Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Видински ученици ще помагат за опазване на археологически ценности

4
Останки от крепостна стена на Бонония
Снимка: Радио ВИДИН
През това лято освен, че имаше редовни археологически проучвания на Рациария, имаше проучвания и във Видин, в района на кула номер 8 от античната крепостна стена на Бонония, в квартал "Калето". Кулата се намира между днешните улици "Гладстон" и "Цар Асен I" и е открита случайно преди години при изкоп за основи на блок. Последните проучвания са правени през 1989 и 1990 година. В района на античното селище бяха извършвани само спасителни археологически разкопки, тъй като с годините обектът се бе превърнал в квартално сметище. Това припомни археологът от Регионалния исторически музей (РИМ) във Видин Илко Цветков.

"С годините обектът запустя и се превърна в сметище, нямаше пари за проучвания след демокрацията. Сега, със скромни средства, успяхме да изчистим обекта, за да се продължи проучването. Установихме монолитно крепостно съоръжение от античността. Необходимо е от Общината да кандидатстват с проекти, да се намерят средства и на всяка цена да продължим работа. Голяма част от терена в западната крепостна стена е общински и има възможност да се направи археологически резерват в градска среда- да се консервира и експонира"- обясни археологът.  

Така изглеждаше обектът в началото на 2014 годинаПо време на изкопните дейности на проекта за водния цикъл във Видин е засечено продължение на крепостната стена, което е наложило временно спиране на обект по улица "Тополовец" зад ПГТ "Михалаки Георгиев", бившия техникум "Вела Пискова", посочи директорът на видинския музей Фионера Филипова:

"Хубаво беше, че това съвпадна и с водния цикъл, защото при разкопаването на една от улиците открихме продължение на крепостната стена. Спряхме участък от водния цикъл, но мисля че взаимно дори си помогнахме."


За археолозите е ясно, че Бонония е била една значителна римска крепост с масивни стени. За това говори откритата стена с ширина близо 4 метра. Това е била най-мощната крепост, строена по времето на император Константин в началото на IV век. Сега е времето общността във Видин, и не само, да научи за значението на този обект и огромната му роля за туризма. Зидовете от крепостта биха могли да се реставрират по подобие на капиите.

"Това е голяма възможност за туризма в региона. По подобие на Хисаря, където антични стени минават през целия град, тук може същото да се направи. Много малка част от стените са застроени с блокове. Има големи пространства, които могат да се превърнат в паркови зони, както османската стена и капиите"
- смята археологът д-р Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей при БАН.

СнимкаУчениците от ПГТ "Михалаки Георгиев" ще участват в опазването и консервацията на кула № 8 от античната крепостна система Бонония. Идеята е на учителя по история и цивилизация в училището Любен Добрев. По съвместна инициатива и с одобрението на РИМ Видин учениците ще могат безплатно да посещават историческите обекти.

"Ученици от училището, които проявяват интерес, ще се включат в инициатива под ръководството на учителя си Любен Добрев. Те ще участват в обгрижването на разкопките- да не се допуска тяхното замърсяване или вандалщина. Ако имаме възможност по някой от проектите, по които работим, ще облагородим мястото, след като съгласуваме идеята с ръководството на музея и Общината. Искаме да привлечем вниманието на учениците към историята на града, защото през последните 25 години доста неглижирахме възпитанието на децата към възприемането на културно-историческото наследство. Целим да захраним по някакъв начин тяхното самочувствие и гражданска позиция за наследството на България"
- подчерта директорката на училището Евлогия Манджукова.


Още за това как видински деца ще помагат на археолозите за опазването на културно-историческото богатство на Видин може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00