Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Враца не отстъпи за военното си поделение

Снимка: Областна администрация Враца

Битката за възстановяването на бившето поделение 52 380 в града под Околчица приключи с победа за Враца. За това помогна единната реакция на институциите- общинска и областна управи, политици, общественици- всички се противопоставиха на решението на военния министър от служебния кабинет Велизар Шаламанов да замрази проекта по отварянето на врачанския батальон на 1 октомври.

Какво се случи миналата седмица:

Протестът беше подкрепен и от местната власт във Враца, снимка: Областна администрация ВрацаМирен протест, организиран от бивши военни във вторник, 19 август, предизвика спешна визита на Шаламанов във Враца. Тя беше насрочена за днес, 25 август. Гостът трябваше бъде изненадан и с подписка, която събира недоволните подписи на местните хора. Военното поделение във Враца беше закрито на 1 юли 2012 г. от правителството на ГЕРБ при военния министър Аню Ангелов. Заради закриването, 450 семейства напуснаха Враца и потърсиха препитание на друго място. Протестите на граждански организации и партии доведоха до решението във Враца отново да бъде разкрито подразделение на българската армия, което да действа при кризи и бедствия, подобни на събитията в Мизия. Решението за разкриването на батальон направи правителството на Пламен Орешарски, а министър Ангел Найденов определи 1 октомври като първия работен ден за 35 военни. До 1 декември в поделението трябваше да бъдат разкрити още 215 работни места, като за целта бяха заделени 6 000 000 лева. Правителството на Орешарски обаче хвърли оставка и беше избран служебен кабинет.

Още с постъпването си на власт, министър Велизар Шаламанов обяви, че замразява военното поделение във Враца заради липсата на пари. Което предизвика протест във Враца. Мирният митинг беше свикан на 19 август край паметника на Васил Левски, а организатор на протеста беше о.р. подп. Радослав Гетов.

"Навършват се вече три години откакто нашият инициативен комитет са бори срещу ликвидирането на бившето врачанско поделение и след това за възстановяването му. В поделението трябваше към момента да Радослав Гетов, снимка: Жоро Александровбъдат назначени 250 души на работа, но това още не се е случило"- каза Радослав Гетов.

Кметът на Враца Николай Иванов също се включи в митинга и заяви, че не приема решението на министър Велизар Шаламанов.

"Решението за поделението във Враца беше едно изключително необосновано, публично неаргументирано и доста прибързано"- каза Николай Иванов.

Подкрепата си за протестиращите изразиха бившият военен министър Николай Цонев, бившият заместник-началник на Военната академия Стойко Стойков и областният управител на Враца Венцислав Василев. Няколко политически лидери /БСП, ВМРО и "Атака"/ също се включиха в митинга. Доста краен по темата беше кметът на село Бели извор и бивш военен Кирил Илиев.

Кирил Илиев, снимка: Жоро Александров"Изводът е един- просто няма държава. Няма държава, която да има нужда от армия. Превърнали сме армията си в пет батальона, които разкарваме напред и назад. В момента храним американските военни бази у нас, защото ни излиза скъпо да храним собствена армия"- каза за "Актуално" Кирил Илиев.

Красимир Богданов, който е един от инициаторите за възстановяване на военното поделение, също дойде на протеста.

"След като бяха направени всички разчети, предвидени средства за ремонтни дейности и определени сроковете за тяхното изпълнение се оказа, че всички тези усилия са били напразни"- сподели Красимир Богданов.

Снимка: БГНЕСВоенно поделение във Враца все пак ще има - това е резултатът от среща, предизвикана в четвъртък, 21 август, от министъра на отбраната в служебния кабинет Велизар Шаламанов. На нея кметът на града под Околчица Николай Иванов, Елена Стоилова от Областна администрация и представителката на инициативния комитет за възстановяване на формированието, Ася Крумова, са получили уверение, че Министерството на отбраната ще отдели 150 000 лева, за да не спира отварянето на батальона. Информацията беше съобщена от военното ведомство.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23

Село Праужда- място, забулено в мистика и тайни

В рубриката "Добро утро кмете" днес ще посетим белоградчишкото село Праужда. То се намира в Западния Предбалкан, на около 7 км от Белоградчик. Разположено е в северната част на планинския рид Ведерник. От околностите на село Праужда започват на изток Белоградчишките скали. Това е живописно място, където историята извира като непресъхващ извор. В..

публикувано на 11.07.25 в 14:47

Еврото - новата валута на България

Европейският парламент и министрите на финансите на Европейския съюз излязоха с окончателно решение за присъединяването на България към единната европейска валута. С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържал се" в парламента беше одобрен докладът за присъединяването ни към еврозоната от 1 януари следващата година, с което България става нейният..

публикувано на 10.07.25 в 10:00