Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бюджет 2025 ще е първият сериозен тест за управляващата коалиция

Светлин Тачев: Външната политика на Тръмп може да извади ЕС от летаргията

Сега всеки в България иска да е консерватор

Светлин Тачев
Снимка: БНР

"Трудно е да се прогнозира какво ни очаква във вътрешен и външнополитически план, защото ситуацията се променя изключително бързо. Геополитическата ситуация започва да взима радикален завой, политическото противопоставяне се изменя изключително бързо." Това каза в "Посоките на делника" политологът Светлин Тачев от Социологическа агенция "Мяра". Той е с докторска степен, преподавател, асистент в Института по философия и социология към БАН:

"Доналд Тръмп действа изключително бързо, рязко, което създава трудна прогнозируемост за това какви биха били неговите следващи ходове от гледна точка на това, че той е непредвидим в своите действия. От друга страна, ако той продължи политиката, която следва през последните седмици по отношение на Украйна, със сигурност това може да доведе до сътресения не само в Украйна, но и в Европа и изобщо в партньорските организации, в които САЩ членуват, включително НАТО. Но външната политика на Доналд Тръмп, колкото и да е радикална, всъщност може да е и възможност за Европа, за Европейския съюз, да се събуди от този летаргичен сън. Сън, в който ние очаквахме, че САЩ ще ни пазят постоянно, че те ще са нашият основен съюзник, който разпъва ядрения чадър над нас и сме неуязвими от външни влияния. Да се събудим, за да можем да намерим своя път, своята автономия като единно обединение в сърцето на Стария континент. Това е една от възможностите. Колкото и негативно да звучи, че Европа е поставена под заплахата САЩ да започнат да ни възприемат като конкурент, това е възможност за еманципация и нов курс за Европа, т.е. нов проект за бъдеще, в който европейските политически сили да се обединят. Големият проблем е дали Европа ще се справи с това да излезе от хватката на новопостъпващата външна политика на САЩ и от друга страна - от натиска на Русия и на Китай. В момента Съюзът е на практика в менгеме между т.нар. Супер сили и въпросът е може ли да излезе от това менгеме и да застане като равен до останалите или ще остане само регионален играч."



На фона на засилващата се в САЩ и Европа консервативна линия на политика и държавно управление, в България липсва каквато и да било идеологическа база. Това казва в свой анализ Светлин Тачев.

"Либерализмът в Европа в момента е под обсада. Навсякъде консерватори, крайно десни постепенно настъпват към властта. Нещо, каквото имаше и преди десетилетия, но тогава то плашеше хората и този страх създаде предпоставки популистите да бъдат ограничени със санитарен кордон, да загубят позиции, да изгубят част от доверието на избирателите си, защото настояваха главно за екзити, за излизане на страните им от ЕС. В момента вървим към нещо различно - към това да се търси възможност консервативната вълна да обединява, макар и отделни национални острови, но с различна концепция от основните идеи на ЕС за солидарност, свобода... Тук говорим за нов тип възможност за обединение - на базата на духа на коренното население на Европа, омраза към различните, към малцинствата. Всички тези неща, които са характерни за по-крайните десни националистически организации. Един от големите проблеми на либералните елити е, че не се вслушваха в своите общества, в проблемите, които имаха, в страховете, които имаха. Консервативната вълна, която се надига, е чисто и просто една реакция, там няма идея. Това е реакция срещу установеното статукво и тази реакция избива навсякъде в Европа." 

Пресилено е да се прогнозира край на проекта Европейски съюз, обясни още Тачев.

"Не можем да говорим за край на ЕС, но вероятно ще започне трансформация на начина, по който изглеждаше до момента. Тепърва ще виждаме развитието на тези процеси, защото действията на Доналд Тръмп и дори на Илон Мъск рефлектират и върху политиката на Стария континент. Виждаме дори в България как формации като ГЕРБ, дори Делян Пеевски и ДПС-Ново начало, които бяха първи евроатлантици, постепенно започнаха да взимат завоя и в момента в България повечето политически сили се надпреварват кой да е истинският консерватор. Преди беше кой да е истинският евроатлантик, а сега всеки иска да е консерватор, просто защото конюнктурата е такава и ние бързаме да влезем в тази битка между консервативно и либерално, която между другото в България няма особено голяма почва. Такава е ситуацията и тепърва ще видим дали Европа има достатъчно живителни сили да се пребори, за да продължи пътя си на съществуване във вида, в който беше до момента."

