Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли последствия от забавените плащания по проектите на ОП "Околна среда"

Ще зацикли ли работата по водния цикъл в Северозапада

От МОСВ се надяват до края на месеца плащанията да бъдат възобновени

Враца
Снимка: Жоро Александров

Въпреки спирането на плащанията по Оперативна програма "Околна среда" (ОПОС) на Европейския съюз (ЕС), работата по интегрирания проект на водния цикъл във Враца продължава. Това е най-големият подобен проект в сектор "Води" на ОПОС. Работата по него започна в края на 2012 година и трябва да завърши през януари 2016 г. Подмяната на около 70 километра водопровод и канализация, изграждането на пречиствателна станция и рехабилитация на стоманобетонния водопровод от язовир "Среченска бара" струват повече от 138 милиона лева. Каква е ситуацията с днешна дата- обобщава кметът на Враца Николай Иванов пред сътрудника ни Жоро Александров:

"Знаете, че програмата е спряна. Първоначално ръководството на оперативната програма и Европейската комисия си бяха дали срок от 3 месеца за преглед на дейностите по нея. Тази проверка обаче продължи много по-дълго.

Междувременно Министерство на финансите спря да изплаща от държавния бюджет верифицирани разходи по програмата, така че в момента финансирането е спряло тотално. Въпрос на възможности на всяка община е как да продължи да финансира дейностите.

Очаква се всеки момент да излезе решение на Европейската комисия по тази оперативна програма. Ние нямаме информация какви разговори се водят в съответната институция…"


Снимка: Жоро АлександровНа този етап е ясно, че е внесен докладът за направените корекции след забележките на управляващия орган на Оперативна програма "Околна среда". Кметът на Враца заяви, че:

"В много общини вече е спряло изпълнението на тази програма, но при нас още не е."

Община Враца има сили да издържи в това положение още около месец. Ако не се реши въпросът с финансирането, водният цикъл може да спре в началото на август, прогнозира още градоначалникът Николай Иванов:

"Срокът зависи от това кога ще бъдат подготвени за плащане следващите сертификати и кога ще бъдат проверени. Но според мен, ако въпросът не се реши своевременно и не започне захранването със средства на оперативната програма, можем да издържим още около месец… Макар че вече има надежди, започна преглед на документи за верифициране (не само от община Враца), което ни дава надежди, че нещата ще се нормализират."

От Министерството на околната среда и водите отчитат подобряване на дейностите по Оперативна програма "Околна среда" и се надяват в най-кратки срокове плащанията и действията по програмата да бъдат възобновени.

Заради забавените пари, работата по водния цикъл в Монтана има реална опасност да спре и градът да остане разкопан. Проектът там е свършен едва на половина, а крайният срок за изпълнение е септември. Проектът по водния цикъл на Монтана стартира през лятото на миналата година и е за близо 54 милиона лева. От три месеца обаче плащанията на държавата към фирмата-изпълнител са спрени.

"Известен срок тези плащания се поеха от държавния бюджет, като се надяваха, че тези пари ще бъдат преведени от Европейската комисия, но това не се случи и затова държавният бюджет спря да плаща", каза Румен Ангелов- ръководител на проекта пред сътрудника ни Биляна Борисова.

В момента изкопните работи и полагането на новите тръби за ВиК и канализация са спрени. Работи се само по възстановяване на вече разкопаните улици, но и това може да спре до дни.

"При продължаващо нефинансиране, те просто няма как да издържат финансово, защото участват и в други водни цикли, къде също имат проблеми с финансирането, което означава, че техните резерви са крайни", допълни Румен Ангелов.

Първа копка на водния цикъл в Монтана, снимка: Радио ВИДИН АрхивЖителите на Монтана, също са притеснени, че градът може да остане разкопан:

"Лошо е, ако останат в това състояние, защото и коли... всичко се разбива... Въобще не виждам надежда, поне в близките 3-4 години не виждам да се оправи този град."

От Министерството на околната среда и водите отчитат сериозен напредък и подобряване на системите за управление и контрол по програмата и се надяват до края на месеца плащанията да бъдат възобновени. Досега неизплатените средства към общините по "Околна среда" са в размер на 465 милиона лева.  

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56