Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кое ни прави щастливи и има ли формула за щастието

Снимка: РАДИО ВИДИН

Днес отбелязваме международния ден на щастието затова се насочихме към темата в "Посоките на делника". Сътрудникът ни Жоро Александров коментира това състояние на духа, като дори ни дава и формула за щастие:

"Малцина във Враца са онези, които знаят за решението на ООН да обяви 20 март за международен ден на щастието. Затова ми беше трудно да събера мнения за това защо изобщо трябва да се отбелязва такъв повод. В края на краищата човек е или щастлив, или не е. Трудно е да е в някакво междинно положение, в което хем да е малко нещастен, хем да е малко щастлив. Все пак успях да попитам няколко човека дали са щастливи. Те пък без бой си признаха, че не са нещастни:

"Щастлива съм, може и от времето да е... Всеки ден ми е щастлив... Слънчевото време допълнително допринася за повишаване на хормоните на щастието... Щастлива съм, защото съм жива и здрава, и най-вече защото семейството ми е добре." Ето така мислят врачани по въпроса с щастието. Преди около година проф. д-р Тод Кашдан обяви, че е открил формулата на щастието. Математически това става чрез уравнението, наречено от него "Feel Good Formula". То е съставено от шест фактора, които използвани в правилна комбинация генерират щастие: живей на момента (М), бъди любопитен (Л), прави нещата, които обичаш (О), мисли и за другите (Д), съхранявай взаимоотношенията си с другите (В), грижи се за тялото си (Т).

Уравнението на щастието е равно на (Мх16 +  Лх1 + Ох2) + (Дх5 + Вх2 + Тх33).

Аз обаче мисля, че всеки от нас има собствена формула за щастието и е въпрос на време или усилие да я открие сам!"

Пенка Милушева потърси и мнението на специалиста за днешния ден.

"Щастието е вид емоционално състояние, при което човек изпитва чувства, вариращи от задоволство до изключително голяма радост. За да сме щастливи, не ни е нужно много. Често сме устремени към цели, които след като сме осъществили не са ни направили щастливи"- каза за "Актуално" психологът от Видин Юлия Найденова.

Щастието можем да го получим от всичко и всеки, въпросът е да го приемем, а да не бягаме от него. Какво мислят видинчани по въпроса, провери Пламен Коцев:

"Щастието е нещо, което все се изплъзва. Гониш го и тъкмо мислиш, че си го хванал и разбираш, че не е то. Нека да има повече радост, а щастието е недостижимо"- казаха видинчани за днешния ден.

Още по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Необходима е всеобща реформа във всички области от безопасността на движението

По-малко ранени и загинали по пътищата на страната през настоящата година, но повече катастрофи, отчита статистиката. Намалява пътният травматизъм в област Видин, но тежките пътни инциденти в Монтана се увеличават.  МВР обяви засилване на контроа и административнонаказателната дейност.  Мисия възможна ли е пътната безопасност в България?  Качествена..

публикувано на 03.10.24 в 10:00

Българите избират да живеят самостоятелно, когато са на 30, сочи проучване

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, сочат данните на Евростат за миналата година. С редната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно, за страните от Евросъюза, е 26,3 години. Според психолога Николай Нетов , изследването дава един по-широк поглед, при който важните детайли често се губят...

публикувано на 02.10.24 в 15:48

На добра воля

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности. Това е близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. На фона на..

публикувано на 01.10.24 в 11:53

За съживяване на региона във Видин възлагат надежди на бизнеса

Общо 18% от българите през миналата година са били изправени пред тежки материални и социални лишения, сочат данните на Евростат. По този показател България е на второ място в дъното на класацията, след Румъния. У нас делът на хората, живеещи в лишения, е почти три пъти по-голям от средния за страните от Европейския съюз, който е 6,8%. В..

публикувано на 30.09.24 в 15:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43