Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По улиците на Видин и Враца- ремонти и протести

3
Улица "Екзарх Йосиф" във Видин
Снимка: Пламен Коцев

Грандиозен ремонт на улици във Враца кипи от известно време. Градът не е виждала подобно асфалтиране поне от 25-30 години. През последните 3 месеца бяха затворени централните булеварди "Демокрация" и "Втори юни", както и свързващата ги улица "Екзарх Йосиф", за да може валяците и останалата техника да си свършат работата. По-рано през годината завърши цялостното преасфалтиране на ул. "Кръстьо Българията", а процедурни хватки забавиха същинския ремонт на няколко важни улици в най-големия жилищен комплекс в града "Дъбника". Информация от града под Околочица от сътрудника ни Жоро Александров:

"Дейностите по историческото асфалтиране на улиците в града стана възможно, благодарение на 7-те милиона лева, отпуснати от правителството на Пламен Орешарски по инвестиционната програма за растеж на регионите. На някои тази новина може да им звучи предизборно, но е факт, че във Враца вече има улици, по които човек спокойно може да кара колата си, без да получава бъбречна криза от друсането или да си троши автомобила. И това се дължи на кмета Николай Иванов и екипът му, които докараха тези пари и направиха така, че врачани да не ги е срам да поканят гости от друг град, защото ще видят изровените като след бомбардировка улици. Аз например си спомням кои улици асфалтираха предишните трима кметове на Враца, които дойдоха на власт след последния успешен кмет на града - покойния Румен Стоманярски. Войслав Бубев ще бъде запомнен преди всичко с изсичането на дървета и асфалтираните тротоари, но и с това, че преди да си иде, оправи улица "Вардар", на която се намира жилището му. Не беше по-различен подходът на неговия наследник Тотю Младенов, който освен половината ул. "Христо Ботев"- от Гарнизонния стол до кръстовището с кръгово движение, успя да асфалтира и ул. "Хаджи Димитър", край която е апартаментът му във Враца. За д-р Костадин Шахов си спомням, че не успя да асфалтира нито една улица... Това е приносът на последните трима градоначалници, преди да се случи чудото и да се оправят улици във Враца.

Снимка: Жоро АлександровА това чудо се случва в един много деликатен момент, в който целият град е изтърбушен от екипите, които изграждат интегрирания план за водния цикъл на града. Но всички в града под Околчица стискат зъби, защото вярват, че все някога и по малките улички ще бъдат поправени пораженията от голямото копаене. Затова не бива да звучи странен вопълът на врачани за по-добри условия на живот в градската среда. Неслучайно липсата на подобни условия накара жителите на врачанския квартал "Кулата" да предупредят, че ако до 15 септември не им оправят улиците, ще се вдигнат на бунт. Това действие също прилича на предизборно, но е факт, че жителите на квартал "Кулата" също им се иска да карат по асфалтирани улици."

Ремонтът на врачанските улици се посреща нееднозначно от хората. Тъй като през последните 25-30 години подобно мащабно асфалтиране не е имало, някои врачани го посрещат подозрително, а други настояват ремонтът да продължи и от централните пътни артерии да се пренесе към по-малките улички.

"Всички сме много доволни от това, че улиците ни се асфалтират. Всичко, което се случва с врачанските улици най-сетне е много хубаво. Вярно е, че сега много често се чува рев на мотори, тъй като волните ездачи нямат търпение да се нарадват на новия асфалт. Но честно казано предпочитам рев на мотори пред глухото дрънчене на ламарини или пукота на счупени амортисьори" - казаха врачани в анкетата на Жоро Александров по темата днес.

Не е розово положението обаче във Видин. Продължават тук и там изкопните работи по водния цикъл на крайдунавския град и никой не знае какво всъщност се случва. Различни слухове се носят сред видинчани за това, че парите са свършили и всичко ще остане така, както е в момента- разкопано и занемарено.

Снимка: Пламен КоцевЕдна от възловите улици в града е в безобразно състояние и никой нищо не прави по въпроса. Живеещите на улица "Екзарх Йосиф" от кръговото движение на блок "Кокиче" до парк "Нора Пизанти" се обединиха и организираха протестна подписка за справяне с положението.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19