Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли последствия от забавените плащания по проектите на ОП "Околна среда"

Ще зацикли ли работата по водния цикъл в Северозапада

От МОСВ се надяват до края на месеца плащанията да бъдат възобновени

Враца
Снимка: Жоро Александров

Въпреки спирането на плащанията по Оперативна програма "Околна среда" (ОПОС) на Европейския съюз (ЕС), работата по интегрирания проект на водния цикъл във Враца продължава. Това е най-големият подобен проект в сектор "Води" на ОПОС. Работата по него започна в края на 2012 година и трябва да завърши през януари 2016 г. Подмяната на около 70 километра водопровод и канализация, изграждането на пречиствателна станция и рехабилитация на стоманобетонния водопровод от язовир "Среченска бара" струват повече от 138 милиона лева. Каква е ситуацията с днешна дата- обобщава кметът на Враца Николай Иванов пред сътрудника ни Жоро Александров:

"Знаете, че програмата е спряна. Първоначално ръководството на оперативната програма и Европейската комисия си бяха дали срок от 3 месеца за преглед на дейностите по нея. Тази проверка обаче продължи много по-дълго.

Междувременно Министерство на финансите спря да изплаща от държавния бюджет верифицирани разходи по програмата, така че в момента финансирането е спряло тотално. Въпрос на възможности на всяка община е как да продължи да финансира дейностите.

Очаква се всеки момент да излезе решение на Европейската комисия по тази оперативна програма. Ние нямаме информация какви разговори се водят в съответната институция…"


Снимка: Жоро АлександровНа този етап е ясно, че е внесен докладът за направените корекции след забележките на управляващия орган на Оперативна програма "Околна среда". Кметът на Враца заяви, че:

"В много общини вече е спряло изпълнението на тази програма, но при нас още не е."

Община Враца има сили да издържи в това положение още около месец. Ако не се реши въпросът с финансирането, водният цикъл може да спре в началото на август, прогнозира още градоначалникът Николай Иванов:

"Срокът зависи от това кога ще бъдат подготвени за плащане следващите сертификати и кога ще бъдат проверени. Но според мен, ако въпросът не се реши своевременно и не започне захранването със средства на оперативната програма, можем да издържим още около месец… Макар че вече има надежди, започна преглед на документи за верифициране (не само от община Враца), което ни дава надежди, че нещата ще се нормализират."

От Министерството на околната среда и водите отчитат подобряване на дейностите по Оперативна програма "Околна среда" и се надяват в най-кратки срокове плащанията и действията по програмата да бъдат възобновени.

Заради забавените пари, работата по водния цикъл в Монтана има реална опасност да спре и градът да остане разкопан. Проектът там е свършен едва на половина, а крайният срок за изпълнение е септември. Проектът по водния цикъл на Монтана стартира през лятото на миналата година и е за близо 54 милиона лева. От три месеца обаче плащанията на държавата към фирмата-изпълнител са спрени.

"Известен срок тези плащания се поеха от държавния бюджет, като се надяваха, че тези пари ще бъдат преведени от Европейската комисия, но това не се случи и затова държавният бюджет спря да плаща", каза Румен Ангелов- ръководител на проекта пред сътрудника ни Биляна Борисова.

В момента изкопните работи и полагането на новите тръби за ВиК и канализация са спрени. Работи се само по възстановяване на вече разкопаните улици, но и това може да спре до дни.

"При продължаващо нефинансиране, те просто няма как да издържат финансово, защото участват и в други водни цикли, къде също имат проблеми с финансирането, което означава, че техните резерви са крайни", допълни Румен Ангелов.

Първа копка на водния цикъл в Монтана, снимка: Радио ВИДИН АрхивЖителите на Монтана, също са притеснени, че градът може да остане разкопан:

"Лошо е, ако останат в това състояние, защото и коли... всичко се разбива... Въобще не виждам надежда, поне в близките 3-4 години не виждам да се оправи този град."

От Министерството на околната среда и водите отчитат сериозен напредък и подобряване на системите за управление и контрол по програмата и се надяват до края на месеца плащанията да бъдат възобновени. Досега неизплатените средства към общините по "Околна среда" са в размер на 465 милиона лева.  

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Винарово съхранява традициите и вярата в младите

Село Винарово ни посреща в хладното есенно утро, което след появата на слънчеви лъчи става все по-топло и приятно. Все още дърветата са със зелената си премяна, която тук-там се обагря в жълто.  Къщите се редят от двете страни на пътя красиви, горди и напети. Жителите на селото се славят със своето трудолюбие и спестовност. Пътували и..

публикувано на 11.10.24 в 12:00
Михаил Митев

Михаил Митев: На практика нищо не можем, а на теория много знаем

Приблизително половината от българските младежи се притесняват от финансови проблеми в бъдеще, а една четвърт - от неуспехи в кариерата.  Младежите са оптимисти, докато не се сблъскат с реалността при влизането на трудовия пазар, отчита проучване на "Тренд".  Произвеждаме ли тревожно поколение, притесняващо се за бъдещето си?  Дава ли..

публикувано на 10.10.24 в 10:00

Има ли място изкуственият интелект в училище

Изкуственият интелект променя пазара на труда, сочи анализ на Икономическия и социален съвет.  Препоръката е да се инвестира в обучение, но готово ли е образованието за това? Говорим с преподаватели по информатика в Профилираната природо-математическа гимназия "Екзарх Антим I" във Видин. Попитахме какво мислят и учениците. Държавата трябва..

публикувано на 09.10.24 в 15:54

Изкуственият интелект променя пазара на труда, препоръката е да се инвестира в обучение

Изкуственият интелект създава нови възможности на пазара на труда, трансформирайки работните места, професиите и работната сила, сочи анализ на Икономическия и социален съвет . Препоръката е да се инвестира в обучение. Анализът "Очакваните ефекти от влиянието на изкуствения интелект върху пазара на труда в България. Предложения за конкретни..

публикувано на 09.10.24 в 13:10

Каква подкрепа за местните общности осигурява МИГ- Лом

Местна инициативна група- Лом е регистрирана през 2017 година. Какви са ползите от сдружението за местните хора показа екипът на организирана обиколка на част от бенефициентите. "Смисълът е за формиране на една общност и хора като междинно звено и хора, които да подпомагат местния бизнес, земеделците и неправителствените организации в лицето..

публикувано на 07.10.24 в 12:04

Дунавци чества 50 години от обявяването си за град

Дунавци празнува 50 години от обявяването на населеното място за град. Честването съвпада с 10-ия Международен фолклорен фестивал "Дунавци пее и танцува". Тържествата ще продължат три дни, каза кметът Димо Скорчев:  "Това са два празника в едно, затова ще продължат в рамките на три дни. Имаме поканени състави - танцови и певчески групи...

публикувано на 04.10.24 в 08:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Необходима е всеобща реформа във всички области от безопасността на движението

По-малко ранени и загинали по пътищата на страната през настоящата година, но повече катастрофи, отчита статистиката. Намалява пътният травматизъм в област Видин, но тежките пътни инциденти в Монтана се увеличават.  МВР обяви засилване на контроа и административнонаказателната дейност.  Мисия възможна ли е пътната безопасност в България?  Качествена..

публикувано на 03.10.24 в 10:00