Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Риболовът- хоби и бизнес

Снимка: Жоро Александров

Световният ден на риболова се отбелязва на 27 юни. Той се чества от 1985 г. по решение на Международната конференция по регулиране и развитие на риболова. Риболовът отдавна вече не е само средство за поминък, но и хоби, което при повечето хора по-късно се превръща в страст. Онези, които споделят тази страст имат възможността да празнуват своя празник само няколко седмици след като уловът е разрешен официално. Иван Витов, професионален рибар и съсобственик на водоем за любителски риболов, разказва, че пари трудно се правят от това:

"Трудно е днес човек да изкарва прехраната си от риболов. Повечето хора го приемат като хоби и забавление. Риболовът е скъпо удоволствие и в по-богатите държави нивото е по-различно. Риболовът, обаче може да ни научи на много търпение."

Тук е мястото да напомним, че освен да се наслаждаваме на този прекрасен спорт трябва и да пазим природата, за да може по-дълго време да се радваме на добър улов.
Във Враца има немалко любители на риболова и те също се радват на богат улов тази година. Преди години там възможностите са били неограничени, коментира сътрудникът ни Жоро Александров:

"Риболовът е истинска страст за голяма част от хората, които живеят във Враца и региона. Въпрос на престиж е за всеки уважаващ себе си рибар да разкаже поне три дълги истории за подвизите си с въдица в ръка, но когато стане дума за това къде се практикува това хоби, всеки започва да пази тайната. Сигурно, защото страхът от конкуренцията при рибарите е първичен.

Макар и да не съм рибар, познавам доста хора, които прекарват всяка свободна минута с въдица в ръка. Преди години възможностите бяха неограничени- почти всеки гьол беше разрешен, но днес вече нищо не е като преди. Трудно, да не кажа невъзможно, е да се лови риба край язовир "Дъбника", който беше отдаден на концесия. Сега местните рибари се кахърят, че няма къде да си начешат крастата, та се налага да хвърлят въдиците си я край село Бели извор, я на Искъра или Ботуня. През последните години водоемът "Агов дол" се утвърди като място за практикуване на спортен риболов. Неслучайно наскоро там имаше състезание, в което се включиха отбори от 7 европейски държави. Но всичко е въпрос на мениджмънт и на желание на наемателя да развива бизнеса си.

За съжаление сега вече трудно ще чуете историите на стари рибари за това колко голяма риба са заковали, на каква стръв и с каква кукичка. Това са легенди от доброто старо минало. Сегашните рибари разказват други истории- но и техните си заслужават да бъдат чути."


Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Необходима е всеобща реформа във всички области от безопасността на движението

По-малко ранени и загинали по пътищата на страната през настоящата година, но повече катастрофи, отчита статистиката. Намалява пътният травматизъм в област Видин, но тежките пътни инциденти в Монтана се увеличават.  МВР обяви засилване на контроа и административнонаказателната дейност.  Мисия възможна ли е пътната безопасност в България?  Качествена..

публикувано на 03.10.24 в 10:00

Българите избират да живеят самостоятелно, когато са на 30, сочи проучване

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, сочат данните на Евростат за миналата година. С редната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно, за страните от Евросъюза, е 26,3 години. Според психолога Николай Нетов , изследването дава един по-широк поглед, при който важните детайли често се губят...

публикувано на 02.10.24 в 15:48

На добра воля

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности. Това е близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. На фона на..

публикувано на 01.10.24 в 11:53

За съживяване на региона във Видин възлагат надежди на бизнеса

Общо 18% от българите през миналата година са били изправени пред тежки материални и социални лишения, сочат данните на Евростат. По този показател България е на второ място в дъното на класацията, след Румъния. У нас делът на хората, живеещи в лишения, е почти три пъти по-голям от средния за страните от Европейския съюз, който е 6,8%. В..

публикувано на 30.09.24 в 15:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43