Бюджетът за 2025 година ще е първият сериозен тест за управляващата коалиция у нас, добави политологът:

"Важно е да се видят основните разделителни линии, които могат да се прескочат. На първо време това е бюджетът. Ако това се случи, това управление може да управлява по-дълго от сглобката, което би довело най-малкото до сваляне на напрежението, което вече видимо се вижда от гледна точка на политическата криза, в която бяхме потънали последните три години. На България ѝ трябва, и това се вижда в действията на политическите сили, презареждане на силите, временна пауза, преди едно ново противоборство. Всяка от политическите сили, които подкрепят правителството, има свой интерес да го прави. В момента, в който някой от тези интереси изчезне, тогава вероятно и правителството ще приключи."



Сблъсъците и хулиганските прояви, които съпътстваха протеста на "Възраждане" срещу еврото, само консолидират управляващите, смята още Светлин Тачев.

"Възраждане" се опитват да окажат натиск, този път уличен, върху това политическият елит и управляващите да не пристъпят към влизането на страната ни в еврозоната. Големият въпрос е дали тези действия биха имали ефект или по-скоро се превръщат в дефект, защото подобни действия по-скоро консолидират управлението и изолират още повече партията на Костадин Костадинов. Проблемът с въвеждането на еврото у нас е, че липсва истинска държавна информационна кампания, която честно да обясни на обществото какви са проблемите, но и какви са позитивите от приемането на еврото. Ние трябва да знаем и двете гледни точки, за да може хората да са наясно за какво става въпрос. Когато има неизвестност, се създават страхове, а наличието на страхове дава възможност политически сили да използват страховете, за ги превръщат в своя подкрепа. Точно това наблюдаваме. Бездействието на държавата дава възможност политически сили да използват в свой интерес темата еврозона. Докато няма широка обществена кампания, която да обяснява на хората, но честно, абсолютно всичко, което ще се случи след като влезем в еврозоната, ще продължава този популистки сблъсък."


Като личен и като институционален рейтинг, президентът остава начело в отношението на българите. Правителството още ползва началния си кредит на доверие. Електоралните данни засега запазват структура, близка до тази от отминалите избори, с изявено лидерство на ГЕРБ. Макар да не са съвсем убедени, българите по-скоро вярват, че държавата има как да ограничи наркотичните вещества сред младежите, въпреки изобретателността на разпространителите. Психичните проблеми са видими сред обществото ни, а поколенията са разделени в отношението си към инжектиране на вещества за естетични корекции. Висока е декларативната готовност за бойкоти на търговски обекти, но остава въпросът доколко ще се реализира. 

Това са част от изводите и хипотезите от последното национално представително изследване на социологическа агенция „Мяра“. Повече за него и за политическите процеси у нас и по света - в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Епископ Мелетий Знеполски

Епископ Мелетий Знеполски: Духът на безбожния комунистически режим не е разобличен и все още присъства в обществото

Защо и днес продължава да бъде актуална, независимо от дистанцията на времето, проблематиката за отношенията между Българската православна църква и държавата по времето на тоталитарния комунистически период?  Продължава ли да рефлектира тази връзка върху актуалните проблеми, с които се сблъскват Църквата и православните християни?  Могат ли да..

публикувано на 15.05.25 в 10:00

Ще се вдигнат ли осигурителните вноски и възрастта за пенсиониране?

Ocигypитeлнaтa внocĸa зa пeнcия да бъдe yвeличeнa c 1 пpoцeнтeн пyнĸт пpeз 2027 гoдинa и c oщe 2 пpoцeнтни пyнĸтa пpeз 2028 гoдинa. Toвa e зaлoжeнo в aĸтyaлизиpaнaтa cpeднocpoчнa бюджeтнa пpoгнoзa, пpиeтa oт пpaвитeлcтвoтo. Bъзpacттa зa пeнcиoниpaнe ce yвeличaвa плaвнo, ĸaтo ĸpaйнaтa цeл, cпopeд ceгaшнoтo зaĸoнoдaтeлcтвo, а мъжeтe и жeнитe дa..

публикувано на 14.05.25 в 10:45

Петко Петков, "Галъп": Този "подарък" от президента допълнително стабилизира правителството и го сплотява за еврото

Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..

публикувано на 13.05.25 в 12:38

Защо е необходим спешен ремонт на пътя Добри дол - Козлодуй

Граждански протест се проведе през декември м.г., заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом , част от републикански път II-11. В началото на януари т.г. последва втори .  На 9 януари от АПИ съобщиха , че предприемат действия за трайно и дългосрочно подобряване на експлоатационното състояние на второкласния път II-11 в участъка Лом -..

публикувано на 12.05.25 в 16:07

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45