунавци чакат старите времена да се върнат

Снимка: РАДИО ВИДИН

Дунавци е обединено селище, образувано през 1955 г. чрез сливането на селата Видбол и Гурково, считани днес за негови квартали. Обединеното село е обявено за селище от градски тип на 11 септември 1964 г. В днешни дни там живеят около 3000 души население. Екип на РАДИО ВИДИН отиде на гости в кметството, за да научи как живеят хората в малкото градче. Направихме паралел между времената преди и след демокрацията. Срещнахме един от бившите кметове, управлявал Дунавци между 1964 и 1971 година- Йордан Гергов, който с носталгия по старите времена ни разказа спомените си. Попитахме го и как се живее в днешни дни в Дунавци.

Снимка"Не може да се похвалим днес в Дунавци с много хубави неща. Много неща не зависят от кмета, иска се и съдействие на обществеността, което, като че ли, малко се прави. Градът ни преди беше много по-хубав, по протежение на цялата главна улица от 4 км. имаше дръвчета и рози. Това беше една от основните причини през 70-те години Дунавци да се класира за едно от най-благоустроените и хигиенизирани места. Ако се разровят архивите на бившето кооперативно стопанство, ще се види колко награди има това селище. Но те не са на председателя на ТКЗС, нито на Общинския съвет, а са награди за хората. След демокрацията нито един кмет с изключение на един-двама не е направил нищо. Според мен има липса на контрол към тези, които не си вършат работата. Рано или късно обаче ние трябва да се оправим, но трябва ние самите да помислим за децата си и бъдещето им"- обясни Йордан Гергов.

Безспорно, хората са тези, които ще кажат кой управник си върши добре работата и доволни ли са от живота си жителите на град Дунавци. Поговорихме си с няколко души, които срещнахме в центъра по обяд:

"Работа е нужна, няма къде да се работи. Кметът тук не може да помогне, не може и на всички да угоди. Младите няма с какво да се ангажират, само по заведенията... Аз работя, но пари има само първата седмица след заплата, как да съм оптимист и да кажа, че живеем добре. В чужбина, дори да си роб, пак взимаш повече от тук"- казаха хората.

СнимкаПроблемите на Дунавци са повече от хубавите неща- безработица, демографска криза, авариите на ВиК системата. С тях се бори ежедневно сегашният кмет на града Димо Скорчев. Но е убеден, че има светлина в тунела, и вярва, че все пак държавните мъже ще съумеят да намерят изход от кризата. А докато това стане, ще трябва да се бори и с битовите посегателства:

"Трудно се живее в Дунавци, много са безработните, нямаме работещо предприятие, хората разчитат на социални помощи. Няма населено място без битова престъпност, и ние не правим изключение. Има хора, правят пакости- влизат по домовете и крадат. Представители на една охранителна фирма предложиха да охраняват, ходят по домовете и обясняват, обещават и видеонаблюдение, и това може би ще ни помогне да снижим престъпността. Авариите по ВиК лятото се почти ежедневни. Писал съм писма по проблема до председателя на НС, събрахме и подписка с над 1000 подписа. За фуражния завод минават камиони над 40 тона, които вероятно разместват пластовете и стават аварии"- оплака се кметът.

Той допълни, че е оптимист за бъдещето на Дунавци, на Северозапада, и на България като цяло. Разказа ни и за бъдещи инвестиционни намерения на белгиец, който е харесал сградата на едно от затворените преди години местно училище, което иска да превърне в дом за стари хора. Димо Скорчев е убеден, че ще успее да задържи и младите хора в града, като за това ще му помогнат новите специалности, които ще разкрият през новата учебна година в Гимназията по селско стопанство. Там ще имат паралелки по лозарство и по зеленчукопроизводство.

Повече за живота в днешни дни в Дунавци може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32

Защо е необходима реформа в районите за планиране в страната

На страната ни е необходимо ново райониране за нуждите на европейската статистика и кохезионната политика. Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Обособяването на районите..

публикувано на 09.12.24 в 14:50

Роман - градът с многото мостове

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Роман, който се намира в пределите на област Враца. Градът е административен център на общината, в която попадат 12 населени места. Името на Роман идва от средновековната Романова крепост.  Релефът на общината е ниско планински и хълмист, като територията ѝ изцяло попада в пределите на Западния Предбалкан...

публикувано на 06.12.24 в 13:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Предлаганите промени в Закона за движение по пътищата са от пусто в празно

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за..

публикувано на 05.12.24 в 10:00