Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Видинчани и депутати от Северозапада за силата на обединението

Снимка: БГНЕС
В часа за политика в "Посоките на делника" този вторник говорим за това, какво обедини ГЕРБ, Реформаторския блок, АБВ и Патриотичния фронт, и направи ли обединението силата.

България има ново правителство. В края на миналата седмица парламентът одобри преизбирането на Бойко Борисов за министър-председател. След дълги преговори, това правителство бе съставено с подкрепата на четири политически сили- ГЕРБ, Реформаторския блок, Патриотичния фронт и АБВ. Оценките за тази конфигурация са много противоположни- от мненията, че това е възможно най-добрата коалиция с оглед на състава на парламента, до пълното й отричане като напълно безпринципна и малко вероятно да бъде дълготрайна. Мненията на видинчани събра Пламен Коцев.

"Не сме убедени. Нямаме вяра, че нещо ще се промени. Това са си старите хора, ще се изпокарат за постовете...Много са се ояли и продължават да ядат. Всичките са били някога от една партия...Новото е по-прогресивно, но дали правителството ще изкара мандата, е рано да се каже..."


Новото правителство бе избрано със 136 гласа "за". Против гласуваха 97, един се въздържа. Преди дни депутатът от Реформаторския блок Вили Лилков даде пресконференция във Видин и отговори на въпросите на Радио ВИДИН, зададени от Красимир Каменов.

"Изгради се т.нар. ос на баланса между Реформаторския блок и ГЕРБ в центъра, и Патриотичния фронт и АБВ. Коалиционно споразумение обаче е сключено само между Реформаторския блок и ГЕРБ, останалите две партии подкрепят програмата на правителството. Коалицията е дясноцентристка, но с подкрепа за нейната програма и от други политически сили. Смятам, че 137 души, които са готови да подкрепят една такава политика, са гаранция че тя ще успее", заяви Вили Лилков.  

За коментар по темата за силата на обединението потърсихме и мнението на Владимир Тошев от ГЕРБ.

"Обедини ни държавническото мислене, което е надпартийно. Даваме си сметка, че Северозапада се нуждае от директна подкрепа. Приоритетни са ни скоростният път София - Видин и ж.п. линията Видин - София".  

Кабинетът Борисов 2, Снимка: БГНЕСНовото правителство е петото на България само за две години, а мъчителните компромиси, чрез които бе договорено, в съчетание с тежките проблеми, които има да решава при сложната конфигурация в парламента, ще са истинско изпитание на волята за реформи. Неслучайно, един от най-честите въпроси още при учредяването на 43-тото Народно събрание беше кога ще са следващите предсрочни избори.

Пред сътрудника ни във Враца Жоро Александров, депутатът Красимир Богданов от Патриотичния фронт заяви, че това, което ги е накарало да подкрепят правителството е признаването на програмата им.

"Наистина успяхме да се преборим в управленската програма да влязат почти всички искания, които заложихме, като например нов изборен кодекс"
.

"В нас надделя един политически разум, направихме компромис в името но стабилността, на държавността. Дано изборът ни да е бил за добро", каза депутатът от АБВ Иван Иванов.

Правителство имаме, даже и първите заместник-министри вече са назначени, предстои назначаване на областни управители, ръководства на държавни фирми и т.н. И, за да обобщим- правителството е такова, каквото си го заслужиха избирателите.

Още по темата за силата на обединението чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19