Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борис Николов: "Мечтая в Белоградчик да има общинска полиция"

В "Добро утро, кмете" ви отвеждаме до втория по големина град във Видинска област- Белоградчик, за да ви срещнем с неговия управник Борис Николов и с хората, живеещи там. Градът е разположен на двата планински масива Ведерник и Венеца, и е заобиколен от Белоградчишките скали. Белоградчик е създаден по римско време. Рушен е и е преизграждан многократно през годините.

Името на града произлиза от "Бел градеж", отнасящо се за крепостта. С течение на времето Белоградчик се превърна в голям туристически център, привличайки много български и чуждестранни туристи, като главната забележителност за тях са Белоградчишките скали.

Разговорът с кмета на Белоградчик започваме с въпроса "Какво се е подобрило в общината за изминалите две години?". Борис Николов я заварва в окаяно състояние, когато поема поста.

Снимка"Лесно е в една обрулена община да започнеш да управляваш. Каквото и да направиш, все ще е по-добро от това, което е било", заявява кметът. Цял квартал в града вече е благоустроен. Създаденото по инвестиционните проекти е всъщност най-видното в общината. Болницата и двете общински училища са санирани. Много деца са обхванати в клубове и кръжоци. Увеличил се е и туристопотокът благодарение на подобреното обслужване.

"Тази година ще се случи и едно от най-очакваните неща- изграждането на спортния комплекс- една дългогодишна мечта за хората", хвали се управникът. Най-болезнено за Борис Николов е това, че не успява да се справи с безработицата, макар че според него това не трябва да е задължение на Общината. Другото, което му се иска да направи, а все още не е успял, е да изгради общинска полиция, с която да защити населението. Вратите на Общината са отворени за хората. Те най-често го търсят за работа и при битови проблеми.

СнимкаСпоред Борис Николов Белоградчишките скали имат големи шансове да станат защитен от ЮНЕСКО обект и да получат статут на геопарк. В момента обаче всичко е в ръцете на държавното ръководство.

А, свободно време за кмета няма.

"Сигурно не съм достатъчно организиран, но все доработвам нещо несвършено в почивните дни. Не се оплаквам, но съм решил тези четири години- ще напъваме да свършим полезните и очакваните неща за града, пък после се надявам да имам много време за почивка"- казва Борис Николов.

Хората в Белоградчик живеят така, както и преди две години- със същите пенсии, но общо взето споделят, че са добре. За тях няма значение кой е кмет, важното е да се работи за хората.

Още за живота в Белоградчик и за желанията на хората- чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Расте броят на българите с доходи под линията на бедност

Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..

публикувано на 30.04.25 в 10:45

Какви са приоритетите на Видин, Враца и Монтана тази година?

С рекордни проектобюджети се похвалиха местните власти на трите областни града в Северозапада . За какво приоритетно ще харчат през тази година общинските ръководства във Видин, Враца и Монтана?  Проектобюджетът на община Община Видин бе подложен на обществено обсъждане. Мотото на финансовата рамка тази година е "Инвестираме в бъдещето -..

публикувано на 29.04.25 в 11:25

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22