"Списъка на народните представители от Видин води председателят на Учредителното народно събрание, тогава видински митрополит, бивш български екзарх Антим. По право в Народното събрание влизат Ванко Нешов (председател на Видинския градски съвет), Димитър Костов Златаров (председател на Видинския окръжен съвет), големият общественик, впоследствие и външен министър на България Илия Цано, който влиза в Народното събрание като председател на Видинския губернски съд, Петър Дамянов (председател на Видинския окръжен съд). Ахмед бей Мараф Зааде е назначен за депутат в Учредителното народно събрание. Народни представители са хаджи Петко Тотев, Петко Стойчев Каравелов- тогава областен управител във Велико Търново. Петко Каравелов е назначен от руския комисар княз Дондуков- Корсаков. Представител на друговерното духовенство в Учредителното народно събрание е бил мюфтията на Видинската губерния Хафъзъ Сюлейман. За народен представител е избран даскал Петър Логофетов от Наво село."
"Направихме закони от народа и за народа"- казва след приемането на първата българска конституция председателят на Учредителното народно събрание екзарх Антим I. С приемането на конституцията УНС приключва работата си, а на следващия ден се събира Великото народно събрание, за да избере монарха на страната. Негов председател е също първият български екзарх.
17 делегати от окръзите Враца и Оряхово представляват своите райони в Учредителното народно събрание, предаде Жоро Александров. Висшето духовенство е представено от архимандрит Константин, който по това време управлява Врачанската епархия, но влиза във УНС като депутат от Плевенски окръг. От магистратите в най-големия законодателен орган влизат Лука Радулов, председател на Оряховския окръжен съд и Йон Логотет, председател на окръжния съвет в крайдунавския град. Освен тях право на глас имат още Симеон Подбалкански, шеф на Врачанския окръжен съд и Костаки Анков, председател на окръжния съвет в града под Околчица, както и председателите на градския съвет в Оряхово и Враца- Тодор Шиваров и Иванчо Николакиев. От Оряховски окръг влизат петима народни представители: Димитър Цеков, д-р Манче (чиято фамилия липсва в архивите), Иван Стойнов, Христо Кръстев и Нико Петров. От Врачанския окръг са избрани Хаджи Вандо, Николчо Антонов, Иван Стойнов, Николчо Зайкин и Цветко Попов.
С Учредителното народно събрание е поставено и началото на парламентаризма в България. С какви държавни дела са се занимавали народните представители проучват учениците от клуб "Млад парламентарист" към Природоматематическата гимназия във Видин. Училището носи името на първия председател на Народното събрание и български екзарх Антим. На среща с председателя на 42-то Народно събрание Михаил Миков, избран за народен представител от Видин, учениците бяха поканени от него да посетят парламента, където са днес. С ръководителя на клуба Ивайло Милушев и ученици разговаряхме дни преди до отпътуват. Сред учениците, които днес присъстват на тържественото заседание на парламента е Мартин Валериев. Той вече е представял свое проучване за работата на Народното събрание.
"Това е презентация, която аз изготвих и показах на председателя на 42 Народно събрание Михаил Миков, когато той дойде на посещение в математическата гимназия. Тя е на тема: "Историята на Народното събрание в България"- разказва за дейността си в клуба десетокласникът Мартин Валериев.
Клуб "Млад парламентарист" обединява млади хора, които искат да научат повече за българската държавност. А днес те са и гости на тържественото заседание на парламента. За създаването на клуба към ПМГ "Антим I" разказа неговият ръководител Ивайло Милушев:
"Клубът е създаден по проект "Успех", по който трябваше да бъдат формирани ученически клубове. Реших да създам клуб "Млад парламентарист" по повод годишнина от кончината на екзарх Антим I, която ние отбелязахме, както и от приемането на първата българска конституция- Търновската. В клуба членуват 15 ученици от различни класове."
Божидар Деков е в групата, която днес е в Народното събрание. С него разговаряхме преди да отпътува за София, а утре предстои и посещение в старата българска столица Велико Търново, където преди 135 години е приета първата конституция на страната.
"Искам за науча нещо повече за нашата управляваща система, за парламента, за народните представители"- обясни за участието си в клуба Божидар Деков.
В деня на българската конституция и в навечерието на Великденските празници Областна администрация- Видин и Държавен архив организират съвместна документална изложба "Институции на държавността - от Освобождението до Независимостта". Документалната изложба обхваща периода от 1878 г. до 22 септември 1908 г., когато е обявена независимостта на България от Османската империя. Включва документи, проследяващи административно-териториалните промени в българска държава, както и серия от фотодокументи, представящи членовете на Учредителното събрание от Видинско, губернатори и ръководители на държавни институции.
За началото на парламентаризма в България и дейността на екзарх Антим I като председател на Учредителното събрание и първото Велико народно събрание можете да научите от предаването "Калейдоскоп" от 02.12.2013 г., когато е отбелязана годишнината от кончината на екзарх Антим.
Още по темата в "Калейдоскоп" от 2 декември 2013 година: Историческите уроци на Екзарх Антим І през погледа на петима председатели на Народното събрание, ще го намерите през връзката:
Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз. Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология. Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..
Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..
Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..
Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..
Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в община Георги Дамяново, област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия. Селото има древна история. Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..
С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол. От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..
Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..